Geologiya və Geofizika İnstitutunda akademik Xoşbəxt Yusifzadənin 90 illik yubileyi qeyd olunub
AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda (GGİ) Elmi şuranın görkəmli neftçi-alim və geoloq, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunan genişləndirilmiş iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə GGİ-nin direktoru, akademik Akif Əlizadə açaraq görkəmli alimin çoxşaxəli fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, akademik Xoşbəxt Yusifzadə Azərbaycan neft sənayesinin inkişafına mühüm töhfələr verib. O, hələ “Əsrin müqaviləsi” bağlanmazdan öncə Azərbaycanda neft ehtiyatının real miqdarını doğru söyləyib, xarici sərmayəçilərin diqqətini bu məsələyə cəlb edə bilib, həmçinin 20-dən çox neft və qaz yatağının kəşfində və istismara verilməsində fəal iştirak edib. Qeyd olunub ki, X.Yusifzadə müstəqil Azərbaycan dövlətinin inkişafının reallaşmasını təmin edənlərdən olduğu üçün onun əməyi dövlət tərəfindən layiqincə qiymətləndirilib.
Sonra institutun şöbə müdiri, professor Adil Əliyevin akademik X.Yusifzadənin həyat yolu və elmi-istehsalat fəaliyyəti haqqında məruzəsi dinlənilib. Bildirilib ki, Xoşbəxt müəllim Azərbaycanın neft salnaməsinə parlaq səhifələr yazmış canlı əfsanədir. O, əsl Azərbaycan ziyalısı kimi şəxsi keyfiyyətləri, biliyi, zəngin təcrübəsi, elmi və əməli fəaliyyəti ilə bütün xalqımızın səmimi sevgi və hörmətini qazanmışdır.
Tədbirdə GGİ-nin əməkdaşları geoloq alimi 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, ona möhkəm can sağlığı və fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.
Daha sonra yubilyar çıxış edərək həyat və fəaliyyətinin maraqlı, eyni zamanda məsul anlarından danışıb. X.Yusifzadə ulu öndər Heydər Əliyevin və onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin ona göstərdiyi böyük dəstək, ehtiram və qayğıdan söz açıb.
İclasda, həmçinin 2020-2025-ci illər üçün prioritet istiqamətlər üzrə elmi-tədqiqat işlərinin proqramları müzakirə olunub.
Sonda akademik Fəxrəddin Qədirovun “Xəzər dənizi səviyyəsinin dəyişilməsinin iqlim – seysmogeodinamik inteqre modeli”, AMEA-nın  müxbir üzvü Tələt Kəngərlinin “Şərqi Qafqaz və Xəzər çökəkliyi hüdudlarında struktur-maddi komplekslərin qarşılıqlı münasibətləri, dərinlik və qırılma tektonikası modellərinin işlənib hazırlanması” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

90-летие академика Хошбахта Юсифзаде отметили в Институте геологии и геофизики
В Институте геологии и геофизики НАНА прошло расширенное заседание Ученого совета, посвященное 90-летию выдающегося ученого-геолога, первого вице-президента Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики академика Хошбахта Юсифзаде.
Открывая мероприятие, директор ИГГ академик Акиф Ализаде дал подробную информацию о деятельности выдающегося ученого. По его словам, академик Хошбахт Юсифзаде внес значительный вклад в развитие нефтяной промышленности Азербайджана. Он был прав насчет истинного количества запасов нефти в Азербайджане до подписания «Контракт века», смог привлечь внимание иностранных инвесторов к этому вопросу и принимал активное участие в разведке и вводе в эксплуатацию более 20 месторождений нефти и газа.
Далее завотделом института профессор Адиль Алиев выступил с докладом о жизненном пути и научно-производственной деятельности Хошбахта Юсифзаде. Было отмечено, что как настоящий азербайджанский интеллектуал он заслужил искреннюю любовь и уважение нашего народа своими личными качествами, знаниями, богатым опытом, научной и практической деятельностью.
На мероприятии сотрудники ИГГ поздравили ученого-геолога с 90-летием и пожелали ему крепкого здоровья и успехов в работе.
Затем выступил юбиляр, который рассказал об интересных и в то же время ответственных моментах своей жизни и деятельности, коснулся большой поддержки, уважения и заботы великого лидера Гейдара Алиева и его достойного преемника Президента Ильхама Алиева.
На встрече также обсуждалась программа научных исследований по приоритетным направлениям на 2020-2025 годы.
В заключение были заслушаны доклады академика Фахраддина Гадирова «Климато-сейсмогеодинамическая интегрированная модель изменения уровня Каспийского моря», члена-корреспондента НАНА Талата Кангарли «Разработка моделей взаимосвязи, глубинной и трещинной тектоники структурно-материальных комплексов в пределах восточнокавказской и прикаспийской впадины».