Yanvarın 10-da AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda bu müəssisənin Kompüter dilçiliyi şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Kamilə Vəliyevanın 80 illik yubileyi qeyd olunub.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu Azərbaycan dilçiliyinin görkəmli nümayəndələrindən olan Kamilə Vəliyevanı zəngin erudisiyaya, dərin biliyə malik təvazökar və humanist bir insan kimi xarakterizə edib. Bildirib ki, alimin tədqiqat istiqaməti mətnlərin avtomatik işlənməsi problemlərinə həsr edilib. O, 1971-ci ildə namizədlik, 1997-ci ildə isə filologiya üzrə elmlər doktoru alimlik dərəcəsini alıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, Kamilə Vəliyeva Respublika Ali Attestasiya Komissiyasının dil və ədəbiyyat üzrə ekspert şurasının üzvü olub. Alim hazırda Dilçilik İnstitutunun elmi və müdafiə şuralarının üzvü kimi fəaliyyət göstərir.
Sonra institutun Həmkarlar Təşkilatının sədri, filologiya üzrə elmlər doktoru Sevinc Əliyeva elmdə səmərəli fəaliyyətinə görə yubilyara qurumun Fəxri fərmanını təqdim edib.
Tədbirdə professor İsmayıl Məmmədli, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Kifayət İmamquliyeva, Təranə Şükürlü, Teyyub Quliyev, Qüdsiyyə Qəmbərova və digərləri K.Vəliyevanı 80 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.

10 января в Институте языкознания им. Насими НАНА отмечен 80-летний юбилей заведующей кафедрой компьютерной лингвистики, доктора филологических наук, профессора Кямили Велиевой.
На мероприятии директор института академик Мохсун Нагысойлу охарактеризовал видного представителя азербайджанской лингвистики К.Велиевой как скромного и гуманистического человека с богатой эрудицией, глубокими знаниями. По его словам, научное направление ученого было посвящено проблемам автоматической обработки текстов. Она в 1971 году получила ученую степень кандидата наук и в 1997 году – доктора филологических наук.
Было отмечено, что К.Велиева была членом Экспертного совета по языку и литературе Республиканской высшей аттестационной комиссии. Ученый в настоящее время является членом научных и оборонных советов Института языкознания.
Затем председатель профсоюзной организации института доктор филологических наук Севиндж Алиева представила юбиляру Почетный диплом организации за плодотворную работу в науке.
На мероприятии профессор Исмаил Мамедли, доктора философии по филологии Кифаят Имамгулиева, Тарана Шукурлу, Тейюб Гулиев, Кудсия Гамбарова и другие поздравили К.Велиеву с 80-летием и пожелали ей успехов в научной деятельности.