AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda (GGİ) Yer elmləri sahəsində ümumrespublika elmi seminarı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Yer Elmləri Bölməsinə daxil olan institutların rəhbərləri, universitet müəllimləri, GGİ-nin elmi kollektivi, eləcə də media nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə GGİ-nin direktoru, akademik Akif Əlizadə gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib, seminarın “Yerin və onun struktur elementlərinin tektono-dinamik təkamülünün qeyri-xətti geomexanikasının elmi əsasları” mövzusuna həsr olunduğunu bildirib.
Məruzəçi alimlər – akademik Hətəm Quliyev və AMEA-nın müxbir üzvü Surxay Əkbərov Yer kürəsinin məxsusi rəqslərinin hesablanması üçün uyğun nəzəri modellərin verilməsi və onların riyazi qoyuluşunun həllində əldə edilən nəticələrin izahını veriblər. Bildirilib ki, araşdırmaların nəticələri neft və qaz yataqlarının kəşfinə, istismara hazırlanmasına yönəlib. Alınmış nəticələr müxtəlif nüfuzlu jurnallarda çap olunub.

Republican Earth Science Seminar held
Institute of Geology and Geophysics of ANAS hosted for a republican scientific seminar in the field of earth sciences was held.
The event was attended by the first vice president of ANAS academician Ibrahim Guliyev, heads of institutes that are part of the Division of Earth Sciences, university professors, employees of the institute, as well as media representatives.
First, director of IGG, academician Akif Alizadeh informed issues on the agenda. He said that the seminar is dedicated to the "Scientific foundations of nonlinear geomechanics of the tectonodynamic evolution of the Earth and its structural elements."
Reporting scientists - academician Hatam Guliyev and corresponding member of ANAS Surkhay Akbarov explained the results obtained by developing the appropriate theoretical models and their mathematical modeling to calculate the peculiar oscillations of the globe. It was stated that the research results were aimed at the discovery and commissioning of oil and gas fields. The results have been published in various reputable journals.