AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zülfiyyə İsmayıl Rusiya Federasiyası Elmi İctimai Təşkilatının “İnterclover” beynəlxalq layihəsinin diplomuna layiq görülüb.
Tədqiqatçı-alim elmi-tədqiqat və tədris-metodiki müəssisə əməkdaşlarının, eləcə də ali məktəb müəllimlərinin iştirak etdiyi müsabiqəyə “Naxçıvan və Şərqi Anadolu dialekt və şivələrində sözyaradıcılığı problemi” adlı ingilis dilindəki monoqrafiyasını layihə şəklində təqdim edib.
Beynəlxalq müsabiqənin bu günlərdə açıqlanan nəticələrinə görə Zülfiyyə İsmayıl dilçilik və ədəbiyyatşünaslıq sahəsində II dərəcəli diploma layiq görülüb.

An employee of the Nakhchivan Division was awarded a diploma of the international competition
Leading researcher at the Institute of Art, Language and Literature of the Nakhchivan Division of ANAS, PhD in Philology, associate professor Zulfiya Ismayil was awarded the diploma of the “Interclover” international competition of projects, which was held by the Scientific Public Organization “Professional Science” (Russian Federation).
The scientist-researcher presented in the form of a project for the competition, which was attended by employees of research and educational institutions, as well as teachers of higher schools, her monograph "The problem of word formation in dialects and dialects of Nakhchivan and Eastern Anatolia" (in English).
According to the results of the contest, announced a few days ago, Zulfiya Ismayil was awarded a diploma of the II degree in the field of linguistics and literary criticism.