Mayın 14-də Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunan “Heydər Əliyev və Azərbaycanın milli iqtisadi inkişaf modeli” mövzusunda onlayn elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru, professor Gülçöhrə Məmmədova açıb. O, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, milli həmrəyliyimizin və azərbaycançılıq məfkurəsinin banisi, ulu öndər Heydər Əliyevin xalqımız və dövlətimiz qarşısındakı misilsiz tarixi xidmətlərindən danışıb.
Plenar iclasda Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədri, akademik Ziyad Səmədzadə “Heydər Əliyev və Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf strategiyası”, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Sənaye və energetika məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Elşən Hacızadə “Qlobal çağırışlar və milli enerji sektorunda inkişafın yeni hədəfləri”, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, i.e.d. Vüsal Qasımlı “Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf modeli” və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin professoru Elşad Məmmədov “Yeni çağırışlar kontekstində Azərbaycanın iqtisadi siyasəti” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanovun “İqtisadi inkişaf strategiyası seçiminə yanaşmalar haqqında” adlı məruzəsi dinlənilib.
Məruzəçi İqtisadiyyat İnstitutunda aparılan İS(S)İ indeksi elmi tədqiqatları və onun nəticələri, eləcə də dövlətin iqtisadiyyata müdaxiləsi səviyyəsinin ölçülməsi və qiymətləndirilməsi, dünya ölkələrinin iqtisadi modellər üzrə təsnifatlaşdırılması, öyrənilən 95 ölkə üzrə iqtisadiyyatların liberallıq və dirijistlik səviyyəsi, onların başlıca xüsusiyyətləri, sağçı və solçu ölkələrin fərqli inkişaf səviyyəsi və s. barədə danışıb.
N.İmanov bildirib ki, İqtisadiyyat İnstitutunun qiymətləndirmələrinə görə, Azərbaycan aralıq iqtisadiyyat modelinə malikdir. Onun sözlərinə görə, böhran dövrlərində adətən dövlətlərin iqtisadiyyata müdaxiləsi artır və yaxın 2 ildə bu kimi prosesin müşahidə olunacağı gözləniləndir. Bununla belə, uzunmüddətli dövr üçün Azərbaycanda liberal iqtisadi islahatlar davam etdirilməlidir.

On May 14, with the organizational support of the Azerbaijan University of Architecture and Construction, an online scientific conference “Heydar Aliyev and the National Model of Economic Development of Azerbaijan” was held, dedicated to the 97th birthday of nationwide leader Heydar Aliyev.
The event was opened by the rector of the university, Professor Gulchohra Mammadova, who spoke about the exceptional historical achievements of the architect and builder of the independent Azerbaijan state, the founder of the idea of national solidarity and ideology of Azerbaijan, the great leader Heydar Aliyev to our people and the state.
At a plenary meeting, the chairman of the Union of Economists of Azerbaijan, academician Ziyad Samadzadeh delivered a lecture on "Heydar Aliyev and the strategy for the development of the economy of Azerbaijan", head of the Department of Industry and Energy of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, Professor Elshan Hajizadeh on topic "Global appeals and new goals for the development of national energy Sector ”, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications, Doctor of Economics Vusal Gasimli on topic “Development model of the economy of Azerbaijan” and professor of the Azerbaijan State Economic University Elshad Mammadov on topic “ Economic policy of Azerbaijan in the context of new appeals ”.
The conference also heard a report by the Director of the Institute of Economics of ANAS, Professor Nazim Imanov “On Approaches to Choosing a Strategy for Economic Development”.
The speaker spoke about the research conducted at the Institute of Economics on the İS (S) İ index and their results. The scientist also talked about determining and assessing the degree of state intervention in the economy, classifying countries of the world according to economic models, different levels of development of “right” and “left” countries, etc.
N. Imanov said that according to estimates of the Institute of Economics, Azerbaijan has an intermediate economic model. According to him, during times of crisis, there is usually an increase in government intervention in the economy, it is expected that this process will be observed in the next 2 years. In addition, liberal economic reforms aimed at the long term should be continued in Azerbaijan.