AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda (GGİ) Yer elmləri sahəsində ümumrespublika elmi seminarı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Yer Elmləri Bölməsinə daxil olan institutların rəhbərləri, universitet müəllimləri, GGİ-nin elmi kollektivi, eləcə də media nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə GGİ-nin direktoru, akademik Akif Əlizadə gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib, seminarın “Yerin və onun struktur elementlərinin tektono-dinamik təkamülünün qeyri-xətti geomexanikasının elmi əsasları” mövzusuna həsr olunduğunu bildirib.
Məruzəçi alimlər – akademik Hətəm Quliyev və AMEA-nın müxbir üzvü Surxay Əkbərov Yer kürəsinin məxsusi rəqslərinin hesablanması üçün uyğun nəzəri modellərin verilməsi və onların riyazi qoyuluşunun həllində əldə edilən nəticələrin izahını veriblər. Bildirilib ki, araşdırmaların nəticələri neft və qaz yataqlarının kəşfinə, istismara hazırlanmasına yönəlib. Alınmış nəticələr müxtəlif nüfuzlu jurnallarda çap olunub.

В Институте геологии и геофизики НАНА прошел общереспубликанский научный семинар в области наук о Земле.
В мероприятии приняли участие первый вице-президент НАНА академик Ибрагим Гулиев, руководители институтов, входящих в состав Отделения наук о Земле, преподаватели университетов, сотрудники института, а также представители СМИ.
Сначала директор ИГГ академик Акиф Ализаде дал информацию о вопросах повестки дня. Он сообщил, что семинар посвящен «Научным основам нелинейной геомеханики тектонодинамической эволюции Земли и ее структурных элементов».
Ученые-докладчики - академик Гатам Гулиев и член-корреспондент НАНА Сурхай Акбаров объяснили результаты, полученные при разработке соответствующих теоретических моделей и их математического моделирования для расчета своеобразных колебаний Земного шара. Было заявлено, что результаты исследований были направлены на обнаружение и ввод в эксплуатацию нефтяных и газовых месторождений. Полученные результаты опубликованы в различных авторитетных журналах.