AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsində 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunan seminar-məşğələ keçirilib.
Tədbirdə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Yasamal rayon Mülkü Müdafiə idarəsinin rəisi İlqar Səfərov, eləcə də AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə qərargah rəisləri iştirak ediblər.
Seminarı şöbənin rəisi Eldar Quliyev açaraq əlamətdar günün tarixi və məqsədi haqqında danışıb. Qeyd edib ki, 1931-ci ilin mayında tibb xidmət generalı, fransalı Corc Sent-Pol Parisdə “Cenevrə Regionu Assosisasiyası” adlı təşkilat yaradıb və sonralar həmin qurum Ümumdünya Mülki Müdafiə Təşkilatına (ÜMMT) çevrilib.
Mülki Müdafiə Gününün 1 mart 1972-ci ildən mütəmadi qeyd edildiyini deyən E.Quliyev fövqəladə hallardan mühafizə sahəsində insanların maarifləndirilməsinin ÜMMT-nin başlıca vəzifələrindən olduğunu söyləyib. Şöbə rəisi hazırda təşkilata 100-ə yaxın ölkənin üzv olduğunu, Azərbaycanın isə 1993-cü ildən ÜMMT-nin üzvü kimi keçirilən bütün toplantılarda aktiv iştirak etdiyini vurğulayıb.
O, 2020-ci ildə Beynəlxalq Mülki Müdafiə Gününə dair tədbirlərin “Mülki müdafiə və hər bir evdə ilk yardım edən” şüarı altında keçiriləcəyini deyib, əlamətdar günün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında yüksək səviyyədə qeyd edilməsi barədə qərargah rəislərinə müvafiq tapşırıqlar verib.
Sonra çıxış edən Yasamal rayon Mülkü Müdafiə idarəsinin rəisi İlqar Səfərov fövqəladə hadisələr zamanı, o cümlədən yanğın təhlükəsizliyi, ilkin tibbi yardım və digər hallarda akademiya əməkdaşlarının davranış qaydaları barədə biliklərinin artırılması məqsədilə məşğələlərin təşkilini yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü ilə bağlı keçiriləcək tədbirlərə dair MM qərargah rəislərinin çıxışları dinlənilib.

В НАНА состоялось семинарское занятие, посвященное 1 марта - Всемирному дню гражданской обороны
Во Втором особом отделе Президиума НАНА прошел семинар, посвященный 1 марта - Всемирному дню гражданской обороны.
В мероприятии приняли участие начальник управления гражданской обороны Ясамальского района МЧС Ильгар Сафаров, а также руководители штабов гражданской обороны научных учреждений и организаций НАНА.
Открывая семинар, начальник отдела Эльдар Гулиев рассказал об истории и целях этого знаменательного дня. Было отмечено, что ежегодно 1 марта отмечается Всемирный день гражданской обороны. В 1931 году по инициативе нескольких государств французский генерал медицинской службы Жорж Сен-Поль основал в Париже «Ассоциацию Женевских зон» — «зон безопасности», для создания посредством двухсторонних и многосторонних соглашений локальных зон безопасности во всех странах.
Впоследствии Ассоциация была преобразована в Международную организацию гражданской обороны (МОГО). В 1972 году МОГО получила статус межправительственной организации. Всемирный день гражданской обороны, установленный в 1990 году, отмечается в странах — членах МОГО — с целью привлечь внимание мировой общественности к значению Гражданской защиты и повысить готовность населения к самозащите в случае бедствий или аварий, а также отдать дань уважения усилиям и самопожертвованию персонала национальных служб гражданской защиты в их борьбе с бедствиями.
Он сказал, что мероприятия, посвященные Международному дню гражданской обороны в 2020 году, будут проходить под лозунгом «Гражданская оборона - чтобы в каждом доме был спасатель», и дал соответствующие указания начальникам штабов.
Выступая далее, начальник Управления гражданской обороны Ясамальского района Ильгар Сафаров высоко оценил организацию тренингов по чрезвычайным ситуациям для сотрудников академии.