Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar AMEA-nın bir sıra elmi müəssisə və təşkilatlarında, o cümlədən Riyaziyyat və Mexanika, Radiasiya Problemləri, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Aşqarlar Kimyası, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Əlyazmalar, Biofizika, Neft və Qaz, Dendrologiya, Genetik Ehtiyatlar, Coğrafiya, Dilçilik, Şərqşünaslıq, Arxeologiya və Etnoqrafiya, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutlarında, eləcə də N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində anım tədbirləri keçirilib.
Tədbirlər Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad ediləsi ilə başlayıb.
Mərasimlərdə XX əsrin ən böyük faciələrindən biri olan Xocalı soyqırımının erməni millətçilərinin və onların havadarlarının illər boyu Azərbaycan xalqına qarşı apardıqları etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin davamı olduğu bildirilib, bu faciə haqqında statistik məlumatlar diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, soyqırımı nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca olmaqla 613 Xocalı sakini qətlə yetirilib, 8 ailə tamamilə məhv edilib.
Vurğulanıb ki, bu hadisələrə ilk dəfə siyasi-hüquqi qiymət ümummili lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə ikinci dəfə qayıdışından sonra verilib və məhz ulu öndərin təşəbbüsü ilə 1994-cü ildə Milli Məclisdə qəbul edilən müvafiq qərardan sonra 26 fevral tarixi “Xocalı soyqırımı və milli matəm günü” kimi qəbul edilib.
Anım tədbirlərində erməni böhtanlarının ifşası, azərbaycanlıların soyqırımı barədə həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində görülən işlərdən də bəhs olunub. Bildirilib ki, bu sahədə Prezident İlham Əliyev tərəfindən ardıcıl və prinsipial siyasət həyata keçirilir. Aparılan diplomatik fəaliyyət nəticəsində 2 dövlət Xocalıda baş verənləri soyqırımı, 11 ölkə, o cümlədən ABŞ-ın 22 ştatı isə qətliam kimi tanıyır. Diqqətə çatdırılıb ki, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başladılan “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq məlumatlandırma kampaniyası da Xocalı soyqırımı barədə həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasında mühüm rol oynayır.
Vurğulanıb ki, düşmənin 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımı qan yaddaşımızdan heç zaman silinməyəcək.

ANAS scientific institutions held memorial events on the 28th anniversary of Khojaly genocide
In connection with the 28th anniversary of the Khojaly genocide, a number of scientific institutions and organizations of ANAS, including Institute of Mathematics and Mechanics, Radiation Problems, Catalysis and Inorganic Chemistry, Chemistry of Additives, Soil Science and Agrochemistry, Manuscripts, Biology, Dendrology, including Shamakhi Astrophysical Observatory named after N. Tusi, Republican Seismological Survey Center, Huseyn Javid's House Museum and National Museum of Azerbaijan History held memorial events.
The events began with a minute of silence in memory of the victims of the Khojaly genocide.
During the ceremonies, the Khojaly genocide, one of the greatest tragedies of the XX century, was the continuation of the policy of ethnic cleansing and genocide carried out by Armenian nationalists and their patrons against the people of Azerbaijan for years. It was noted that because of the genocide 633 children, 106 women and 70 elderly people were killed and 613 residents of Khojaly were killed and 8 families were completely destroyed.
It was emphasized that the political-legal assessment of these events was given after the second return of national leader Heydar Aliyev to power, and on February 26, 1994, following the relevant decision of the Milli Majlis on the initiative of the great leader, Khojaly genocide was declared national mourning day.
The commemorative events also focused on the work done to expose the Armenian slander and the genocide of Azerbaijanis to the world community. It was noted that President Ilham Aliyev pursues consistent and principled policy in this area. As a result of diplomatic activity, the two countries recognized the events in Khojaly as a genocide, 11 countries, including 22 states of the United States as a massacre. It was noted that "Justice for Khojaly!" was initiated by Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva. The international awareness campaign also plays an important role in spreading the truth about the Khojaly genocide.