Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar AMEA-nın bir sıra elmi müəssisə və təşkilatlarında, o cümlədən Riyaziyyat və Mexanika, Radiasiya Problemləri, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Aşqarlar Kimyası, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Əlyazmalar, Biofizika, Neft və Qaz, Dendrologiya, Genetik Ehtiyatlar, Coğrafiya, Dilçilik, Şərqşünaslıq, Arxeologiya və Etnoqrafiya, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutlarında, eləcə də N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində anım tədbirləri keçirilib.
Tədbirlər Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad ediləsi ilə başlayıb.
Mərasimlərdə XX əsrin ən böyük faciələrindən biri olan Xocalı soyqırımının erməni millətçilərinin və onların havadarlarının illər boyu Azərbaycan xalqına qarşı apardıqları etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin davamı olduğu bildirilib, bu faciə haqqında statistik məlumatlar diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, soyqırımı nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca olmaqla 613 Xocalı sakini qətlə yetirilib, 8 ailə tamamilə məhv edilib.
Vurğulanıb ki, bu hadisələrə ilk dəfə siyasi-hüquqi qiymət ümummili lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə ikinci dəfə qayıdışından sonra verilib və məhz ulu öndərin təşəbbüsü ilə 1994-cü ildə Milli Məclisdə qəbul edilən müvafiq qərardan sonra 26 fevral tarixi “Xocalı soyqırımı və milli matəm günü” kimi qəbul edilib.
Anım tədbirlərində erməni böhtanlarının ifşası, azərbaycanlıların soyqırımı barədə həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində görülən işlərdən də bəhs olunub. Bildirilib ki, bu sahədə Prezident İlham Əliyev tərəfindən ardıcıl və prinsipial siyasət həyata keçirilir. Aparılan diplomatik fəaliyyət nəticəsində 2 dövlət Xocalıda baş verənləri soyqırımı, 11 ölkə, o cümlədən ABŞ-ın 22 ştatı isə qətliam kimi tanıyır. Diqqətə çatdırılıb ki, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başladılan “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq məlumatlandırma kampaniyası da Xocalı soyqırımı barədə həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasında mühüm rol oynayır.
Vurğulanıb ki, düşmənin 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımı qan yaddaşımızdan heç zaman silinməyəcək.

В связи с 28-й годовщиной Ходжалинского геноцида, ряд научных учреждений и организаций НАНА, в том числе институты Математики и механики, Радиационных проблем, Катализа и неорганической химии, Химии присадок, Почвоведения и агрохимии, Рукописей, Нефти и газа, Дендрологии, а также в Шамахинской астрофизической обсерватории им. Н.Туси, Республиканском центре сейсмологической службы, Доме-музее Гусейна Джавида и Национальном музее истории Азербайджана были проведены памятные мероприятия.
Мероприятия начались с минуты молчания в память о жертвах Ходжалинского геноцида.
Во время церемоний отмечалось, что Ходжалинский геноцид - один из величайших трагедий 20-го века, был продолжением политики этнических чисток и геноцида, проводимых армянскими националистами и их покровителями против народа Азербайджана в течение многих лет. Было отмечено, что в результате геноцида были убиты 613 мирных жителей, в том числе 106 женщин, 63 ребенка и 70 пожилых людей, а 8 семей были полностью уничтожены.
Подчеркивалось, что политико-правовая оценка этим событиям была придана после второго возвращения к власти общенационального лидера Гейдара Алиева. Именно по инициативе великого лидера в 1994 году после принятия Милли Меджлисом соответствующего постановления 26 февраля был объявлен «Днем национального траура».
В памятных мероприятиях также рассказывалось о работе, проделанной с целью разоблачения армянской клеветы и донесения до мирового сообщества всей правды о геноциде азербайджанцев. Было отмечено, что Президент Ильхам Алиев проводит последовательную и принципиальную политику в этой области. В результате дипломатической деятельности две страны признают события в Ходжалы как геноцид, 11 стран, в том числе 22 штатов США как резню. Было отмечено, что международная информационная кампания «Справедливость к Ходжалы!», инициированная вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой также играет важную роль в доведении реалий о Ходжалинском геноциде всему миру.
Было подчеркнуто, что геноцид, совершенный против азербайджанцев в Ходжалы в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года навсегда останется в нашей кровавой памяти.