Fevralın 4-də AMEA-nın Əsas binasında görkəmli coğrafiyaçı alim, Dövlət mükafatı laureatı, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin prezidenti, akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun anadan olmasının 70, elmi-pedaqoji fəaliyyətinin 45 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə foyedə alimin həyat və elmi fəaliyyətini əks etdirən stend nümayiş etdirilib.
Tədbiri AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev açaraq R.Məmmədovun Azərbaycanda coğrafiya elminin inkişafında və təbliğində müstəsna rolu olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, yüksək analitik təfəkkürə malik olan alimin landşaft planlaşdırılması və Xəzər dənizinə dair apardığı tədqiqatlar Azərbaycanda coğrafiya elminin nəzəri və praktiki əhəmiyyətinin artmasına təkan verib.
Sonra Geologiya və Geofizika İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Fəxrəddin Qədirov yubilyarın həyat və fəaliyyəti haqqında məruzə edib. Bildirib ki, 1972-ci ildə indiki Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsini bitirən R.Məmmədov elmi fəaliyyətə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Coğrafiya İnstitutunun Xəzər Dənizi Problemləri Mərkəzində başlayıb. O, müxtəlif illərdə Moskva Okeanologiya İnstitutunda təcrübə keçib və aspirantura təhsili alıb, 1989-cu ildən isə Coğrafiya İnstitutunda fəaliyyətini davam etdirib.
R.Məmmədovun 2012-ci ildən Coğrafiya İnstitutuna rəhbərlik etdiyini deyən məruzəçi bildirib ki, alimin elmi tədqiqatları Xəzər dənizinin aktual problemlərinə - hidrologiyasına, hidrofizikasına, atmosferlə dənizin qarşılıqlı təsirinə, dənizdə turbulent mübadilə və turbulent diffuziyanın tədqiqinə həsr olunub. O, R.Məmmədovun Xəzərin ekocoğrafiyası, iqlim dəyişmələrinin ona təsiri isitqamətində də ciddi araşdırmalar apardığını, alimin bu sahədə uzunmüddətli tədqiqatlarının ümumiləşdirilmiş nəticələrinin “Hidrometeoroloji dəyişkənlik və Xəzər dənizinin ekocoğrafı problemləri” kitabında, eləcə də “Xəzər dənizinin hidrometeorologiyası” atlasında əksini tapdığını bildirib.
“Kür-Araz hövzəsinin transsərhəd su problemləri, Azərbaycanda səhralaşma prosesinin tədqiqi, landşaft planlaşdırılması və ətraf mühitin mühafizəsi də Ramiz Məmmədovun əsas tədqiqat istiqamətlərindəndir”, - deyə bildirən məruzəçi onun bir çox beynəlxalq ekspedisiyalarda iştirak etdiyini xatırladıb.
F.Qədirov coğrafiyaşünas alimin çoxşaxəli fəaliyyətinin ölkə rəhbərliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini, onun “Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası” əsərinə görə Dövlət mükafatına, elmin inkişafındakı xidmətlərinə görə isə “Şöhrət” ordeninə layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məhərrəm Həsənovun "Xəzər dənizinin böyük tədqiqatçısı" və həmin müəssisənin şöbə müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mirnuh İsmayılovun "Azərbaycanda landşaft planlaşdırılmasının banisi" mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Celebrated 70th birthday of geographer-scientist
On February 4, an event dedicated to the 70th anniversary of the birth and 45th anniversary of the scientific-pedagogical activities of the famous geographer, State Prize laureate, President of the Azerbaijan Geographical Society, director of the Institute of Geography academician Ramiz Mammadov, was held in the Main Building of ANAS.
Initially, a booth was displayed in the lobby, reflecting the life and scientific activity of the scientist.
Opening the event, ANAS first vice-president academician Ibrahim Guliyev noted the special role of R. Mammadov in the development and promotion of geographical science in Azerbaijan. He said that the research of a scientist with high analytical thinking in the field of landscape planning and the Caspian Sea gave impetus to the growth of the theoretical and practical importance of geographical science in Azerbaijan.
Then the head of the department of the Institute of Geology and Geophysics academician Fakhraddin Gadirov delivered a lecture on the life and work of the hero of the day. It was noted that the scientist for the first time investigated the statistical and spectral characteristics of turbulence in a wide range of spatio-temporal scales in the open part of the Caspian Sea, established general patterns of the distribution and distribution of pollutants in the sea. A model has been prepared for determining the parameters of the upper quasihomogeneous layer by temperature, in the presence of wind speed and direction, as well as heat flow through the sea surface. A non-stationary model has been developed for the interaction of the atmosphere with the sea, which, with a known course of the wind speed, allows determining the parameters of the surface layer of the atmosphere. A physical-geographical model has been developed to calculate the distribution and distribution of pollutants in the Caspian Sea under various hydrometeorological conditions, taking into account the topography and configuration of the coastal zone. He investigated the causes of fluctuations in the level of the Caspian Sea, established the influence of various factors on level fluctuations, and developed a long-term forecast of level fluctuations as a first approximation. Prepared and published the Integrated Hydrometeorological Atlas of the Caspian Sea.
F. Gadirov noted that the multifaceted scientific activity of the geographer was highly appreciated by the country's leadership - scientist received the State award for labor “Geography of the Republic of Azerbaijan” and was awarded the Order of “Shohrat” for his merits to the development of domestic science.
Then the reports “The Great Explorer of the Caspian Sea”, “Founder of landscape planning in Azerbaijan” were listened.