Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) elmi-tədqiqat işlərini yeni əsaslarla təşkil etmək istiqamətində bəzi tədbirlər həyata keçirir. AMEA Rəyasət Heyətinin 9 aprel 2014-cü il tarixli qərarı ilə elan olunmuş elmi-tədqiqat proqramlarının müsabiqəsi tədqiqatların genişləndirilməsinə imkan verəcək.
Məqsəd alimlər və elmi kollektivlər arasında sağlam rəqabətin təmin edilməsi və obyektiv maliyyələşdirilməsidir. Qərarda qeyd olunduğu kimi, elmi-tədqiqat mövzuları, proqram və layihələrin müsabiqə yolu ilə maliyyələşdirilməsi dünya təcrübəsində də özünü doğruldan uğurlu sistemdir.
Müsabiqəyə təqdim olunan proqramlar qarşısında qoyulan tələb onların elmi və texnoloji problemlərin həlli üzrə fundamental və tətbiqi elmi-tədqiqat işlərinin prioritet istiqamətlərinə uyğun olaraq elm sahələrinin qovşağında hazırlanmasıdır.
Eyni zamanda, araşdırmalar ölkəmizin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafına, onun müdafiə qüdrətinin artırılmasına xidmət etməlidir.
Yalnız AMEA-nın əməkdaşlarının iştirakı ilə keçirilən müsabiqəyə təqdim olunmuş 142 proqram layihəsi hazırda Ekspert Komissiyası tərəfindən qiymətləndirilir.

Национальная академия наук Азербайджана (НАНА) осуществляет ряд мероприятий по организации научных исследований на новых основах.
Конкурс научно-исследовательских программ, объявленный в связи с указом Президиума НАНА от 9 апреля 2014 года, создаст условия для расширения исследований. Основной целью конкурса является обеспечение объективного финансирования и здоровой конкуренции между учеными и научными коллективами.
Как отмечается в указе, система финансирования научно-исследовательских тем, программ и проектов путем конкурса оправдала себя в мировой практике. Требования, поставленные перед представленными на конкурс программами, были подготовлены на пересечении научных областей, соответствующих приоритетным направлениям фундаментальных и прикладных научно-исследовательских работ, связанных с решением научных и технологических проблем. В то же время исследования должны служить социально-экономическому и культурному развитию нашей страны. На конкурс, проводимый с участием сотрудников НАНА, были представлены 142 программных проекта, которые оцениваются Экспертной комиссией.