Mayın 14-də Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunan “Heydər Əliyev və Azərbaycanın milli iqtisadi inkişaf modeli” mövzusunda onlayn elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru, professor Gülçöhrə Məmmədova açıb. O, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, milli həmrəyliyimizin və azərbaycançılıq məfkurəsinin banisi, ulu öndər Heydər Əliyevin xalqımız və dövlətimiz qarşısındakı misilsiz tarixi xidmətlərindən danışıb.
Plenar iclasda Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədri, akademik Ziyad Səmədzadə “Heydər Əliyev və Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf strategiyası”, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Sənaye və energetika məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Elşən Hacızadə “Qlobal çağırışlar və milli enerji sektorunda inkişafın yeni hədəfləri”, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, i.e.d. Vüsal Qasımlı “Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf modeli” və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin professoru Elşad Məmmədov “Yeni çağırışlar kontekstində Azərbaycanın iqtisadi siyasəti” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanovun “İqtisadi inkişaf strategiyası seçiminə yanaşmalar haqqında” adlı məruzəsi dinlənilib.
Məruzəçi İqtisadiyyat İnstitutunda aparılan İS(S)İ indeksi elmi tədqiqatları və onun nəticələri, eləcə də dövlətin iqtisadiyyata müdaxiləsi səviyyəsinin ölçülməsi və qiymətləndirilməsi, dünya ölkələrinin iqtisadi modellər üzrə təsnifatlaşdırılması, öyrənilən 95 ölkə üzrə iqtisadiyyatların liberallıq və dirijistlik səviyyəsi, onların başlıca xüsusiyyətləri, sağçı və solçu ölkələrin fərqli inkişaf səviyyəsi və s. barədə danışıb.
N.İmanov bildirib ki, İqtisadiyyat İnstitutunun qiymətləndirmələrinə görə, Azərbaycan aralıq iqtisadiyyat modelinə malikdir. Onun sözlərinə görə, böhran dövrlərində adətən dövlətlərin iqtisadiyyata müdaxiləsi artır və yaxın 2 ildə bu kimi prosesin müşahidə olunacağı gözləniləndir. Bununla belə, uzunmüddətli dövr üçün Azərbaycanda liberal iqtisadi islahatlar davam etdirilməlidir.

Состоялась научная онлайн-конференция на тему: «Гейдар Алиев и национальная модель экономического развития Азербайджана»
14 мая при организационной поддержке Азербайджанского университета архитектуры и строительства прошла научная онлайн-конференция «Гейдар Алиев и национальная модель экономического развития Азербайджана», посвященная 97-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Мероприятие вступительным словом открыла ректор университета, профессор Гюльчохра Мамедова, которая рассказала об исключительных исторических заслугах архитектора и строителя независимого Азербайджанского государства, основателя идеи о национальной солидарности и идеологии азербайджанства, великого лидера Гейдара Алиева перед нашим народом и государством.
На пленарном заседании председатель Союза экономистов Азербайджана, академик Зияд Самедзаде выступил с докладом «Гейдар Алиев и стратегия развития экономики Азербайджана», заведующий Отделом промышленности и энергетики аппарата Кабинета министров Азербайджанской Республики, профессор Эльшан Гаджизаде – с докладом «Глобальные призывы и новые цели развития национального энергетического сектора», исполнительный директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций, доктор экономических наук Вюсал Гасымлы – с докладом «Модель развития экономики Азербайджана» и профессор Азербайджанского государственного экономического университета Эльшад Мамедов – с докладом «Экономическая политика Азербайджана в контексте новых призывов».
На конференции также был прослушан доклад директора Института экономики НАНА, профессора Назима Иманова «О подходах к выбору стратегии экономического развития».
Докладчик рассказал о проводимых в Институте экономики научных исследованиях по индексу İS(S)İ и их результатах. Также ученый говорил об определении и оценке степени государственного вмешательства в экономику, классификации стран мира по экономическим моделям, разном уровне развития «правых» и «левых» стран и т.д.
Н.Иманов сообщил, что по оценкам Института экономики, Азербайджан обладает промежуточной экономической моделью. По его словам, во времена кризисов обычно наблюдается рост государственного вмешательства в экономику, ожидается, что в ближайшие 2 года будет наблюдаться этот процесс. Помимо этого, в Азербайджане должны быть продолжены либеральные экономические реформы, нацеленные на долгосрочную перспективу.