Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsini anma günü ərəfəsində AMEA Aqrar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədovun “Aqrar islahatların Heydər Əliyev modeli” adlı kitabı çapdan çıxıb.
Kitab müasir Azərbaycanın memarı, dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyinin təminatçısı, 45 il bundan əvvəl siyasi hakimiyyətə gəlişi ilə Azərbaycanı qüdrətli ölkəyə çevirən, əbədi istiqlalımıza nail olan ulu öndər Heydər Əliyevin aqrar siyasətinə, dahi rəhbərin siyasi xəttini uğurla davam etdirən ölkə Prezidenti İlham Əliyevin həyata keçirdiyi dövlət əhəmiyyətli proqram və layihələr nəticəsində əldə olunan nailiyyətlərə həsr edilib.
“Elm” nəşriyyatında çapdan çıxmış yeni nəşr üç bölmədən – “1969-1982-ci illərdə aqrar sahədə həyata keçirilən mühüm islahatlar nəticəsində Azərbaycan kompleks inkişafa nail oldu”, “1993-2003-cü illərdə gerçəkləşən aqrar islahatlar tarixə Heydər Əliyevin aqrar siyasəti kimi yazıldı” və “Heydər Əliyevin aqrar islahatları regionların sosial-iqtisadi inkişafına təkan verməklə yanaşı, milli dövlətçilik tarixində Lider – Varis ənənəsinin təntənəsinə stimul oldu” bölmələrindən ibarətdir.
Kitabın elmi redaktoru Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Administrasiyasının ictimai-siyasi məsələlər şöbəsinin müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Əli Həsənovdur.

В преддверии дня почтения памяти великого лидера Гейдара Алиева вышла в свет книга председателя Государственного комитета по земле и картографии, академика-секретаря Отделения аграрных наук НАНА, академика Гариба Мамедова «Модель аграрных реформ Гейдара Алиева».
Книга, научным редактором которой является заведующий отделом общественно-политических вопросов Администрации Президента Азербайджанской Республики, доктор исторических наук, профессор Али Гасанов, посвящена аграрной политике архитектора современного Азербайджана, гаранта солидарности азербайджанцев всего мира великого лидера Гейдара Алиева, который, придя к политической власти 45 лет назад, превратил Азербайджан в могущественную страну и добился вечной независимости, а также успехам, достигнутым в результате программ и проектов государственного значения, реализованных успешно продолжающим политический курс гениального руководителя - Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Книга, выпущенная в издательстве «Элм», состоит из трех разделов: «В результате важных реформ, осуществленных в аграрной сфере в 1969-1982 годах, Азербайджан добился комплексного развития», «Аграрные реформы, осуществленные в 1993-2003 годах, вписаны в историю как аграрная политика Гейдара Алиева» и «Наряду с тем, что аграрные реформы Гейдара Алиева содействовали социально-экономическому развитию регионов, в истории национальной государственности они стали стимулом для торжества традиции Лидер-Наследник».