AMEA Yer Elmləri Bölməsinin 2014-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti təqdim olundu
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) 2014-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti təqdim olundu. Bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov çıxış edərək bildirdi ki, hesabat ilində elmi-tədqiqat işlərinin planına həm fundamental, həm də tətbiqi xarakterli elmi-texniki tədqiqatlar daxil edilmişdir. Bölmənin elmi istiqamətləri üzrə 14 problemə aid 36 mövzu üzrə 58 tədqiqat işi aparılmış, 1 mövzu, 22 iş tamamlanmışdır.
Hesabat ilində YEB müəssisələri Respublika Prezidenti tərəfindən təsdiq edilmiş və bölmənin elmi və texnoloji potensialının istifadəsini nəzərdə tutan bir sıra Dövlət Proqramlarına daxil olan tədbirləri icra etmişlər.
Bölmə əməkdaşları 3 monoqrafiya, 2-si xaricdə olmaqla 5 kitab, 16 dərslik və elmi-kütləvi nəşrlər dərc etdirmiş, 18 dissertasiya işini müdafiə etmiş, 5 işi isə müdafiəyə hazırlamışdır.
2014-cü ildə alimlərimizin nəşr etdirdiyi məqalələrdən 45-i impakt faktorlu jurnallarda nəşr olunmuşdur. Bölmə əməkdaşlarının əsərlərinə 437 istinad olunmuş, həmçinin 25 qrant layihəsi üzrə işlər icra olunmuşdur.
2014-cü ildə bölmənin beynəlxalq əlaqələri əsasən, ayrı-ayrı əməkdaşların beynəlxalq təşkilatlar, xarici ölkələrin tanınmış elmi tədqiqat, ali təhsil qurumları, şirkətlər, fondlar və s. ilə imzalanmış müqavilələr, konfrans və seminarların təşkili, nəşr fəaliyyəti, səfərlər, sərgilər və s. tədbirlər çərçivəsində reallaşmışdır. Bölmənin 3 alimi xarici Beynəlxalq Akademiyalara üzv seçilmişdir. Bölmənin gənc alimləri bir sıra nüfuzlu beynəlxalq konfranslarda, forumlarda elmi məruzələrlə çıxış etmişlər.
Məruzəçinin sözlərinə görə, YEB qarşısında duran əsas məsələ elmi tədqiqatların keyfiyyətini dünya standartları səviyyəsinə çatdırmaqdan ibarətdir. Bu istiqamətdə elmi-təşkilati strukturların təkmilləşdirilməsi, kadr hazırlığı, müsabiqə əsasında tədqiqatlara maliyə ayrılması, beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsi, akademik laboratoriyaların ən müasir cihazlarla təchiz olunması və fənlərarası tədqiqatların aparılması mühüm amillərdəndir.
F.Qədirov 2014-cü ildə əldə olunan nailiyyətlərlə yanaşı, çatışmazlıqlar və həll olunmamış problemlərdən da danışdı. Şəki Regional Elmi Mərkəzində Yerin fiziki sahələrinin məkan-zaman dəyişmələrinin öyrənilməsi və tibbi geologiyanın inkişaf etdirilməsinin məqsədəuyğun olduğunu diqqətə çatdırdı.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, Yer Elmləri Bölməsinin 2014-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat təsdiq edildi. Bölmənin fəaliyyəti ilə əlaqədar qərarların icrasına nəzarət AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevə həvalə edildi.

Был представлен отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения наук о Земле в 2014 г.
6 февраля 2015 года на заседании Президиума НАНА был представлен отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения наук о Земле (ОНЗ) НАНА в 2014 г. Выступив с отчетным докладом, академик-секретарь отделения, академик Фахреддин Гадиров сообщил, что в отчетном году в план научно-исследовательских работ были включены научно-технические исследования как фундаментального, так и прикладного характера. В соответствии с научными направлениями Отделения были проведены 58 исследовательских работ по 36 темам, охватывающим 14 проблем. 22 работы были выполнены.
В отчетном году учреждениями ОНЗ были реализованы утвержденные Президентом страны мероприятия, включенные в ряд Государственных программ, предусматривающих использование научного и технологического потенциала отделения. Сотрудниками отделения были изданы 3 монографии, 5 книг (из них 2 за рубежом), 16 учебников и научно-популярных изданий, а также были защищены 18 диссертационных работ и 5 работ были подготовлены к защите. Из опубликованных учеными отделения в 2014 году статей 45 вышли в журналах с импакт-фактором. Работы сотрудников отделения были процитированы больше 430 раз, а также выполнены работы по 25 грантовым проектам.
В 2014 году международные отношения отделения в основном были реализованы в рамках соглашений, подписанных с международными организациями, ведущими научно-исследовательскими учреждениями, вузами, компаниями, фондами, организации конференций и семинаров, издательской деятельности, визитов, выставок и других мероприятий. 3 ученые отделения были избраны членами зарубежных Международных академий. Молодые ученые институтов отделения выступили с научными докладами в ряде международных конференций и форумов.
По словам докладчика, главной задачей, стоящей перед ОНЗ, является доведение качества научных исследований до соответствия мировых стандартов. Усовершенствование научно-организационных структур, кадровая подготовка, выделение на основании конкурса финансовых средств для исследований, расширение международных связей, оснащение академических лабораторий самыми современными приборами и оборудованием и проведение межпредметных исследований являются важными факторами в этом направлении.
Ф.Гадиров наряду с достижениями рассказал также о недостатках и нерешенных проблемах. Он подчеркнул целесообразность изучения в Шекинском региональном научном центре пространственно-временных изменений физических областей Земли, а также развития медицинской геологии.
В заключение согласно решению Президиума НАНА отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения наук о Земле НАНА в 2014 году был утвержден. Контроль за выполнением указов, связанных с деятельностью отделения, был поручен вице-президенту НАНА, академику Ибрагиму Гулиеву.