AMEA Rəyasət Heyətinin II Xüsusi şöbəsində akademiyanın Mülki Müdafiə üzrə tədbirlər planına uyğun olaraq metodiki məşğələ keçirildi.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəislərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev AMEA-nın elmi qurumlarında 2014-cü ildə MM sahəsində görülən işlər, əldə olunan nailiyyətlər, mövcud çatışmazlıqlar və qarşıda duran vəzifələr haqda danışdı. O, məşqlər zamanı aşkar olunmuş nöqsanları qeyd etdi və onların təkrarlanmaması üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsinin vacibliyini bildirdi.
E.Quliyev, həmçinin AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun rəhbər heyəti tərəfindən keçirilən MM məşqlərini yüksək qiymətləndirdi.
Sonra II Xüsusi şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov 2015-ci il üçün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında MM tədbirlərinin planlaşdırılma metodikasının öyrənilməsi barədə məlumat verdi. O, gələn il ərzində həyata keçiriləcək tədbirlərin plan strukturunu təqdim etdi. Qeyd etdi ki, məşqlərin keçirilmə vaxtı regional şöbələrlə razılaşdırılıb. Həmçinin gələn il keçiriləcək MM kursları haqqında ətraflı məlumat verdi, bu kurslarda iştirak edəcək elmi qurumların siyahısını təqdim etdi.

Methodical seminar on Civil Defense
Special department II, Presidium of ANAS held methodological seminar in accordance with a plan of actions for Civil Defense (CD).
Opening the event department chief Eldar Guliyev spoke about the achievements and the work carried out in the field of CD in the scientific institutions within 2014, and also reported on the current shortcomings and tasks. He noted deficiencies identified during training, and highlighted the importance of the necessary measures to prevent them. E. Guliyev praised workout of CD had made by management of the Institute of Chemistry of Additives of ANAS.
Then Alimardan Muhammadov, leading specialist of Special Department II provided information about the study of methodology planning for CD in scientific institutions and organizations of ANAS in 2015. He presented a plan, structure, planned activities for the next year. He noted that the time of the exercise was coordinated by the regional divisions.
A. Muhammadov also gave information about the courses of CD, which is scheduled for next year, and presented a list of academic institutions that will participate in these courses.