Fevralın 4-də AMEA-nın Əsas binasında görkəmli coğrafiyaçı alim, Dövlət mükafatı laureatı, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin prezidenti, akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun anadan olmasının 70, elmi-pedaqoji fəaliyyətinin 45 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə foyedə alimin həyat və elmi fəaliyyətini əks etdirən stend nümayiş etdirilib.
Tədbiri AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev açaraq R.Məmmədovun Azərbaycanda coğrafiya elminin inkişafında və təbliğində müstəsna rolu olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, yüksək analitik təfəkkürə malik olan alimin landşaft planlaşdırılması və Xəzər dənizinə dair apardığı tədqiqatlar Azərbaycanda coğrafiya elminin nəzəri və praktiki əhəmiyyətinin artmasına təkan verib.
Sonra Geologiya və Geofizika İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Fəxrəddin Qədirov yubilyarın həyat və fəaliyyəti haqqında məruzə edib. Bildirib ki, 1972-ci ildə indiki Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsini bitirən R.Məmmədov elmi fəaliyyətə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Coğrafiya İnstitutunun Xəzər Dənizi Problemləri Mərkəzində başlayıb. O, müxtəlif illərdə Moskva Okeanologiya İnstitutunda təcrübə keçib və aspirantura təhsili alıb, 1989-cu ildən isə Coğrafiya İnstitutunda fəaliyyətini davam etdirib.
R.Məmmədovun 2012-ci ildən Coğrafiya İnstitutuna rəhbərlik etdiyini deyən məruzəçi bildirib ki, alimin elmi tədqiqatları Xəzər dənizinin aktual problemlərinə - hidrologiyasına, hidrofizikasına, atmosferlə dənizin qarşılıqlı təsirinə, dənizdə turbulent mübadilə və turbulent diffuziyanın tədqiqinə həsr olunub. O, R.Məmmədovun Xəzərin ekocoğrafiyası, iqlim dəyişmələrinin ona təsiri isitqamətində də ciddi araşdırmalar apardığını, alimin bu sahədə uzunmüddətli tədqiqatlarının ümumiləşdirilmiş nəticələrinin “Hidrometeoroloji dəyişkənlik və Xəzər dənizinin ekocoğrafı problemləri” kitabında, eləcə də “Xəzər dənizinin hidrometeorologiyası” atlasında əksini tapdığını bildirib.
“Kür-Araz hövzəsinin transsərhəd su problemləri, Azərbaycanda səhralaşma prosesinin tədqiqi, landşaft planlaşdırılması və ətraf mühitin mühafizəsi də Ramiz Məmmədovun əsas tədqiqat istiqamətlərindəndir”, - deyə bildirən məruzəçi onun bir çox beynəlxalq ekspedisiyalarda iştirak etdiyini xatırladıb.
F.Qədirov coğrafiyaşünas alimin çoxşaxəli fəaliyyətinin ölkə rəhbərliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini, onun “Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası” əsərinə görə Dövlət mükafatına, elmin inkişafındakı xidmətlərinə görə isə “Şöhrət” ordeninə layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məhərrəm Həsənovun "Xəzər dənizinin böyük tədqiqatçısı" və həmin müəssisənin şöbə müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mirnuh İsmayılovun "Azərbaycanda landşaft planlaşdırılmasının banisi" mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Отмечено 70-летие со дня рождения ученого-географа
4 февраля в Главном здании НАНА состоялось мероприятие, посвященное 70-летию со дня рождения и 45-летию научно-педагогической деятельности известного географа, лауреата Государственной премии, президента Азербайджанского географического общества, директора Института географии академика Рамиза Мамедова.
Вначале в фойе был выставлен стенд, отражающий жизнь и научную деятельность ученого.
Открывая мероприятие, первый вице-президент НАНА академик Ибрагим Гулиев отметил особую роль Р.Мамедова в развитии и продвижении географической науки в Азербайджане. Он сказал, что исследования ученого с высоким аналитическим мышлением в области ландшафтного планирования и Каспийского моря дали толчок росту теоретического и практического значения географической науки в Азербайджане.
Затем заведующий отделом Института геологии и геофизики академик Фахраддин Гадиров выступил с докладом о жизни и деятельности юбиляра. Было отмечено, что ученый впервые исследовал статистические и спектральные характеристики турбулентности в широком диапазоне пространственно временных масштабов в открытой части Каспийского моря, установил общие закономерности распространения и распределения загрязнителей в море. Подготовлена модель для определения параметров верхнего квазиоднородного слоя по температуре, при наличии скорости и направления ветра, а так же потока тепла через поверхность моря. Разработана нестационарная модель для взаимодействие атмосферы с морем, которая при известном ходе скорости ветра позволяет определить параметров приземного слоя атмосферы. Разработана физико-географическая модель для расчета распространения и распределения загрязнителей в Каспийском море при различных гидрометеорологических условиях, с учетом рельефа дна и конфигурации береговой зоны. Исследовал причины колебания уровня Каспийского моря, установил влияние различных факторов на колебания уровня, разработал долгосрочный прогноз колебания уровня в первом приближении. Подготовил и издал Комплексный Гидрометеорологический Атлас Каспийского моря.
Ф.Гадиров отметил, что многогранная научная деятельность ученого-географа была высоко оценена руководством страны – ученый получил Государственную награду за труд «География Азербайджанской Республики» и награжден орденом «Шохрат» за заслуги в развитии отечественной науки.
Далее были заслушаны доклады «Великий исследователь Каспийского моря», «Основатель ландшафтного планирования в Азербайджане».