AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının II Xüsusi şöbəsində növbəti seminar-məşğələ keçirildi
AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi aparatının II xüsusi şöbəsində AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki müdafiə qərargah rəislərinin iştirakı ilə növbəti seminar-məşğələ keçirildi.
Seminar-məşğələni giriş sözü ilə II xüsusi şöbəsinin rəisi Eldar Quliyev açaraq gündəlikdə olan məsələlər barədə məlumat verdi.
Fövqəladə hadisələr zamanı əməkdaşların mühafizəsi, rəhbər və komandir-rəis heyətlərinin, mülki müdafiə qüvvələrinin hazırlanması məqsədilə 2014-cü ilin noyabr ayında AMEA-nın 14 elmi müəssisə və təşkilatlarında Mülki müdafiə tədbirlər planına əsasən rəhbər heyətin MM məşqlərinin keçirildiyini nəzərə çatdırdı.
Məşq zamanı rəhbər və komandir-rəis heyətlərinin hərbiləşdirilməmiş dəstələrinin MM hazırlığı bir daha nəzərdən keçirilərək mövcud nöqsanların aradan qaldırılması üçün tədbirlər görüldüyü vurğulandı.
Daha sonra AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında Mülki müdafiə işlərinin Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 1998-ci il 25 sentyabr tarixli qərarına uyğun olaraq işlənib hazırlanması, ehtimal olunan fövqəladə hadisələrin təsirindən qorunması məqsədilə profilaktik tədbirlərin həyata keçirilməsi, MM sahəsində maarifləndirmə işlərinin gücləndirilməsi tövsiyə olundu.

Состоялся очередной семинар во II Особом отделе Центрального аппарата Президиума НАНА
Во II Особом отделе Центрального аппарата Президиума НАНА состоялся очередной семинар при участии начальников штаба гражданской обороны научных учреждений и организаций НАНА.
Открыв семинар вступительным словом, руководитель II Особого отдела Эльдар Гулиев дал информацию о вопросах повестки дня.
Было отмечено, что с целью предупреждения сотрудников о чрезвычайных ситуациях, подготовки руководящего и командно-начальствующего состава и сил гражданской обороны в ноябре текущего года в научных учреждениях и организациях НАНА в соответствии с планом мероприятий по ГО были проведены тренировки руководящего состава по гражданской обороне.
В ходе тренировок была заново проверена подготовленность военизированных частей ГО руководящего и командно-начальствующего состава и предприняты определенные меры по преодолению недостатков.
Затем были выдвинуты предложения и рекомендации по поводу разработки в научных учреждениях и организациях НАНА мероприятий по ГО в соответствии с Указом Кабинета министров Азербайджанской Республики от 25 сентября 1998 года, реализации профилактических мероприятий в целях защиты от последствий чрезвычайных ситуаций, а также повышения осведомленности в области ГО.