AMEA Rəyasət Heyətinin II Xüsusi şöbəsində akademiyanın Mülki Müdafiə üzrə tədbirlər planına uyğun olaraq metodiki məşğələ keçirildi.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəislərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev AMEA-nın elmi qurumlarında 2014-cü ildə MM sahəsində görülən işlər, əldə olunan nailiyyətlər, mövcud çatışmazlıqlar və qarşıda duran vəzifələr haqda danışdı. O, məşqlər zamanı aşkar olunmuş nöqsanları qeyd etdi və onların təkrarlanmaması üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsinin vacibliyini bildirdi.
E.Quliyev, həmçinin AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun rəhbər heyəti tərəfindən keçirilən MM məşqlərini yüksək qiymətləndirdi.
Sonra II Xüsusi şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov 2015-ci il üçün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında MM tədbirlərinin planlaşdırılma metodikasının öyrənilməsi barədə məlumat verdi. O, gələn il ərzində həyata keçiriləcək tədbirlərin plan strukturunu təqdim etdi. Qeyd etdi ki, məşqlərin keçirilmə vaxtı regional şöbələrlə razılaşdırılıb. Həmçinin gələn il keçiriləcək MM kursları haqqında ətraflı məlumat verdi, bu kurslarda iştirak edəcək elmi qurumların siyahısını təqdim etdi.

Во II Особом Отделе Президиума НАНА был проведен методический семинар в соответствии с планом основных мероприятий по гражданской обороне.
Открывший мероприятие вступительным словом начальник штаба Эльдар Гулиев рассказал о достижениях и о работах, проведенных в области ГО в научных учреждениях НАНА в 2014 году, а также сообщил об имеющихся недостатках и о поставленных задачах. Он отметил недостатки, выявленные во время тренировок, и для предотвращения этих недостатков подчеркнул значение проведения необходимых мероприятий. Э.Гулиев высоко оценил тренировки по ГО, проведенные руководством Института химии присадок НАНА.
Затем ведущий специалист II Особого отдела Алимардан Магамедов дал информацию об изучении методики планирования мероприятий по ГО в научных учреждениях и организациях НАНА на 2015 год. Он представил план-структуру, планируемых на следующий год мероприятий. Он отметил, что время проведения тренировок был согласован региональными отделами.
А.Магамедов также дал информацию о курсах ГО, проведение которых планируется на следующий год, а также представил список научных учреждений, которые примут участие на этих курсах.