AMEA Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun 2014-cü il üçün Mülki Müdafiə tədbirlər planına müvafiq olaraq institutda “Fövqəladə hadisələrin nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı Mülki Müdafiə orqan və qüvvələrinin idarə edilməsinin təşkili” mövzusunda Rəhbər Heyətin MM məşqi keçirilib.
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin II-ci Xüsusi şöbəsinin verdiyi tövsiyələr əsasında institutun Mülki Müdafiə qərargah rəisi İlqar Əliyev tərəfindən Təqvim planı tərtib edilib.
Tədbirdə çıxış edəb institutun elmi işlər üzrə direktor müavini – Fövqəladə Hallar komissiyasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı Mülki Müdafiə planının reallığının, İdarəetmə və xəbərdarlıq sisteminin vəziyyətinin yoxlanılması, Rəhbər heyətinin fövqəladə hadisələr zamanı fəaliyyət üzrə biliklərinin təkmilləşdirilməsi barədə ətraflı məlumat verib.
M.Babanlı məşq zamanı ortaya çıxan çatışmazlıqları qeyd edərək, onların qısa vaxtda aradan qaldırılması istiqamətində tapşırıqlarını verib.

В Институте катализа и неорганической химии НАНА были проведены тренировки по ГО
В Институте катализа и неорганической химии НАНА в соответствии с Планом мероприятий по Гражданской обороне 2014 года института были проведены тренировки руководящего состава по ГО на тему «Организация управления силами гражданской обороны при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций».
На основании рекомендаций Второго особого отдела Президиума НАНА начальником штаба ГО института Ильгаром Алиевым был составлен Календарный план.
На мероприятии выступил заместитель директора по научной работе, председатель комиссии Чрезвычайных ситуаций, член-корреспондент НАНА Магамет Бабанлы, который дал подробную информацию о совершенствовании навыков действий руководящего состава в условиях ЧС.
М.Бабанлы рассказал о недостатках, возникших во время тренировок, и дал свои поручения, направленные на устранение этих недостатков за короткий срок.