AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda (GGİ) 2020-ci ilin yanvar ayında dünyada baş vermiş güclü zəlzələlərlə bağlı ekspress-müzakirə keçirilib.
Tədbiri müəssisənin direktoru, akademik Akif Əlizadə açaraq 2020-ci il yanvarın 24-də Elazığ şəhərində dağıntılar və böyük insan itkisi ilə müşayiət olunan 6,8 bal gücündə zəlzələnin baş verdiyini söyləyib. O, təbii fəlakətin səbəblərinin mütəxəssislər tərəfindən müzakirə edilməsinin və bu istiqamətdə tədqiqatların aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra GGİ-nin şöbə müdiri, akademik Fəxrəddin Qədirov Elazığ zəlzələsinin tektonik və geodinamik analizini təqdim edib. Bildirib ki, 1998-ci ildən etibarən Azərbaycanın da daxil olduğu 26 dövlətin alimlərinin iştirakı ilə Aralıq dənizi ölkələrinin seysmik aktivliyi GPS məlumatları əsasında müşahidə edilir.
Türkiyənin zəlzələ xəritəsini nümayiş etdirən F.Qədirov Elazığdakı təbii fəlakətin Malatya və digər yaxın şəhərlərdə güclü hiss olunduğunu bildirib. Alim aktiv, inkişafda olan qırılmaların bu gün də qeydə alındığını və hazırda sözügedən ərazilərdə mütəmadi yeraltı təkanların baş verdiyini söyləyib.
Seminarda, həmçinin Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli çıxış edərək Elazığ və ətraf şəhərlərin Şərqi Anadolu qırılması üzərində yerləşdiyini, bu bölgədə dəfələrlə maqnitudası 5-dən yuxarı zəlzələlərin olduğunu bildirib.
Ötən ay seysmik aktivliyin yüksək olduğunu deyən alim həmin dövrdə dünya miqyasında 5 baldan güclü 165 yeraltı təkanın baş verdiyini diqqətə çatdırıb. Q.Yetirmişli yanvar ayında Azərbaycanda 3 baldan aşağı 550-dən çox zəlzələnin müşahidə edildiyini, maqnitudası 3-dən yuxarı olan isə 4 seysmik təkanının qeydə alındığını bildirib. O, tikinti və şəhərsalma zamanı seysmik ballıq qiymətləndirilmənin aparılmasının zəruriliyini vurğulayıb.

В январе в Азербайджане произошло более 550 землетрясений
В Институте геологии и геофизики НАНА была проведена экспресс-дискуссия о сильнейших землетрясениях, произошедших в мире в январе 2020 года.
Открывая мероприятие, директор учреждения академик Акиф Ализаде сказал, что 24 января 2020 года в Элазиге произошло разрушительное землетрясение магнитудой 6,8 баллов. Он подчеркнул важность обсуждения специалистами причин этого стихийного бедствия и проведения исследований в этом направлении.
Затем руководитель отдела ИГГ академик Фахраддин Гадиров представил тектонический и геодинамический анализ Элазигского землетрясения. По его словам, с 1998 года сейсмическая активность стран Средиземноморья наблюдается на основе данных GPS с участием ученых из 26 стран, включая Азербайджан.
Показывая карту землетрясений Турции, Ф.Гадиров рассказал, что стихийное бедствие в Элязыге ощущалось в Малатье и других близлежащих городах. Ученый сказал, что активные, развивающиеся разломы все еще регистрируются сегодня, и в этих областях происходят регулярные подземные толчки.
Выступая на семинаре, генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли сказал, что Элазиг и прилегающие города расположены на восточноанатолийском разломе, и в этом регионе неоднократно происходили землетрясения магнитудой более 5 баллов.
Говоря о сейсмической активности, которая была высокой в прошлом месяце, ученый отметил, что во всем мире произошло 165 землетрясений с магнитудой более 5 баллов. По словам Г.Етирмишли, в январе в Азербайджане было зарегистрировано более 550 землетрясений ниже 3 баллов и 4 сейсмических толчков магнитудой более 3 баллов. Он выразил необходимость проведения сейсмической оценки во время строительства и городского планирования.