Britaniyada COVID-19 əleyhinə peyvəndin istehsal olunacağı vaxt açıqlanıb
Böyük Britaniyanın “AstraZeneca” əczaçılıq şirkəti testlərin nəticələri müsbət olacağı təqdirdə Oksford Universiteti ilə birgə hazırladığı COVID-19 infeksiyası əleyhinə vaksinin kütləvi istehsalına sentyabr ayında başlamağı planlaşdırır.
wftv.com saytı xəbər verir ki, şirkət azı 400 milyon vaksinin çatdırılması üzrə ilk müqaviləni imzalayıb, həmçinin milyard doza hazırlamaq üçün şərait yaradıb. “AstraZeneca” 2020-ci ilin sentyabrında ilk çatdırılmaları həyata keçirmək niyyətindədir.
“Koronavirusa qarşı vaksinin hazırlanması və istehsalı prosesinin sürətləndirilməsi üçün göstərdiyi dəstəyə görə ABŞ və Böyük Britaniya hökumətlərinə minnətdarıq. Vaksini tezliklə hazırlamaq və onu əlçatan etmək üçün əlimizdən gələni edəcəyik”, – deyə şirkət rəhbəri Paskal Soriot bildirib.
ABŞ hökuməti koronavirus əleyhinə peyvəndin hazırlanması üçün “AstraZeneca”ya bir milyard dollardan çox vəsait köçürüb.
Qeyd edək ki, İngiltərədə keçirilən klinik sınaqların ilk mərhələsinin nəticələri iyun ayında bəlli olacaq. Uğurlu alınacağı təqdirdə sınaqlar digər ölkələrdə də davam edəcək. Plana görə, sentyabr ayında 30 milyon britaniyalı, yəni Birləşmiş Krallıq əhalisinin təxminən yarısı vaksin əldə edə biləcək.

British pharmaceutical company AstraZeneca expects to begin mass production of the vaccine from COVID-19, which is now being developed in conjunction with the University of Oxford, in September, if the tests are successful.
"The company concluded the first contracts for the supply of at least 400 million doses, has already provided an opportunity for the production of a billion doses and will begin the first deliveries in September 2020," the company said in a statement.
"We would like to thank the governments of the United States and the United Kingdom for their substantial support in accelerating the process of developing and producing the vaccine. We will do everything in our power to quickly create the vaccine and make it widely available," the head of AstraZeneca Pascal Sorio said in a statement.