Botanika İnstitutunda görkəmli alim Validə Tutayuqun 100 illik yubileyi qeyd edilib
AMEA Botanika İnstitutunda Azərbaycanın görkəmli alim və ictimai xadimi, Əməkdar Elm Xadimi, akademik Validə Tutayuqun anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirlib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov alimin şərəfli həyat yolundan, çoxşaxəli fəaliyyətindən, geniş profilli morfoloq və dendroloq alim kimi elmə gətirdiyi yeniliklərdən söz açıb. Bildirib ki, görkəmli alim Validə Tutayuq Azərbaycanda botanika elminin inkişafına dəyərli töhfələr verib və kənd təsərrüfatı sahəsində milli elmi kadrların yetişdirilməsində mühüm xidmətlər göstərib.
Sonra AMEA Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə “AMEA-nın həqiqi üzvü Validə Tutayuqun elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. V.Tutayuqun həyat və yaradıcılığı haqqında ətraflı məlumat verən V.Əlizadə bildirib ki, 130 elmi əsərin, o cümlədən, 4 dərslik və 6 monoqrafiyanın müəllifi olan V.Tutayuqun rəhbərliyi altında 20-dən çox elmlər namizədi və 3 elmlər doktoru hazırlanmışdır.
Qeyd edib ki, V.Tutayuq dəfələrlə Gəncə və Bakı Şəhər Soveti İcrayə Komitəsinin deputatı, Azərbaycan KP-nın IV qurultayın nümayəndəsi və XXI, XXII qurultayda Azərbaycan KP MK üzvü seçilmışdir. 1943-cü ildə “Şərəf nişanı” ordeni, 1941-1945-ci illərdə “Böyük Vətən Müharibəsində fədakar əməyinə görə” medalı, 1955-ci ildə SSRİ Ali Təhsil Nazirliyinin qərarı ilə “B.Miçurinin anadan olmasının 100 illiyi xatirəsinə” yubiley medalı, 1960-cı ildə respublikanın xalq təsərrüfatı və mədəniyyətinin inkişafı sahəsindəki xidmətlərinə görə Fəxri fərmanla təltif edilib, 1974-cü ildə “Əməkdar elm xadimi” adına layiq görülüb.
“Azərbaycanda botanika elminin inkişafında akademik Validə Tutayuqun xidmətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən Botanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə elmlər doktoru Eldar Novruzov qeyd edib ki, akademik Validə Tutayuq anatomiyaya dair tədqiqatları ilə Azərbaycanda bitki anatomiyasının əsasını qoymuşdur. O, bitkilərin anatomiyası, morfologiyası, embriologiyası sahəsində fundamental və praktiki əhəmiyyət kəsb edən problemlərin həlli istiqamətində araşdırmalar aparmışdır. Onun aldığı nəticələr “Çoxləçəkli çiçəklərin embriologiyası”, “Örtülütoxumlu bitkilərin çoxləçəkliliyinin anatomiyası və morfologiyası”, “Örtülütoxumlu bitkilərin mənbəyi”, “Çiçəklərin teratologiyası” və s. monoqrafiya və əsərlərində öz əksini tapmışdır. Alim 1958-ci ildə Botanika İnstitutunda bitkilərin anatomiyası və morfologiyası adlı laboratoriya yaratmışdır.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaq genezisi laboratoriyasının müdiri, akademik Məhərrəm Babayev, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkbərov, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin Botanika kafedrasının müdiri, prof. Zaur Hümbətov, Mərkəzi Nəbatat Bağının baş elmi işçisi, b.e.d. Kərəm Əsədov, Botanika İnstitutunun Ali bitkilərin sistematikası şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Vüqar Kərimov V.Tutayuqla xatirələrini bölüşüblər, onun görkəmli alim, bacarıqlı təşkilatçı, qayğıkeş rəhbər kimi əvəzsiz rolundan danışıblar.
Tədbirin sonunda V.Tutayuqun ailə üzvləri adından AMEA Fizika İnstitutunun Ekoloji biofizika laboratoriyasının müdiri, prof. Tokay Hüseynov və Ofeliya Qazıyeva çıxış edərək alimin xatirəsinə göstərilən diqqət və qayğıya görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılara minnətdarlıqlarını bildiriblər.

В Институте ботаники был отмечен 100-летний юбилей видного ученого Валиды Тутаюг
В Институте ботаники НАНА состоялось мероприятие, посвященное 100-летнему юбилею видного ученого и общественного деятеля, заслуженного деятеля науки академика Валиды Тутаюги.
Открывший мероприятие вступительным словом академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА Ахлиман Амирасланов рассказал о жизни ученого и о новшествах, которые она внесла в науку как ученый морфолог и дендролог. Он также отметил, что видный ученый Валида Тутаюг внесла большой вклад в развитие науки ботаники и в подготовке научных кадров в области сельского хозяйства
Затем директор Института ботаники НАНА член-корреспондент НАНА Валида Ализаде выступила с докладом «О научно-организационной деятельности Валиды Тутаюг - действительного члена НАНА». В.Ализаде отметила, что под руководством В.Тутаюг, являвшейся автором 130 научных трудов и 6 монографий, были подготовлены 20 кандидатов наук и 3 доктора наук.
Заместитель директора по научной работе доктор философии по биологии Эльдар Новрузов выступил с докладом «Заслуги В.Тутаюг в развитии науки ботаники в Азербайджане». Он также отметил, что В.Тутаюги своими исследованиями заложила основу анатомии растений в Азербайджане. Она проводила исследования, направленные на решение проблем фундаментального и практического значения в области анатомии, морфологии и эмбриологии растений. Полученные ею результаты нашли свое отражение в монографиях «Эмбриология многолепестковых цветков», «Анатомия и морфология многолепестковости покрытосеменных растений», «Источник покрытосеменных растений», «Тетралогия цветков» и др. В 1958 году в Институте ботаники она создала Лабораторию анатомии и морфологии растений.
На мероприятии выступили руководитель Лаборатории генезиса почвы Института почвоведения и агрохимии НАНА академик Магеррам Бабаев, директор Института генетических ресурсов НАНА член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов, руководитель кафедры ботаники Аграрного государственного университета АР профессор Заур Гумбетов, главный научный сотрудник Центрального ботанического сада, доктор биологических наук Керем Асадов, руководитель Отдела систематики высших растений Института ботаники НАНА доктор философии по биологии Вюгар Керимов. Они поделились своими впечатлениями о В. Тутаюг, а также рассказали о ее незаменимой роли как видного ученого, умелого организатора и руководителя.
В заключение руководитель Лаборатории экологической биофизики Института физики НАНА профессор Токай Гусейнов и Офелия Газиева выразили благодарность участникам и организаторам мероприятия от имени членов семьи В.Тутаюг.