“Əbdürrəhman Cami və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirildi
Bu gün AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron Akt Zalında Mövlanə Əbdürrəhman Caminin 600 illik yubileyinə həsr olunmuş “Əbdürrəhman Cami və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirildi.
Öncə foyedə böyük Şərq mütəfəkkiri Əbdürrəhman Caminin Azərbaycan, tacik, ingilis və rus dillərində çap olunmuş kitablarının sərgisi nümayiş etdirildi.
AMEA və Tacikistan Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Tacikistan Elmlər Akademiyasının prezidenti, müxbir üzv Fərhad Rəhimovun təbrik məktubları oxundu.
Təbriklərdə hər iki ölkənin elmi-mədəni əlaqələrinin yüksələn xətlə inkişaf etdirildiyi vurğulandı, beynəlxalq tədbirin işinə uğurlar arzulandı.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli iki ölkə arasında dostluq və elmi müstəvidə əlaqələrdən danışdı, əməkdaşlığın bundan sonra da inkişaf etdiriləcəyini bildirdi. Bu yaxınlarda iki ölkə akademiyası arasında elm sahəsində əməkdaşlıq üzrə birgə layihələrə start veriləcəyini diqqətə çatdıran akademik bu sahədə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin fəaliyyətinin əsas hədəflərindən söz açdı.
Akademik İsa Həbibbəyli təkcə Şərqdə deyil, bütün dünyada tanınan Əbdürrəhman Caminin həyat və yardıcılığı haqqında ətraflı məlumat verərək dahi mütəfəkkirin tanınmış əsərlərini geniş şərh etdi. Bildirdi ki, Ə.Caminin irsi tərəqqipərvər bəşəriyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Hazırda dünyanın hər yerində onun əsərləri tərcümə edilir və nəşr olunur. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin 12 yanvar 2004-cü il tarixli Sərəncamı əsasında bir sıra dünya klassikləri sırasında Caminin də əsərlərinin latın qrafikalı əlifba ilə çap edilərək ölkə kitabxanalarına hədiyyə olunmasını iki ölkə arasında mövcud mədəni əlaqələrin göstəricisi kimi qiymətləndirən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanda dahi söz sahibinin əsərlərinin mütəmadi olaraq çap olunduğunu, bu sahədə elmi-tədqiqat işlərinin aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Tacikistan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Zoxir Saidov beynəlxalq tədbirin keçirilməsinə görə ölkə Prezidentinə, o cümlədən AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirdi, iki ölkə arasındakı elmi-mədəni əlaqələrin bundan sonra da inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini ifadə etdi. Səfir bu gün Tacikistan Respublikasında dünya söz xəzinəsinə əbədi irs qoymuş dahi mütəfəkkir Əbdürrəhman Caminin adının əbədiləşdirildiyini, əsərlərinin müxtəlif dillərə tərcümə edilərək təbliğ olunduğunu bildirdi.
YUNESCO-nun Azərbaycandakı nümayəndəsi Günay Əfəndiyeva təmsil etdiyi beynəlxalq qurum tərəfindən qeyri-maddi mədəni irs sahəsində görülən işlərdən danışdı, bu sahədə Heydər Əliyev Fondunun yaxından iştirakını xüsusi vurğuladı. O, Əbdürrəhman Caminin yaradıcılığının beynəlxalq aləmdə geniş təbliğ olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Sonra elektron akt zalında Tacikistan EA-nın prezidenti, müxbir üzv Fərhad Rəhimovla videobağlantı yaradıldı.
Tədbirdə İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Möhsün Pakainin və Tacikistan EA-nın müxbir üzvü, professor Mirzo Mulloanmadovun “Əbdürrəhman Cami – misilsiz humanist”, AMEA Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimlinin “Nizami Gəncəvi və Cami” mövzusunda məruzələri dinlənildi. Məruzələrdə Şərqin böyük dühası, tacik-fars ədəbiyyatının misilsiz nümayəndəsi Əbdürrəhman Caminin yaradıcılıq məziyyətlərindən söhbət açıldı, əsərləri elmi-tədqiqat nöqteyi-nəzərindən təhlil edildi.

25 сентября 2014 года в Институте литературы НАНА состоялась международная конференция «Абдуррахман Джами и современность», посвященная 600-летнему юбилею персидско-таджикского ученого и поэта Мовлана Абдуррахмана Джами.
В фойе была организована выставка книг видного Восточного мыслителя Абдуррахмана Джами, изданных на азербайджанском, таджикском, английском и русском языках.
В мероприятии, прошедшем при совместной организации НАНА и Посольства Республики Таджикистан в Азербайджане, были зачитаны поздравительные письма президента НАНА академика Акифа Ализаде и президента Академии наук Таджикистана члена-корреспондента Фархада Рахимова.
Конференцию вступительным словом открыл вице-президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли, который рассказал о дружеских и научных связях между двумя странами и выразил уверенность в дальнейшем развитие этих отношений.
Академик Иса Габиббейли дал подробную информацию о жизни и творчестве Абдуррахмана Джами, прославленного не только на Востоке, но и во всем мире. Было отмечено, что мировой общественностью дается высокая оценка творческому наследию А.Джами. В настоящее время произведения видного мыслителя переводятся и издаются во всем мире. Академик отметил, что Распоряжением Президента страны Ильхама Алиева от 12 января 2004 года произведения ряда мировых классиков, в том числе произведения А.Джами, изданные латинской графикой, были подарены библиотекам страны. Эту инициативу академик И.Габиббейли оценил как яркий показатель существующих культурных связей между двумя странами. Было отмечено, что произведения гениального мастера слова регулярно издаются и в этой области проводятся научно-исследовательские работы.
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Таджикистан Зохир Саидов поблагодарил Президента страны, в том числе руководство НАНА за организацию международного мероприятия и выразил уверенность в дальнейшем развитии научных и культурных связей между двумя странами.
Затем выступила представитель ЮНЕСКО в Азербайджане Гюнай Эфендиева, которая рассказала о работах, реализованных международной организацией в области нематериально-культурного наследия. Она подчеркнула активное участие Фонда Гейдара Алиева в этой области. Было отмечено, что творчество Абдуррахмана Джами широко пропагандируется на международном уровне.
Затем в электронном актовом зале была установлена видеосвязь с президентом Академии наук Таджикистана членом-корреспондентом Фархадом Рахимовым.
В рамках мероприятия были заслушаны доклады «Абдуррахман Джами – гуманист, не имеющий себе подобия» чрезвычайного и полномочного посла Ирана в Азербайджане Мохсуна Пакаина и члена-корреспондента Академии наук Таджикистана профессора Мирзо Муллоанмадова, «Низами Гянджеви и Джами» академика-секретаря Отделения гуманитарных и общественных наук НАНА академика Теймура Керимли.