Bu gün AMEA İnformasiya Resursları Mərkəzində görkəmli mütəfəkkir Əli bəy Hüseynzadənin 150 və tanınmış türkoloq-dilçi alim, akademik Məmmədağa Şirəliyevin 105 illik yubileylərinə həsr olunan “Sələflər və xələflər” I Beynəlxalq simpoziumu öz işinə başladı.
Beynəlxalq simpoziumda 12-dən çox xarici ölkədən, o cümlədən Türkiyə, Qazaxıstan, Polşa, Albaniya, Ukrayna, Əfqanıstan, Özbəkistan, Böyük Britaniya və Bolqarıstandan olan nümayəndələr iştirak edirdilər.
Öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Tofiq Hacıyev simpoziumun əhəmiyyətindən söhbət açdı. Bildirdi ki, tədbirin əsas məqsədi türk dünyasının görkəmli dilçilərini yeni nəslə tanıtmaqla yanaşı, türk dünyasının müxtəlif nəsillərdən olan nümayəndələrini, xüsusilə gənc dilçiləri bir araya gətirməkdir. Eyni zamanda, beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirərərk təcrübə mübadiləsi aparmaq, milli dəyərləri, elmi nailiyyətləri dünyaya təqdim etməkdir. Natiq “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın yerinə yetirilməsi sahəsində görülən işlər haqqında da məlumat verdi.
Sonra AMEA Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin iştirakçılara ünvanladığı məktubu səsləndirdi.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayev çıxışında Əli bəy Hüseynzadə və Məmmədağa Şirəliyevin Azərbaycan dilçiliyinin inkişafındakı rolundan söhbət açdı: “Bu gün sələflər və xələflərin arasında münasibətin yaranmasında, mənəvi estafetin ötürülməsində görülən tədbirlər böyük əhəmiyyət kəsb edir. Əminəm ki, bu simpozium ənənəvi xarakter daşıyacaq və bu qəbil tədbirlər müxtəlif ölkələrdə də keçirilərək türk dünyasının dilçilərini vaxtaşırı bir araya gətirəcək”.
Simpoziumda çıxış edən professorlar Zeyneb Korkmaz (Tükiyə), Erden Kajibek (Qazaxıstan), Hamza Zülfikar (Türkiyə) və digərləri simpozium çərçivəsində müzakirə olunacaq müasir dilçiliyin problemlərindən bəhs etdilər.
Tədbir çərçivəsində professor Zeyneb Korkmaz və akademik Kamal Abdullayev akademik Məmmədağa Şirəliyev adına mükafatla təltif olundular.
Simpozium öz işini bölmə iclasları üzrə davam etdirdi. Bölmə iclaslarında dilçiliyin müxtəlif sahələrini əhatə edən 90-dan artıq məruzənin dinləniləcəyi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, simpoziumun Əli bəy Hüseynzadə ilə bağlı xüsusi bölməsi oktyabrın 23-də Qafqaz Universitetində keçiriləcək.

Начал свою работу I Международный симпозиум «Предшественники и последователи»
22 октября 2014 года в Центре информационных ресурсов НАНА начал свою работу I Международный симпозиум «Предшественники и последователи», посвященный 150-летию видного мыслителя Али бека Гусейнзаде и 105-летию известного тюрколога академика Мамедаги Ширалиева.
В международном симпозиуме приняли участие представители более 12 зарубежных стран, в том числе Турции, Казахстана, Польши, Албании, Украины, Афганистана, Узбекистана, Великобритании и Болгарии.
Сначала был озвучен Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Открыв мероприятие вступительным словом, директор Института языкознания имени Насими НАНА академик Тофиг Гаджиев, отметил, что цель международного симпозиума «Предшественники и последователи» заключается в ознакомлении молодого поколения с выдающимися языковедами тюркского мира, приглашении в столицу Азербайджана – Баку представителей тюркского мира различных поколений, особенно молодых языковедов, ознакомлении с научным наследием их предшественников и организации встреч с преемниками, а также в создании общения молодежи со сверстниками, проведении обмена опытом. Т.Гаджиев также рассказал о задачах, поставленных перед Институтом языкознания в сфере выполнения «Государственной программы по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране».
Затем академик-секретарь Отделения гуманитарных и общественных наук НАНА академик Теймур Керимли озвучил адресованное участникам письмо президента НАНА академика Акифа Ализаде.
Государственный советник Президента Азербайджанской Республики по межнациональным вопросам, вопросам мультикультурализма и религии академик Кямал Абдуллаев в своем выступлении рассказал о заслугах Али бека Гусейнзаде и академика Мамедаги Ширалиева в развитии азербайджанского языкознания, подчеркнул роль таких мероприятий в создании связей между предшественниками и преемниками.
В своих выступлениях турецкие профессора Шукру Халук Акал и Зейнаб Коркмаз отметили, что посвящение симпозиума юбилеям двух видных личностей является свидетельством большого почтения к их памяти.
Затем состоялась церемония вручения премии имени академика Мамедаги Ширалиева – основателя Института языкознания. Первыми лауреатами премии стали турецкий профессор Зейнаб Коркмаз и академик Кямал Абдуллаев.
Затем симпозиум продолжил работу в секционных заседаниях. Отметим, что секция симпозиума, посвященная Али беку Гусейнзаде, состоится 23 октября в Университете Кавказ.