ABŞ alimləri COVID-19 virusunun isti iqlimə daha pis uyğunlaşdığını müəyyən ediblər
ABŞ alimləri COVID-19 virusunun soyuq və quru havaya nisbətən isti və rütubətli iqlimə daha pis uyğunlaşdığını müəyyən ediblər.
interfax.ru saytı xəbər verir ki, bu barədə ABŞ Prezidenti Donald Tramp Ağ evdə keçirilən mətbuat konfransında deyib. O, bildirib ki, Daxili Təhlükəsizlik Nazirliyindən alimlər virusun müxtəlif temperaturda, iqlimdə, səthlərdə özünü necə aparması barədə məruzə təqdim ediblər. Tədqiqatlar zamanı məlum olub ki, virus soyuq və quru havaya yaxşı, isti və rütubətli iqlimə isə pis uyğunlaşır.
Nazirliyin alimi Bill Brayantın məlumatına əsasən, virusun ağız suyu damcısında səthdə 21-23 dərəcə istidə, 20 faiz rütubətli və günəşsiz havada yarımparçalanma müddəti 18 saat, eyni şəraitdə, lakin 80 faiz rütubətdə isə 6 saat təşkil edir. Bu proses 80 faiz rütubət, 35 dərəcə istidə 1 saata, 80 faiz rütubət, 21-23 dərəcə istidə və yay fəslində 2 dəqiqəyə qədər davam edir.
Viruslar havada aerozol hissəciklərində olarsa, 20 faiz rütubət, 21-23 dərəcə istilikdə və günəş olmayan şəraitdə onların parçalanma dövrü 60 dəqiqə, eyni şəraitdə, lakin yayın günəşli havasında isə təxminən 1,5 dəqiqə olacaq.
ABŞ-ın vitse-prezidenti Mayk Pensin sözlərinə görə, bənzər tədqiqatların nəticələri koronavirusla mübarizə üzrə məhdudiyyət tədbirlərinin ləğvindən sonra normal həyata mərhələli şəkildə qayıtmanı düzgün planlaşdırmağa imkan verəcək.

Ученые США установили, что COVID-19 хуже приспособлен к теплу
Американские ученые установили, что коронавирус COVID-19 менее устойчив в теплом и влажном климате, нежели в сухом и холодном, заявил в ночь на пятницу президент США Дональд Трамп в ходе пресс-конференции в Белом доме.
"День ото дня мы все больше узнаем об этом противнике. Ученые из нашего министерства внутренней безопасности представили доклад, в котором говорится о том, как вирус ведет себя при разных температурах, климате, поверхностях", - заявил он на брифинге для журналистов.
"Исследования показали, что вирус лучше выживает в холодной и сухой среде и хуже - в теплой и влажной", - сказал Трамп.
Так, согласно информации ученого из МВБ Билла Брайанта, период полураспада вируса в капельке слюны на поверхности при температуре 21-23 градуса по Цельсию, влажности 20% и при отсутствии солнца составит 18 часов, а в тех же условиях, но при влажности 80% - 6 часов. При температуре 35 градусов по Цельсию и влажности 80% он ускорится до 1 часа, а при температуре 21-23 градуса, влажности 80% и в летнее время - до 2 минут.
Если же говорить о ситуации, когда он находится в воздухе на частицах аэрозоля, то при температуре 21-23 градуса, влажности 20% и без солнца период полураспада составит порядка 60 минут, а с теми же условиями, но в солнечную погоду летом - примерно 1,5 минуты.
Вице-президент США Майк Пенс отметил, что результаты подобных исследований позволят властям штатов грамотнее планировать поэтапное возвращение к нормальной жизни после отмены ограничительных мер по борьбе против коронавируса.