AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının təşkilatçılığı ilə akademiyanın Ədəbiyyat, Fəlsəfə, Tarix, İqtisadiyyat, Fizika və Torpaqşünaslıq və Aqrokimya institutlarının əməkdaşları üçün koronavirusa dair maarifləndirici tədbirlər keçirilib.
Tədbirlərdə Yasamal Rayonu Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin Əmək gigiyenası və ətraf mühitin mühafizəsi bölməsinin müdiri Sevinc Ağalarova, epidemioloqlar Kəmalə Cəlilova və Səbirə Məmmədova virus və ondan mübarizə yollarına dair məlumat veriblər. Ölkə başçısının tapşırığına əsasən, Çindən başlayaraq dünyaya yayılan koronavirus və ondan qorunma metodları haqqında əhali arasında maarifləndirmə işlərinin aparıldığı, respublikada, eləcə də sərhəd-keçid məntəqələrində profilaktik tədbirlərin gücləndirildiyi bildirilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, ilk dəfə 1960-cı ildə heyvanlarda aşkarlanan xəstəlik növbəti illərdə insanlara da yoluxub və 2003-cü ildə Şiddətli Kəskin Respirator Sindromu (SARS) formasında üzə çıxaraq 774 nəfərin, 2012-ci ildə isə Orta Şərq Respirator Sindromu (MERS) şəklində 862 nəfərin ölümünə səbəb olub.
Tədbirlərdə koronavirusun Çinin Uxan şəhərində aşkarlanan yeni növünün Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən COVID-19 adlandırıldığı, immuniteti zəif olan insanlara tez yoluxmaqla əsasən aşağı tənəffüs yollarını zədələdiyi qeyd edilib. Bundan əlavə, Çinin dövlət orqanlarının rəsmi məlumatlarına əsasən, virusa yoluxanların sayının 44,6 min nəfərə çatdığı, 1113 nəfərin isə öldüyü bildirilib.
Baş ağrısı, hərarət, öskürmək, asqırmaq, iştahsızlıq, mədə-bağırsaq sisteminin pozulması, nəfəs çatışmazlığı və digər halların xəstəliyin ilkin simptomları olduğu bildirilib. Epidemioloqlar virusun 60 dərəcədə, eləcə də dezinfeksiya zamanı məhv olduğunu deyərək, xəstəliyə yoluxmamaq üçün profilaktik tədbirlərin (xəstə insanlarla təmas zamanı və digər hallarda əlləri yumaq, spirtlə təmizləmək, ət məhsullarını tam bişirmək, immuniteti gücləndirmək, C vitamini qəbul etmək) mütəmadi aparılmasının zəruriliyini qeyd ediblər.
Eyni zamanda AR Səhiyyə nazirinin əmrinə əsasən, Elmi-Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutunda, eləcə də Kliniki Tibbi Mərkəzdə koronavirusa qarşı profilaktik tədbirlərin gücləndirilməsi məqsədi ilə xüsusi palataların ayrıldığı diqqətə çatdırılıb.
Tədbirlərdə, həmçinin xəstəliklə bağlı geniş müzakirələr aparılıb, alimlərin sualları cavablandırılıb.

При организации Объединенного профсоюзного комитета НАНА для сотрудников институтов Литературы, Философии, Истории, Экономики, Физики, Почвоведения и агрохимии было проведено просветительское мероприятие в связи с коронавирусом.
На мероприятии начальник Отдела гигиены труда и охраны окружающей среды Центра гигиены и эпидемиологии Ясамальского района Севиндж Агаларова, эпидемиологи Камала Джалилова и Сабира Мамедова проинформировали сотрудников о вирусе и способах борьбы с ним. Было отмечено, что согласно соответствующим указаниям президента страны были проведены кампании по повышению осведомленности о коронавирусе и методах борьбы, а в стране и на пограничных пунктах усилены профилактические меры.
Было отмечено, что заболевание, впервые выявленное у животных в 1960 году, заразило людей в последующие годы и в 2003 году появилось в виде тяжелого острого респираторного синдрома (ТОРС), поразившего верхние дыхательные пути у 774 человек, а в 2012 году – в виде средневосточного респираторного синдрома, ставшего причиной смерти 862 человек. На мероприятии было отмечено, что новый тип коронавируса, обнаруженный в городе Ухань Китая, был назван Всемирной организацией здравоохранения COVID-19 – вирус, который поражает нижние дыхательные пути. Кроме того, согласно официальным данным китайских властей, число инфицированных превысило 44 600 человек, а число погибших достигло 1113.
Одним из основных симптомов заболевания являются головная боль, лихорадка, кашель, чихание, потеря аппетита, расстройство желудочно-кишечного тракта. Эпидемиологи коснулись важности регулярного проведения профилактических мер – чаще мыть руки, использовать спирт, повышать иммунитет, принимать витамин С.
Было также доведено до внимания, что согласно распоряжению министра здравоохранения Азербайджанской Республики, в Научно-исследовательском институте легочных заболеваний, а также в Клиническом медицинском центре были созданы специальные палаты для усиления профилактических мер против коронавируса.