Gənc alimlər 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsini anıblar
AMEA-nın Əsas binasında Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Tədbir şəhidlərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
Mərasimi şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov açaraq 20 Yanvar faciəsinin milli təfəkkürün inkişafındakı, eləcə də Azərbaycan xalqının azadlıq və müstəqillik uğrunda mübarizəsindəki rolundan danışıb. Bildirib ki, Azərbaycanın istiqlaliyyətə gedən yolunun qarşısını almaq məqsədilə sovet rəhbərliyi tərəfindən Bakıya qoşun yeridilib, 146 nəfər öldürülüb, 744 nəfər yaralanıb, 841 nəfər qanunsuz həbs olunub. F.Salmanov həmin gecə elmimizin parlaq nümayəndələrindən sayılan professorlar – İbrahim İbrahimov, İsmayıl Mursaqulov, Svetlana Məmmədovanın şəhid olduğunu, digər alimlər İdris Əhmədov və Parlaq Məmmədovanın isə ağır yaralandığını xatırladıb.
Şura sədri ümummilli lider Heydər Əliyevin böyük cəsarət göstərərək faciədən dərhal sonra ailə üzvləri ilə birgə Azərbaycanın Moskvadakı nümayəndəliyinə getdiyini və törədilmiş qırğını sərt tənqid etdiyini bildirib. O, ulu öndərin təşəbbüsü ilə 1994-cü ildə 20 Yanvar faciəsinə siyasi və hüquqi qiymət verildiyini vurğulayıb.
F.Salmanov xalqımızın dövlət müstəqilliyi uğrunda şəhid olanların xatirəsini hər zaman əziz tutduğunu və xaricdə keçirdikləri tədbirlərdə hadisələrlə bağlı həqiqətləri beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırdıqlarını bildirib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənli, Qafqazşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix elmləri doktoru Qasım HacıyevA.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun GAMŞ sədri, t.ü.f.d. Rəşad Mustafa çıxış edərək 20 Yanvar qırğınını doğuran səbəblər, faciədən çıxarılmalı olan nəticələr haqqında fikirlərini bölüşüblər.

In the Main building of ANAS, Council of Young Scientists and Specialists (CYSS) organized an event dedicated to the 30th anniversary of the January 20 tragedy.
In advance, event has began by a commemoration of blessed memory of the martyrs with a minute of silence.
Opening the ceremony, Ph.D. in physics, associate professor Famin Salmanov spoke about the role of the January 20 tragedy in the development of national identity, as well as the struggle of the Azerbaijani people for freedom and independence. He said that the Soviet leadership deployed troops in Baku to prevent Azerbaijan’s path to independence, killing 146 people, injuring 744 and arresting 841 people.
F. Salmanov recalled that on this night among the victims of the tragedy there were also prominent representatives of Russian science professors - Ibrahim Ibrahimov, Ismayil Mursagulov, Svetlana Mammadova, and scientists Idris Ahmadov and Parlag Mammadova were seriously injured.
The chairman of the council said that national leader Heydar Aliyev showed great courage and immediately went to the Azerbaijani mission in Moscow with his family and sharply criticized this bloody massacre. He said that it was on the initiative of the great leader of the tragedy that a political and legal assessment was given on January 20, 1994.