AMEA Yer Elmləri Bölməsinin 2014-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti təqdim olundu
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) 2014-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti təqdim olundu. Bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov çıxış edərək bildirdi ki, hesabat ilində elmi-tədqiqat işlərinin planına həm fundamental, həm də tətbiqi xarakterli elmi-texniki tədqiqatlar daxil edilmişdir. Bölmənin elmi istiqamətləri üzrə 14 problemə aid 36 mövzu üzrə 58 tədqiqat işi aparılmış, 1 mövzu, 22 iş tamamlanmışdır.
Hesabat ilində YEB müəssisələri Respublika Prezidenti tərəfindən təsdiq edilmiş və bölmənin elmi və texnoloji potensialının istifadəsini nəzərdə tutan bir sıra Dövlət Proqramlarına daxil olan tədbirləri icra etmişlər.
Bölmə əməkdaşları 3 monoqrafiya, 2-si xaricdə olmaqla 5 kitab, 16 dərslik və elmi-kütləvi nəşrlər dərc etdirmiş, 18 dissertasiya işini müdafiə etmiş, 5 işi isə müdafiəyə hazırlamışdır.
2014-cü ildə alimlərimizin nəşr etdirdiyi məqalələrdən 45-i impakt faktorlu jurnallarda nəşr olunmuşdur. Bölmə əməkdaşlarının əsərlərinə 437 istinad olunmuş, həmçinin 25 qrant layihəsi üzrə işlər icra olunmuşdur.
2014-cü ildə bölmənin beynəlxalq əlaqələri əsasən, ayrı-ayrı əməkdaşların beynəlxalq təşkilatlar, xarici ölkələrin tanınmış elmi tədqiqat, ali təhsil qurumları, şirkətlər, fondlar və s. ilə imzalanmış müqavilələr, konfrans və seminarların təşkili, nəşr fəaliyyəti, səfərlər, sərgilər və s. tədbirlər çərçivəsində reallaşmışdır. Bölmənin 3 alimi xarici Beynəlxalq Akademiyalara üzv seçilmişdir. Bölmənin gənc alimləri bir sıra nüfuzlu beynəlxalq konfranslarda, forumlarda elmi məruzələrlə çıxış etmişlər.
Məruzəçinin sözlərinə görə, YEB qarşısında duran əsas məsələ elmi tədqiqatların keyfiyyətini dünya standartları səviyyəsinə çatdırmaqdan ibarətdir. Bu istiqamətdə elmi-təşkilati strukturların təkmilləşdirilməsi, kadr hazırlığı, müsabiqə əsasında tədqiqatlara maliyə ayrılması, beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsi, akademik laboratoriyaların ən müasir cihazlarla təchiz olunması və fənlərarası tədqiqatların aparılması mühüm amillərdəndir.
F.Qədirov 2014-cü ildə əldə olunan nailiyyətlərlə yanaşı, çatışmazlıqlar və həll olunmamış problemlərdən da danışdı. Şəki Regional Elmi Mərkəzində Yerin fiziki sahələrinin məkan-zaman dəyişmələrinin öyrənilməsi və tibbi geologiyanın inkişaf etdirilməsinin məqsədəuyğun olduğunu diqqətə çatdırdı.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, Yer Elmləri Bölməsinin 2014-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat təsdiq edildi. Bölmənin fəaliyyəti ilə əlaqədar qərarların icrasına nəzarət AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevə həvalə edildi.

ANAS Department of Earth Sciences submitted scientific-organizing activity for 2014
On February 6, scientific-organizing activity of ANAS Department of Earth Sciences (DES) for 2014 has been submitted in a meeting of the Presidium. Academician-secretary of the department acad. Fakhraddin Gadirov stated that, plan of research works covered both fundamental and applied natured technical investigations in 2014. 58 research works, a topic and 22 works over 11 problems and 36 themes were completed during a report year.
DES institutions have implemented several measures included into the State Programs approved by Mr. President and intended usage of scientific and technological capacity of the department.
Department employees have released 3 monographs, 5 books including 2 in abroad, 16 manuals and scientific periodical editions, defended 18 theses and prepared for defense 5 research works.
In 2014, 45 papers by scientists were published on the journals with impact factor. Papers were referred to 437 citations, as well as fulfillments done over 25 grant projects.
International ties of the department cover the signing the agreements between separate employees and international organizations, celebrate research institutions, highest schools, companies, foundations of the foreign countries, organizing conference and workshops, edition activity, visits, exhibitions etc. 3 scientists of the department have been elected the member of International Academies. Young scientists of the department institutions delivered lectures in number of prestigious global conference and forums.
According to lecturer, key task of DES is to reach the quality of research works at level of modern standards. Improving scientific-organizing structure, staff training, funding allocation for research through competition, enhancing global ties, equipping the laboratories via the latest devices and interdisciplinary research are the main factors in this direction.
Besides achievements, F. Gadirov spoke about setbacks and unsolved challenges. He brought to mind the necessity to study space-time changes in the physical parts of the Earth in Sheki Regional Scientific Center and development of medical geology.
Pursuant to the decision of the Presidium of ANAS, scientific-organizing activity of ANAS Department of Earth Sciences (DES) for 2014 has been endorsed. Oversight on decision execution was assigned to vice-president of ANAS, acad. Ibrahim Guliyev.