Mayın 2-də informatika sahəsində görkəmli alim, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli, AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyevin 85 yaşı tamam olur.
Telman Əliyev 1935-ci il mayın 2-də Goranboy rayonunda anadan olub. O, 1958-ci ildə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Sənaye İnstitutunu bitirib. 1966-cı ildə “Hesablama texnikası” ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru, 1977-ci ildə “İnformasiya nəzəriyyəsi və texniki kibernetika” ixtisası üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1985-ci ildə professor elmi adını alıb. 1983-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 2001-ci ildə həqiqi üzvü seçilib.
Əmək fəaliyyətinə 1958-ci ildə Hesablama Mərkəzində (hazırda İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) başlayan alim 1962-ci ilə qədər texnik, mühəndis, böyük mühəndis vəzifələrində çalışıb. 1965-1982-ci illərdə Kibernetika İnstitutunda baş mühəndis, kiçik, böyük elmi işçi, laboratoriya rəhbəri, 1982-1984-cü illərdə elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrində işləyib. O, 1984-1988-ci illərdə Azərbaycan İnşaat Mühəndisləri İnstitutunda kafedra müdiri olub. 1988-ci ildən bugünədək AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışır. 1997-2001-ci illərdə AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, 2008-2015-ci illərdə Ali Attestasiya Komissiyasının Rəyəsət Heyətinin üzvü olub.
Alim 2013-cü ildən Rusiya Federasiyasında dərc olunan “Mexatronika, avtomatlaşdırma, idarəetmə” və 2018-ci ildən Ukraynada işıq üzü görən “İdarəetmənin və informatikanın problemləri” elmi jurnallarının redaksiya heyətinin üzvüdür.
O, 1958-1960-cı illərdə keçmiş SSRİ-nin başqa respublikalarından xeyli əvvəl “Elektron hesablayıcı maşınlar” laboratoriyasının yaranmasının əsas təşkilatçısı və 1976-cı ilədək rəhbəri kimi Azərbaycanda informatikanın sürətlə inkişafına həlledici təsir göstərib.
Akademik T.Əliyev tərəfindən siqnalların robast analizi texnologiyaları və nəzəriyyəsi, stoxastik proseslər üçün identifikasiyanın, tanınmanın və diaqnostikanın adekvatlığını təmin etməyə imkan verən nəzəriyyə və texnologiyaları, siqnalların küylərinin faydalı informasiya daşıyıcıları kimi analizi texnologiyası və nəzəriyyəsi, dövrü küylü siqnalların mövqeli-binar analizi texnologiyası və nəzəriyyəsi yaradılıb.
Alim texniki obyektlərdə “qəzaların gizli dövrünü monitorinq etməyə imkan verən noise texnologiyalarının və sistemlərinin” yaradılmasının nəzəri əsaslarını təklif edib. Yaradılmış sistem Heydər Əliyev adına Neftayırma zavodunda, “Şirvan OIL” şirkətində, Balaxanı Neftqazçıxarma idarəsində tətbiq edilib. 2013-cü ildə Bibiheybət neft-qazçıxarma idarəsinin 35 obyektində dərinlik neftçıxarma avadanlıqlarının məsafədən diaqnostikasını və idarə edilməsini təmin edən, rentabelliyi 2 dəfəyə qədər artırmağa imkan verən yeni nəsil “robast noise monitorinq sistemi”nin eksperimental variantı tətbiq edilib. İndiyə qədər bu sistem 300-dən artıq quyuda tətbiq olunub.
T.Əliyev 586 elmi əsər, o cümlədən 27 monoqrafiya və 109 patentin müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 12 elmlər və 37 fəlsəfə doktoru hazırlanıb.
O, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyət sahəsində xidmətlərinə görə 1991-ci ildə M.V.Keldış adına qızıl medala, 2004-cü ildə “Şöhrət ordeni”nə, 2009-cu ildə “Əməkdar elm xadimi” adına, 2015-ci ildə Nəsrəddin Tusi adına mükafata layiq görülüb. 2018-ci ildə akademik Azad Mirzəcanzadə adına gümüş medalla təltif olunub.
Görkəmli alimi 85 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirik, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda nailiyyətlər arzulayırıq.

Академику Тельману Алиеву исполняется 85 лет
2 мая выдающемуся ученому в области информатики, Заслуженному деятелю науки, кавалеру ордена «Шохрат», директору Института систем управления НАНА академику Тельману Алиеву исполняется 85 лет.
Тельман Алиев родился 2 мая 1935 года в Геранбойском районе. Окончил Азербайджанский индустриальный институт имени М.Азизбекова в 1958 году. В 1966 году получил кандидатскую степень по специальности «Вычислительная техника», в 1977 году - докторскую степень по специальности «Теория информации и техническая кибернетика», в 1985 году получил ученое звание профессора. В 1983 году был избран членом-корреспондентом, в 2001 году - действительным членом Национальной академии наук Азербайджана.
Трудовую деятельность начал в 1958 году в Вычислительном центре (ныне Институт систем управления) и работал техником, инженером и старшим инженером до 1962 года. В 1965-1982 годах работал в Институте кибернетики главным инженером, младшим и старшим научным сотрудником, заведующим лабораторией, в 1982-1984 годах - заместителем директора по научной работе. В 1984-1988 годах он был заведующим кафедрой в Азербайджанском институте гражданских инженеров. С 1988 года работает директором Института систем управления НАНА. В 1997–2001 годах был академиком-секретарем Отделения физико-математических и технических наук НАНА, в 2008–2015 годах - членом Президиума Высшей аттестационной комиссии.
Ученый является членом редколлегий научных журналов «Мехатроника, автоматизация, управление», который издается в Российской Федерации с 2013 года, и «Проблемы управления и информатики», который издается в Украине с 2018 года.
Академиком Т.Алиевым основаны: теория и технология робастного корреляционного и спектрального анализа зашумленных сигналов, теория и технология улучшения адекватности идентификации, распознавания и диагностики для стохастических процессов, теория и технология анализа помехи как носителя полезной информации, теория и позиционно-бинарная технология анализа циклических зашумленных сигналов и помех и др.
Ученый предложил теоретическую основу для создания «шумовых технологий и систем, позволяющих контролировать скрытый период аварий» на технических объектах. Установленная система была применена на НПЗ им. Гейдара Алиева, в компании «Şirvan OIL» и нефтегазодобывающем управлении "Балаханынефть". В 2013 году на 35 объектах нефтегазодобывающего управления Бибихейбат была внедрена экспериментальная версия «системы мониторинга робастного шума» нового поколения, которая обеспечивает дистанционную диагностику и контроль оборудования для глубокой добычи нефти, что позволяет удвоить эффективность. На сегодняшний день эта система была применена в более чем 300 скважинах.
Т.Алиев является автором 586 научных работ, в том числе 27 монографий и 109 патентов. Под его руководством подготовлено 12 докторов наук и 37 докторов философии.
За заслуги в области научной и научно-организационной деятельности он был награжден золотой медалью имени М.В.Келдиша в 1991 году, орденом «Шохрат» в 2004 году, ему было присуждено звание «Заслуженный деятель науки» в 2009 году и награжден премией Насраддина Туси в 2015 году. В 2018 году он был награжден серебряной медалью имени академика Азада Мирзаджанзаде.
Поздравляем выдающегося ученого с 85-летием и желаем ему долгих лет жизни, крепкого здоровья и достижений в развитии отечественной науки.