Mayın 2-də informatika sahəsində görkəmli alim, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli, AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyevin 85 yaşı tamam olur.
Telman Əliyev 1935-ci il mayın 2-də Goranboy rayonunda anadan olub. O, 1958-ci ildə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Sənaye İnstitutunu bitirib. 1966-cı ildə “Hesablama texnikası” ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru, 1977-ci ildə “İnformasiya nəzəriyyəsi və texniki kibernetika” ixtisası üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1985-ci ildə professor elmi adını alıb. 1983-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 2001-ci ildə həqiqi üzvü seçilib.
Əmək fəaliyyətinə 1958-ci ildə Hesablama Mərkəzində (hazırda İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) başlayan alim 1962-ci ilə qədər texnik, mühəndis, böyük mühəndis vəzifələrində çalışıb. 1965-1982-ci illərdə Kibernetika İnstitutunda baş mühəndis, kiçik, böyük elmi işçi, laboratoriya rəhbəri, 1982-1984-cü illərdə elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrində işləyib. O, 1984-1988-ci illərdə Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri İnstitutunda kafedra müdiri olub. 1988-ci ildən bugünədək AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışır. 1997-2001-ci illərdə AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, 2008-2015-ci illərdə Ali Attestasiya Komissiyasının Rəyəsət Heyətinin üzvü olub.
Alim 2013-cü ildən Rusiya Federasiyasında dərc olunan “Mexatronika, avtomatlaşdırma, idarəetmə” və 2018-ci ildən Ukraynada işıq üzü görən “İdarəetmənin və informatikanın problemləri” elmi jurnallarının redaksiya heyətinin üzvüdür.
O, 1958-1960-cı illərdə keçmiş SSRİ-nin başqa respublikalarından xeyli əvvəl “Elektron hesablayıcı maşınlar” laboratoriyasının yaranmasının əsas təşkilatçısı və 1976-cı ilədək rəhbəri kimi Azərbaycanda informatikanın sürətlə inkişafına həlledici təsir göstərib.
Akademik T.Əliyev tərəfindən siqnalların robast analizi texnologiyaları və nəzəriyyəsi, stoxastik proseslər üçün identifikasiyanın, tanınmanın və diaqnostikanın adekvatlığını təmin etməyə imkan verən nəzəriyyə və texnologiyaları, siqnalların küylərinin faydalı informasiya daşıyıcıları kimi analizi texnologiyası və nəzəriyyəsi, dövrü küylü siqnalların mövqeli-binar analizi texnologiyası və nəzəriyyəsi yaradılıb.
Alim texniki obyektlərdə “qəzaların gizli dövrünü monitorinq etməyə imkan verən noise texnologiyalarının və sistemlərinin” yaradılmasının nəzəri əsaslarını təklif edib. Yaradılmış sistem Heydər Əliyev adına Neftayırma zavodunda, “Şirvan OIL” şirkətində, Balaxanı Neftqazçıxarma idarəsində tətbiq edilib. 2013-cü ildə Bibiheybət neft-qazçıxarma idarəsinin 35 obyektində dərinlik neftçıxarma avadanlıqlarının məsafədən diaqnostikasını və idarə edilməsini təmin edən, rentabelliyi 2 dəfəyə qədər artırmağa imkan verən yeni nəsil “robast noise monitorinq sistemi”nin eksperimental variantı tətbiq edilib. İndiyə qədər bu sistem 300-dən artıq quyuda tətbiq olunub.
T.Əliyev 586 elmi əsər, o cümlədən 27 monoqrafiya və 109 patentin müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 12 elmlər və 37 fəlsəfə doktoru hazırlanıb.
O, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyət sahəsində xidmətlərinə görə 1991-ci ildə M.V.Keldış adına qızıl medala, 2004-cü ildə “Şöhrət ordeni”nə, 2009-cu ildə “Əməkdar elm xadimi” adına, 2015-ci ildə Nəsrəddin Tusi adına mükafata layiq görülüb. 2018-ci ildə akademik Azad Mirzəcanzadə adına gümüş medalla təltif olunub.
Görkəmli alimi 85 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirik, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda nailiyyətlər arzulayırıq.

On May 2, Telman Aliyev, a prominent scientist in the field of computer sciences, Honored Scientist, laureate of the Order of Shohrat, director of the Institute of Control Systems of ANAS, academician, turns 85.
Telman Aliyev was born on May 2, 1935 in Goranboy region. He graduated from the Azerbaijan Industrial Institute named after M. Azizbayov in 1958. In 1966 he received a PhD in "Computer Science", in 1977 a doctoral degree in "Information Theory and Technical Cybernetics", in 1985 gained the title of a professor. In 1983 he was elected a corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, in 2001 an active member.
He started his career in 1958 at the Computing Center (now the Institute of Control Systems) and worked as a technician, engineer and senior engineer until 1962. In 1965-1982 he worked at the Institute of Cybernetics as a chief engineer, junior and senior researcher, head of laboratory, in 1982-1984 as deputy director for science. In 1984-1988, he was the head of the department at the Azerbaijan Institute of Civil Engineers. Since 1988 he has been working as the director of the Institute of Control Systems of ANAS. In 1997-2001 he was an academician-secretary of the Department of Physical-Mathematical and Technical Sciences of ANAS, in 2008-2015 he was a member of the Presidium of the Higher Attestation Commission.
The scientist is a member of the editorial board of the scientific journals "Mechatronics, automation, management" published in the Russian Federation since 2013 and "Problems of management and computer science" published in Ukraine since 2018.
He was the main organizer and head of the "Electronic Computers" laboratory in 1958-1960, long before other republics of the former USSR, and had a decisive influence on the rapid development of computer science in Azerbaijan until 1976.
The scientist proposed the theoretical basis for the creation of "Noise technologies and systems that allow to monitor the latent period of accidents" at technical facilities. The established system was applied at the Heydar Aliyev Oil Refinery, Shirvan OIL and Balakhani Oil and Gas Production Department.
T.Aliyev is the author of 586 scientific works, including 27 monographs and 109 patents. He supervised for 12 doctors of sciences and 37 doctors of philosophy.
He was awarded the M.V.Keldish Gold Medal in 1991, the Order of Shohrat in 2004, the Honored Scientist Award in 2009, and Nasreddin Tusi Award in 2015 for his services in the field of scientific and scientific-organizational activities. In 2018, he was awarded a silver medal named after academician Azad Mirzajanzade.
We sincerely congratulate the eminent scientist on the occasion of his 85th anniversary and wish him a long life, robust health and achievements in the development of our science.