AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsində 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunan seminar-məşğələ keçirilib.
Tədbirdə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Yasamal rayon Mülkü Müdafiə idarəsinin rəisi İlqar Səfərov, eləcə də AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə qərargah rəisləri iştirak ediblər.
Seminarı şöbənin rəisi Eldar Quliyev açaraq əlamətdar günün tarixi və məqsədi haqqında danışıb. Qeyd edib ki, 1931-ci ilin mayında tibb xidmət generalı, fransalı Corc Sent-Pol Parisdə “Cenevrə Regionu Assosisasiyası” adlı təşkilat yaradıb və sonralar həmin qurum Ümumdünya Mülki Müdafiə Təşkilatına (ÜMMT) çevrilib.
Mülki Müdafiə Gününün 1 mart 1972-ci ildən mütəmadi qeyd edildiyini deyən E.Quliyev fövqəladə hallardan mühafizə sahəsində insanların maarifləndirilməsinin ÜMMT-nin başlıca vəzifələrindən olduğunu söyləyib. Şöbə rəisi hazırda təşkilata 100-ə yaxın ölkənin üzv olduğunu, Azərbaycanın isə 1993-cü ildən ÜMMT-nin üzvü kimi keçirilən bütün toplantılarda aktiv iştirak etdiyini vurğulayıb.
O, 2020-ci ildə Beynəlxalq Mülki Müdafiə Gününə dair tədbirlərin “Mülki müdafiə və hər bir evdə ilk yardım edən” şüarı altında keçiriləcəyini deyib, əlamətdar günün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında yüksək səviyyədə qeyd edilməsi barədə qərargah rəislərinə müvafiq tapşırıqlar verib.
Sonra çıxış edən Yasamal rayon Mülkü Müdafiə idarəsinin rəisi İlqar Səfərov fövqəladə hadisələr zamanı, o cümlədən yanğın təhlükəsizliyi, ilkin tibbi yardım və digər hallarda akademiya əməkdaşlarının davranış qaydaları barədə biliklərinin artırılması məqsədilə məşğələlərin təşkilini yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü ilə bağlı keçiriləcək tədbirlərə dair MM qərargah rəislərinin çıxışları dinlənilib.

A seminar dedicated to March 1, World Civil Defense Day, was held in the Second Special Department of the Presidium of ANAS.
The event was attended by the head of the civil defense department of the Yasamal district of the Ministry of Emergencies Ilgar Safarov, as well as the heads of the civil defense headquarters of scientific institutions and organizations of ANAS.
Opening the seminar, head department Eldar Guliyev, spoke about the history and goals of this significant day. It was noted that World Civil Defense Day is celebrated annually on March 1. In 1931, at the initiative of several states, the French General of Health Georges Saint-Paul founded the “Geneva Zones Association” - “security zones” in Paris, to create, through bilateral and multilateral agreements, local security zones in all countries.
Subsequently, the Association was transformed into the International Civil Defense Organization (ICDO). In 1972, ICDO received the status of an intergovernmental organization. The World Civil Defense Day, established in 1990, is celebrated in the ICDO member countries in order to draw the attention of the world community to the importance of Civil Protection and to increase the preparedness of the population to self-defense in the event of disasters or accidents, as well as to pay tribute to the efforts and self-sacrifice of personnel of national services civil protection in their disaster management.
He said that the events dedicated to the International Civil Defense Day in 2020 will be held under the slogan “Civil defense and a lifeguard in every house”, and gave appropriate instructions to the chiefs of staff.
Speaking further, head of the Civil Defense Department of the Yasamal district Ilgar Safarov, praised the organization of emergency training for the Academy staff.