Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) elmi-tədqiqat işlərini yeni əsaslarla təşkil etmək istiqamətində bəzi tədbirlər həyata keçirir. AMEA Rəyasət Heyətinin 9 aprel 2014-cü il tarixli qərarı ilə elan olunmuş elmi-tədqiqat proqramlarının müsabiqəsi tədqiqatların genişləndirilməsinə imkan verəcək.
Məqsəd alimlər və elmi kollektivlər arasında sağlam rəqabətin təmin edilməsi və obyektiv maliyyələşdirilməsidir. Qərarda qeyd olunduğu kimi, elmi-tədqiqat mövzuları, proqram və layihələrin müsabiqə yolu ilə maliyyələşdirilməsi dünya təcrübəsində də özünü doğruldan uğurlu sistemdir.
Müsabiqəyə təqdim olunan proqramlar qarşısında qoyulan tələb onların elmi və texnoloji problemlərin həlli üzrə fundamental və tətbiqi elmi-tədqiqat işlərinin prioritet istiqamətlərinə uyğun olaraq elm sahələrinin qovşağında hazırlanmasıdır.
Eyni zamanda, araşdırmalar ölkəmizin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafına, onun müdafiə qüdrətinin artırılmasına xidmət etməlidir.
Yalnız AMEA-nın əməkdaşlarının iştirakı ilə keçirilən müsabiqəyə təqdim olunmuş 142 proqram layihəsi hazırda Ekspert Komissiyası tərəfindən qiymətləndirilir.

Contest of ANAS research programs
Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) has a number of activities for the organization of scientific research on new foundations.
Competition research programs announced in connection with the decree of the Presidium of ANAS April 9, 2014, will create the conditions for the expansion of research. The main purpose of the contest is to provide an objective of financing and healthy competition between scientists and research teams.
As stated in the decree, the system of financing of research topics, programs and projects through the competition proved itself in world practice. Requirements set for the programs submitted for the competition, were prepared at the intersection of scientific areas, appropriate priority areas of basic and applied scientific research related to the solution of scientific and technological problems. At the same time, the study should serve to socio-economic and cultural development of our country. The competition, held with the participation of ANAS, were presented 142 program projects that are evaluated by the Expert Commission.