İqtisadiyyat İnstitutunda Post-konflikt Ərazilərin Bərpası Elmi Mərkəzi yaradılır
Tədbirdə müəssisənin direktoru, i.e.d., professor Nazim İmanov AMEA-nın təklifi əsasında AR Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında elmi tədqiqatların maliyyələşdirilməsinin yeni mexanizminin tətbiqi ilə bağlı AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunda 2021-2024-cü illər üzrə pilot layihənin həyata keçirilməsi qaydası” barədə geniş məlumat verib. Qeyd olunub ki, pilot layihə özünü doğruldarsa, akademiyanın digər institutlarında da tətbiq ediləcək və bu münasibətlə İqtisadiyyat İnstitutunun kollektivinin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Müvafiq dövlət qurumları ilə razılaşdırılmış sözügedən qərar layihəsini AMEA-nın müxbir üzvü Akif Musayev, professor Müşfiq Atakişiyev və dosent Allahyar Muradov yüksək qiymətləndirib, görüləcək işlərlə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.
Sonra N.İmanovun təklifi ilə AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunda Post-konflikt Ərazilərin Bərpası Elmi Mərkəzinin yaradılması haqqında qərar qəbul olunub. Mərkəz dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq etməklə işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası üzrə sahəvi və kompleks proqramlar hazırlayacaq.
Elmi şurada çıxış edən alimlər də bu təşəbbüsü dəstəkləməklə yanaşı, işğaldan azad olunan rayonlarda həyatın yenidən qurulmasının və onların sosial-iqtisadi inkişafının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Müzakirələrdən sonra Sahibkarlıq və inhisarçılığın tənzimlənməsi problemləri və İnnovasiya menecmenti və elmin inkişafı problemləri şöbələrinin bazasında Biznes mühiti və innovasiya sahibkarlığı problemləri şöbəsinin yaradılması qərara alınıb.
Bundan əlavə, akademik Ziyad Səmədzadənin və AMEA-nın müxbir üzvü Şahbaz Muradovun 80 yaşı münasibətilə akademiyanın Rəyasət Heyətinin qərarı əsasında beynəlxalq elmi konfransların keçirilməsi və müvafiq təşkilat komitəsinin yaradılması barədə qərar qəbul olunub.
İclasda fəlsəfə və elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə doktorant və dissertantların fərdi iş planları da təsdiqlənib.
Tədbirdə müəssisə alimlərinin bu il çap olunmuş yeni kitabları haqqında da məlumat verilib. Habelə i.f.d. Dağbəyi Allahverdiyevin “Dünya iqtisadiyyatı: iqtisadi mənafelər, mövcud reallıqlar və perspektivlər” adlı monoqrafiyası çapa tövsiyə olunub.
Sonda institutun əməkdaşları professor Rauf Cəbiyevi 85, Gülşən Yüzbaşıyevanı 60 illik yubileyləri münasibətilə təbrik ediblər.

The Scientific Center for Post-Conflict Rehabilitation is being established at the Institute of Economics
22.10.2020 12:18
An online meeting of the Scientific Council of the Institute of Economics of ANAS was held.
Director of the enterprise, Dr. Economy Professor Nazim Imanov gave detailed information about the “The Rule of implementation of a pilot project on 2021-2024 at the Institute of Economics of ANAS” based of the proposal of ANAS approved by the Decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan. It was noted that if the pilot project proves successful, it will be implemented in other institutes of the academy, and in this regard, the staff of the Institute of Economics has a great responsibility. Corresponding member of ANAS Akif Musayev, Professor Mushfig Atakishiyev and associate professor Allahyar Muradov praised the draft decision agreed with the relevant government agencies and voiced their proposals on the work to be done.
Then, at the suggestion of N. Imanov, a decision was made to establish a Scientific Center for Post-Conflict Rehabilitation at the Institute of Economics of ANAS. The center will develop sectoral and comprehensive programs to restore the liberated territories in cooperation with government agencies.
Following the discussions, it was decided to establish a Department of Business Environment and Innovation Entrepreneurship on the basis of the Department of Entrepreneurship and Monopoly Regulation and the Department of Innovation Management and Science Development.
In addition, on the occasion of the 80th anniversary of academician Ziyad Samadzadeh and corresponding member of ANAS Shahbaz Muradov, it was decided to hold international scientific conferences and establish a relevant organizing committee on the basis of the decision of the Presidium of the academy.
The meeting also approved the individual work plans of doctoral students and dissertators for the preparation of doctorates in philosophy and sciences.