AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Mərkəzi Elmi Kitabxanası və M.S.Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasının birgə təşkilatçılığı ilə “Kitabxanalar və gənclik” mövzusunda konfrans keçirilib.
Tədbiri Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasının direktoru Tamella Əsgərova açaraq ölkəmizin hərtərəfli inkişafında gənclərin rolunun danılmaz olduğunu vurğulayıb, dövlətin gənclərə qayğısından bəhs edib. Bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin və onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin gənclər siyasəti ilə bağlı imzaladıqları fərman və sərəncamlar, qəbul edilən dövlət proqramları gənclərin hərtərəfli inkişafı üçün geniş imkanlar açır.
Tamella Əsgərova vurğulayıb ki, muxtar respublikada gəncləri kitabxanalara cəlb etmək, onlarda mütaliə mədəniyyətini formalaşdırmaq üçün hər cür şəraitə malik zəngin kitabxanalar yaradılıb. O, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri tərəfindən imzalanmış “Oxunması zəruri olan kitablar haqqında” sərəncamın əhəmiyyətini qeyd edərək, “Kitablar tozlanmasın” layihəsinin və digər tədbirlərin gənclərin cəmiyyətin aparıcı qüvvəsinə çevrilməsi istiqamətində atılan mühüm addımlardan olduğunu bildirib.
Konfransda, həmçinin muxtar respublika ərazisindəki kitabxanalarda mütəmadi kitab sərgilərinin təşkil edildiyi, yerli şair və yazıçılarla görüşlərin keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra bölmənin Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru Sahab Əliyevanın “Gənc nəslin formalaşmasında kitabxanaların rolu”, Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi Nilufər Ağayevanın “Naxçıvan Muxtar Respublikasında yaradılmış elektron kitabxanalar”, Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasının şöbə müdiri Nərmin Allahverdiyevanın “Müasir gəncliyin pozitiv özünütəsdiqi: dəyərli istiqamətlərin və sosial təcrübələrin formalaşmasında kitabxanaların rolu” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Состоялась конференция «Библиотеки и молодежь»
Центральной научной библиотекой Нахчыванского отделения НАНА и Библиотекой Нахчыванской Автономной Республики им. М.С.Ордубади была организована конференция «Библиотеки и молодежь».
Открывая мероприятие, директор Библиотеки Нахчыванской Автономной Республики Тамелла Аскерова подчеркнула несомненную роль молодежи во всестороннем развитии нашей страны и рассказала о заботе государства о молодежи. Она отметила, что указы и распоряжения, подписанные общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и его достойным преемником президентом Ильхамом Алиевым и принятые государственные программы в сфере молодежной политики, открывают широкие возможности для всестороннего развития молодежи.
Тамелла Аскерова подчеркнула, что в автономной республике есть богатые библиотеки со всеми условиями для привлечения молодежи в библиотеки и формирования культуры чтения. Она отметила важность распоряжения «О книгах, рекомендованных к прочтению», подписанного председателем Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики, и сказала, что эти мероприятия являются важным шагом на пути превращения молодежи в ведущую силу общества.
На конференции было отмечено, что в библиотеках автономной республики регулярно проводятся книжные выставки, встречи с местными поэтами и писателями.
Далее были заслушаны доклады «Роль библиотек в формировании подрастающего поколения», «Электронные библиотеки, созданные в Нахчыванской Автономной Республике», «Позитивное самоутверждение современной молодежи: роль библиотек в формировании ценных направлений и социального опыта».