AMEA-nın Botanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.e.d., professor Eldar Novruzov və Bitki ehtiyatları şöbəsinin elmi işçisi Aydan Zeynalovanın həmmüəllifi olduğu “Phenolic fingerprint in wild growing pomegranate fruits from Azerbaijan” adlı məqalə İtaliyanın nüfuzlu “Advances in Horticultural Science” jurnalında nəşr olunub.
Sözügedən məqalə İtaliya Milli Tədqiqat Şurasının Florensiya bölməsinin Davamlı Bitki Mühafizəsi İnstitutunun (CNR-IPSP) alimləri ilə müştərək tədqiqatlar çərçivəsində yabanı nar bitkisidən alınan şirənin tərkibindəki bioloji fəal maddələrin kəmiyyət və keyfiyyət tərkibinin araşdırılmasına həsr olunub.
Məqalənin nəticələri göstərir ki, Azərbaycanda bitən yabanı nar nümunələri bioloji aktiv metabolitlərin perspektivli mənbəyidir və stress şəraitində seleksiya proqramlarında yüksək qida və tibbi xüsusiyyətlərə malik yeni sortlarının yaradılmasında donor kimi istifadə edilə bilər.

The paper titled as “Phenolic fingerprint in wild growing pomegranate fruits from Azerbaijan” co-authored by Aydan Zeynalova, researcher of Department of Plant Resources of the Institute of Botany and Deputy Director of Science of the Institute Prof. Dr. Eldar Novruzov, was published in the prestigious journal “Advances in Horticultural Science”of Italy (Number 34, 2020, 3rd issue).
The mentioned paper has been devoted to the study of the quantitative and qualitative composition of biologically active substances in the juice of wild pomegranate within a joint study with scientists from the Institute for Sustainable Plant Protection of the National Research Council of Italy(CNR-IPSP).
The results of the paper show that wild pomegranate samples grown in Azerbaijan are a promising source of biologically active metabolites and can be used as a donor in the creation of new varieties with high nutritional and medical properties in selection programs under stress.