Yanvarın 10-da AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda bu müəssisənin Kompüter dilçiliyi şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Kamilə Vəliyevanın 80 illik yubileyi qeyd olunub.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu Azərbaycan dilçiliyinin görkəmli nümayəndələrindən olan Kamilə Vəliyevanı zəngin erudisiyaya, dərin biliyə malik təvazökar və humanist bir insan kimi xarakterizə edib. Bildirib ki, alimin tədqiqat istiqaməti mətnlərin avtomatik işlənməsi problemlərinə həsr edilib. O, 1971-ci ildə namizədlik, 1997-ci ildə isə filologiya üzrə elmlər doktoru alimlik dərəcəsini alıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, Kamilə Vəliyeva Respublika Ali Attestasiya Komissiyasının dil və ədəbiyyat üzrə ekspert şurasının üzvü olub. Alim hazırda Dilçilik İnstitutunun elmi və müdafiə şuralarının üzvü kimi fəaliyyət göstərir.
Sonra institutun Həmkarlar Təşkilatının sədri, filologiya üzrə elmlər doktoru Sevinc Əliyeva elmdə səmərəli fəaliyyətinə görə yubilyara qurumun Fəxri fərmanını təqdim edib.
Tədbirdə professor İsmayıl Məmmədli, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Kifayət İmamquliyeva, Təranə Şükürlü, Teyyub Quliyev, Qüdsiyyə Qəmbərova və digərləri K.Vəliyevanı 80 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.

On January 10, Institute of Linguistics named after Nasimi of ANAS celebrated the 80th anniversary of the head of the Computer Linguistics Department, Doctor of Philology Professor Kamila Valiyeva.
During the event, director of the institute, academician Mohsun Naghisoylu described the prominent representative of Azerbaijani linguistics Kamila Valiyeva as a modest and humanistic person with rich erudition and deep knowledge. He said that her research direction was devoted to the problems of automatic processing of texts. She received her PhD in 1971 and a doctorate in 1997.
Noted that, Kamila Valiyeva was a member of the Expert Council for Language and Literature of the Republican Higher Attestation Commission. The scientist is currently a member of the scientific and defense councils of the Institute of Linguistics.
Then Sevinj Aliyeva, chairman of the Trade Union of the Institute, Doctor of Philology presented the Honorary Order of the organization to the scientist for her fruitful work in science.