AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda (GGİ) 2020-ci ilin yanvar ayında dünyada baş vermiş güclü zəlzələlərlə bağlı ekspress-müzakirə keçirilib.
Tədbiri müəssisənin direktoru, akademik Akif Əlizadə açaraq 2020-ci il yanvarın 24-də Elazığ şəhərində dağıntılar və böyük insan itkisi ilə müşayiət olunan 6,8 bal gücündə zəlzələnin baş verdiyini söyləyib. O, təbii fəlakətin səbəblərinin mütəxəssislər tərəfindən müzakirə edilməsinin və bu istiqamətdə tədqiqatların aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra GGİ-nin şöbə müdiri, akademik Fəxrəddin Qədirov Elazığ zəlzələsinin tektonik və geodinamik analizini təqdim edib. Bildirib ki, 1998-ci ildən etibarən Azərbaycanın da daxil olduğu 26 dövlətin alimlərinin iştirakı ilə Aralıq dənizi ölkələrinin seysmik aktivliyi GPS məlumatları əsasında müşahidə edilir.
Türkiyənin zəlzələ xəritəsini nümayiş etdirən F.Qədirov Elazığdakı təbii fəlakətin Malatya və digər yaxın şəhərlərdə güclü hiss olunduğunu bildirib. Alim aktiv, inkişafda olan qırılmaların bu gün də qeydə alındığını və hazırda sözügedən ərazilərdə mütəmadi yeraltı təkanların baş verdiyini söyləyib.
Seminarda, həmçinin Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli çıxış edərək Elazığ və ətraf şəhərlərin Şərqi Anadolu qırılması üzərində yerləşdiyini, bu bölgədə dəfələrlə maqnitudası 5-dən yuxarı zəlzələlərin olduğunu bildirib.
Ötən ay seysmik aktivliyin yüksək olduğunu deyən alim həmin dövrdə dünya miqyasında 5 baldan güclü 165 yeraltı təkanın baş verdiyini diqqətə çatdırıb. Q.Yetirmişli yanvar ayında Azərbaycanda 3 baldan aşağı 550-dən çox zəlzələnin müşahidə edildiyini, maqnitudası 3-dən yuxarı olan isə 4 seysmik təkanının qeydə alındığını bildirib. O, tikinti və şəhərsalma zamanı seysmik ballıq qiymətləndirilmənin aparılmasının zəruriliyini vurğulayıb.

More than 550 earthquakes occurred in Azerbaijan in January
An express discussion was held at the Institute of Geology and Geophysics of ANAS on the strongest earthquakes that occurred in the world in January 2020.
Opening the event, director of the institution academician Akif Alizadeh said that on January 24, 2020, a devastating earthquake of magnitude 6.8 occurred in Elazigh. He emphasized the importance of experts discussing the causes of this natural disaster and conducting research in this direction.
Then the head of the IGG department, Academician Fakhraddin Gadirov presented a tectonic and geodynamic analysis of the Elazigh earthquake. According to him, since 1998, seismic activity of the Mediterranean countries has been observed based on GPS data with the participation of scientists from 26 countries, including Azerbaijan.
Showing a map of the earthquakes in Turkey, F. Gadirov said that the natural disaster in Elazigh was felt in Malatya and other nearby cities. The scientist said that active, developing faults are still being recorded today, and regular tremors occur in these areas.
Speaking at the seminar, Director General of the Republican Center for Seismological Survey, ANAS corresponding member Gurban Yetirmishli said that Elazigh and the surrounding cities are located on the East Anatolian Breakdown, and earthquakes of magnitude more than 5 points have repeatedly occurred in this region.
Speaking about seismic activity, which was high last month, scientist noted that 165 earthquakes with a magnitude of more than 5 points occurred worldwide. According to G. Yetirmishli, in January in Azerbaijan more than 550 earthquakes were registered below 3 points and 4 seismic shocks of magnitude more than 3 points. He expressed the need for seismic assessment during construction and urban planning.