Müasir daşınan cihazlar ürək ritmini, tənəffüsün tezliyini və başqa göstəriciləri qeydə ala bilir. Bu isə insana öz orqanizminin vəziyyətini izləməyə imkan verir. Növbəti mərhələ müxtəlif sensorların birbaşa parçaya inteqrasiyası olacaq ki, bu da daşınan elektronikanın imkanlarını xeyli genişləndirməyə zəmin yaradacaq.
4pda.ru saytı xəbər verir ki, Lozanna Federal Politexnik Məktəbi, eləcə də Foton materialları və lifli cihazlar laboratoriyasının tədqiqatçıları adi parçaya yerləşdirilə bilən elektron lif hazırlayıblar.
Yeni texnologiya parçanın liflərinə inteqrasiya edilmiş elastik sensorlardan ibarətdir. Tədqiqatçıların sözlərinə görə, bu, “ağıllı" parça sayəsində gələcəkdə pasiyentin sağlamlığına böyükölçülü qurğular deyil, adi geyim nəzarət edəcək.

Modern wearable gadgets are able to capture heart rate, respiratory rate and other indicators. This allows a person to monitor the state of his body. Apparently, the next step will be the integration of all kinds of sensors directly into ordinary fabric, which will significantly expand the capabilities of wearable electronics.
Researchers at the Federal Polytechnic School of Lausanne (Switzerland) and the Laboratory of Photonic Materials and Fiber Devices made a small technological breakthrough by creating electronic fibers that can be embedded in ordinary fabric.
The new technology is based on flexible sensors that have been integrated into the fabric fibers. According to the researchers, this opens the door to the world of smart textiles. So, in the future, the patient’s health will be controlled not by bulky electronics, but by ordinary clothes or a sheet on which he lies.