Xocalı faciəsi bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən dəhşətli vandalizm aktıdır
AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində (LREM) Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə mərkəzin direktoru, professor Fərman Quliyev çıxış edərək Xocalı soyqırımını ötən əsrin ən dəhşətli faciəsi adlandırıb və ermənilərin tarixi Azərbaycan torpaqlarında törətdikləri vəhşiliklərin müharibə qanunlarına zidd olduğunu söyləyib. Diqqətə çatdırıb ki, Xocalı şəhəri bir gecənin içərisində məhv edilib, qocalı, uşaqlı 613 sakin qəddarlıqla öldürülüb, 150 nəfər itkin düşüb, 1275 nəfər əsir götürülüb.
F.Quliyev qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra bu hadisənin əsl mahiyyəti açılıb və dünya ictimaiyyətinə çatdırılıb. Ulu öndərin təşəbbüsü ilə 1994-cü ilin fevral ayında Milli Məclisdə qəbul edilən müvafiq qərar ilə fevralın 26-ı “Xocalı soyqırımı günü” elan olunub.
Mərkəz sədri ölkə başçısı İlham Əliyevin, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın səyləri nəticəsində artıq dünyanın bir çox ölkəsində Xocalı hadisələrinin soyqırımı kimi tanındığını deyib.
Tədbirdə, həmçinin LREM-in direktor müavini Namiq Qasımov, şöbə müdiri Azər Quluzadə, qurumun əməkdaşı Aydan Dadaşova və digərləri çıxış edərək ermənilərin 28 il öncə Xocalıda törətdikləri qətliamın təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən dəhşətli vandalizm aktı olduğunu bildiriblər. Bundan əlavə, faciənin günahkarlarının dünyaya tanıdılması istiqamətində səylərin birləşdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

The event dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly genocide was held at the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS.
Speaking at the event, the director of the center, Professor Farman Guliyev called the Khojaly genocide the worst tragedy of the last century and said that the atrocities committed by Armenians in the historic Azerbaijani lands violate war laws. He said that the city of Khojaly was destroyed in one night, 613 elderly and children were murdered, 150 were lost and 1,275 were taken hostage.
F.Guliyev said that after the second return of national leader Heydar Aliyev to political power in Azerbaijan, the true essence of the event was revealed, and delivered to the world community. On February 26, 1994, at the initiative of the great leader, a resolution was adopted by the Milli Majlis and declared February 26, the day of Khojaly genocide.
The head of the center said that as a result of the efforts of President Ilham Aliyev, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, the Khojaly genocide has recognized by several countries of the world.