Akademik Ramiz Mehdiyevin “Dağlıq Qarabağ: məxəzlərdən oxunmuş tarix” kitabı Ukrayna dilində nəşr edilib
09.12.2014 00:00
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Adminstrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevin “Dağlıq Qarabağ: məxəzlərdən oxunmuş tarix” kitabı Kiyevdə Ukrayna dilində nəşr edilib.
Azərbaycanın Kiyevdəki səfirliyinin əməkdaşı İnna Sosnovçikin Ukrayna dilinə tərcümə etdiyi kitab “Dmitri Buraqo” nəşriyyat evi tərəfindən nəfis şəkildə çap olunub. Səfirliyin ölkənin əsas kitabxanalarına, ali məktəblərinə, elmi, siyasi tədqiqat mərkəzlərinə göndərdiyi bu əsər böyük marağa səbəb olub.
Kitabda Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin tarixi, o cümlədən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi kökləri araşdırılır. Müəllif çox sayda ilkin mənbələr və elmi ədəbiyyat əsasında, ilk növbədə, xarici dillərdə və erməni dilində mənbələrdəki təkzibolunmaz faktlara istinad edərək Dağlıq Qarabağın ən qədim dövrlərdən Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi və xalqımıza məxsus olması barədə tarixi həqiqəti oxuculara çatdırır. Əsərdə zəngin tarixi faktlar əsasında mühüm elmi-nəzəri ümumiləşdirmələr aparılmaqla yanaşı, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə mane olmaq üçün məqsədyönlü şəkildə törədilən süni əngəllərə də münasibət bildirilir. Dağlıq Qarabağın tarixi Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi kontekstində araşdırılır.

Книга академика Рамиза Мехтиева «Нагорный Карабах: история, прочитанная по источникам» издана на украинском языке
Книга руководителя Администрации Президента Азербайджанской Республики, академика Рамиза Мехтиева «Нагорный Карабах: история, прочитанная по источникам» издана в Киеве на украинском языке.
Книга, переведенная на украинский язык сотрудницей посольства Азербайджана в Киеве Инной Сосновчик, вышла в свет в издательском доме «Дмитрий Бураго» в изящном оформлении. Произведение, переданное посольством в главные библиотеки страны, высшие учебные заведения, научные, политические исследовательские центры, вызвало большой интерес у читателей.
В книге исследованы история Нагорно-Карабахского региона Азербайджана, в том числе исторические корни армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта. Автор на основе многочисленных первоисточников и научной литературы, в первую очередь, ссылается на источники, где неопровержимыми фактами на различных языках, в том числе и на армянском доводится до читателей неопровержимая историческая истина о том, что Нагорный Карабах с древнейших времен был неотъемлемой частью Азербайджана и принадлежал нашему народу. В труде, наряду с тем, что представлены научно-теоретические обобщения на основе богатых исторических фактов, также выражено отношение к искусственным препятствиям, целенаправленно создаваемым с целью помешать процессу урегулирования нагорно-карабахского конфликта. В книге история Нагорного Карабаха исследуется в контексте армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта.