Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimov Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin təcrübə sahəsinə baxış keçirib
AR Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin direktoru İmran Cümşüdov, Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (ETİ) direktoru İlham Qurbanov və Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Taleh Qaraşov AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) təcrübə bazasına baxış keçiriblər.
LREM-nin direktoru, professor Fərman Quliyev qonaqlara Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Meyvəçilik və Çayçılıq ETİ-nin Lənkəran çay filialı ilə birgə apardıqları tədqiqatlardan, əldə olunan nəticələrdən danışıb. Qeyd edib ki, ötən müddət ərzində dörd yeni məhsuldar çay sortu yaradılaraq rayonlaşdırılıb, həmçinin 2 sitrus sortu Dövlət Sort Sınağına təqdim olunub. O, digər sitrus sortları ilə bağlı elmi-tədqiqat işlərinin davam etdirildiyini, yeni yaradılan sort və növlərin artırılması, onların tezliklə istehsalata tətbiqi məqsədilə əməli tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Nazir İnam Kərimov və qonaqlar mərkəz tərəfindən hazırlanan sadə dumanyaradıcı qurğu, o cümlədən ötən il salınan anaclıq tinglik çay plantasiyası ilə də tanış olublar. Professor Fərman Quliyev yeni yaradılan məhsuldar çay və sitrus sortlarının artırılması istiqamətində təkliflərini diqqətə çatdırıb.
İ.Kərimov verilən təkliflər əsasında burada daha müasir dumanyaradıcı qurğunun inşa ediləcəyini və sitrus bitkiləri genefondunun genişləndirilməsi üçün dəstək veriləcəyini bildirib.
Daha sonra Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin direktoru İmran Cümşüdov və Meyvəçilik və Çayçılıq ETİ-nin direktoru İlham Qurbanov LREM-in əsas binasında olub, burada nümayiş etdirilən sitrus bitkiləri genefondundan ibarət sərgiyə baxış keçiriblər.
Qeyd edək ki, cari il yanvar ayının 30-da AMEA-da Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimovla keçirilən görüşdə akademiya ilə aqrar təşkilatların birgə fəaliyyətinin genişləndirilməsi, əldə olunan nailiyyətlərin istehsalata tətbiqi istiqamətində müzakirələr aparılıb.

Министр сельского хозяйства Инам Каримов посетил Лянкяранский региональный научный центр
Министр сельского хозяйства Инам Каримов, директор Центра аграрной науки и инноваций Имран Джумшудов, директор Научно-исследовательского института фруктоводства и чаеводства Ильхам Гурбанов и глава Исполнительной власти Лянкярана Талех Гарашов осмотрели экспериментальную базу Лянкяранского регионального научного центра.
Директор ЛРНЦ профессор Фарман Гулиев рассказал гостям о результатах исследования, проведенного совместно с Лянкяранчайским филиалом НИИ фруктоводства и чаеводства Министерства сельского хозяйства.
Он отметил, что за прошедший период было создано и районировано четыре новых продуктивных сорта чая, а 2 сорта цитрусовых были представлены на государственную проверку сортов. Он отметил, что научные исследования других цитрусовых сортов были продолжены, и приняты практические меры для увеличения числа вновь созданных сортов и их внедрения в производство.
Министр Инам Каримов и гости ознакомились с разработанным центром простым устройством для фумигации, в том числе с посаженной в прошлом году плантацией рассадного чая. Профессор Фарман Гулиев выдвинул свои предложения по разработке новых продуктивных сортов чая и цитрусовых.
Ислам Каримов сказал, что здесь будет установлено более современное оборудование для фумигации, которое будет способствовать расширению генофонда цитрусовых.
Затем директор Центра аграрной науки и инноваций Имран Кумшудов и директор Научно-исследовательского института фруктоводства и чаеводства Ильхам Гурбанов посетили главное здание ЛРНЦ и ознакомились с выставкой, представляющей генофонд цитрусовых растений.
Отметим, что на встрече с министром сельского хозяйства Инамом Каримовым в НАНА 30 января этого года состоялись дискуссии о расширении сотрудничества между академией и аграрными организациями, применении достигнутых результатов в производстве.