Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin (HİEB) 2014-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti təqdim olunub. HİEB-in akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli öncə bölmənin fəaliyyəti haqqında ümumi məlumatları diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ölkədə 2014-cü il humanitar və ictimai elm sahələri üçün olduqca mühüm nailiyyətlərlə yadda qalmışdır. Aparılan elmi-tədqiqat işləri Azərbaycan dövlətinin müstəqilliyinə, intellektual inkişafına, ictimai-siyasi sabitliyinə, milli təhlükəsizliyinin qorunmasına, ölkənin beynəlxalq aləmə fəal inteqrasiyasına və bu prosesdə milli-mənəvi dəyərlərin qorunub daha da inkişaf etdirilməsinə yönəlmişdir. Noyabr ayının 10-11-də AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin təşəbbüsü ilə formalaşdırılan və Azərbaycan elmi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən Bakı Elm Festivalında digər elm sahələri kimi, humanitar və ictimai elmlər sahəsində çalışan əməkdaşların da elmi nailiyyətləri nümayiş etdirilmişdir.
Məruzəçi ötən il iyunun 30-da AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə keçirilən seçkilər nəticəsində HİEB-in 6 həqiqi və 11 müxbir üzvlə zənginləşdiyini, hazırda bölmənin nəzdində 16 həqiqi, 32 müxbir üzvün fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, 2014-cü ildə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə HİEB-in nəzdində 3 yeni elmi tədqiqat institutu - Elm Tarixi, Dünya Siyasəti və Qafqazşünaslıq İnstitutları yaradılmışdır.
Akademik T.Kərimov il ərzində bölmədə AR Prezidentinin Fərman və Sərəncamlarının icrası haqqında da məlumat verib. Qeyd edib ki, 2014-cü ildə əməkdaşlarımız ölkə Prezidentinin imzaladığı 25 Fərman və Sərəncamın, habelə müxtəlif dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar nəzərdə tutulan vəzifələrin öhdəsindən uğurla gəlmişlər. O, 2014-cü ildə elmi-tədqiqat işləri üzrə planların yerinə yetirilməsi haqqında ümumi məlumat verib və alınmış mühüm nəticələrdən də danışıb: “Hesabat ilində bölmə öz fəaliyyətini 19 elmi istiqamətin 57 problemi üzrə 202 mövzu əsasında həyata keçirmişdir. 19 kitab, monoqrafiya və məqalələr toplusu çap olunmuşdur”.
Məruzəçi İqtisadiyyat İnstitutu tərəfindən dövlət orqanları və ali təhsil müəssisələrində tətbiqi məqsədilə 15 işin göndərildiyini və müsbət rəy alındığını bildirib.
Bölmənin akademik-katibi, həmçinin elmi tədqiqat proqramlarının müsabiqəsində iştirak, fundamental elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi, bölmə əməkdaşlarının iştirak etdiyi qrant layihələr, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı istiqamətində görülən işlər və s. barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, HİEB-in elmi tədqiqat müəssisələrində 2233 əməkdaş fəaliyyət göstərir. Elmi işçilərin ümumi sayı 1069 nəfər təşkil edir. Onlardan 121-i elmlər doktoru, 412-i fəlsəfə doktorudur. 2014-cü il ərzində fəlsəfə doktorluğu üzrə 69, elmlər doktorluğu üzrə 7 dissertasiya işi müdafiə edilmişdir. Hazırda bölmədə 174 əyani, 202 qiyabi doktorant və 479 dissertant təhsil alır.
Hesabatla bağlı akademiklər İsa Həbibbəyli, Vasim Məmmədəliyev, Rafael Hüseynov, Teymur Bünyadov, Tofiq Hacıyev, Vaqif Fərzəliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Ərtegin Salamzadə, Yaqub Mahmudov və başqaları suallarla çıxış ediblər.
Sonda AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin 2014-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat təsdiq olunub. Bölmənin cari ildəki fəaliyyəti ilə əlaqədar qəbul edilmiş qərarların icrasına nəzarət AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə həvalə edilib.

Заслушан отчет о деятельности Отделения гуманитарных и общественных наук НАНА в 2014 году
18 февраля 2015 года в ходе заседания Президиума НАНА был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения гуманитарных и общественных наук (ОГОН) НАНА в 2014 году. Сначала академик-секретарь ОГОН, академик Теймур Керимли дал общую информацию о деятельности отделения. Было отмечено, что минувший год знаменовался важными достижениями в области гуманитарных и общественных наук.
Т.Керимли отметил, что в учреждениях отделения проводятся научно-исследовательские работы в соответствии с идеями азербайджанства, которые нацелены на социально-экономическое, культурно-нравственное и интеллектуальное развитие независимого Азербайджана, общественно-политическую стабильность, защиту национальной безопасности, активную интеграцию страны в международное пространство, сохранение и еще большее развитие национально-нравственных ценностей нашего народа в этом процессе. На проведенном впервые на Южном Кавказе по инициативе президента НАНА, академика Акифа Ализаде «Бакинском Фестивале Науки – 2014» наряду с прочими научными областями были продемонстрированы также научные достижения ученых, работающих в гуманитарной и общественной научных сферах.
Докладчик отметил, что в результате проведенных 30 июня 2014 года выборов действительных членов и членов-корреспондентов НАНА в ОГОН были избраны 6 действительных членов и 11 членов-корреспондентов, в настоящее время в отделении работаю 16 действительных членов, 32 члена-корреспондента НАНА. С целью организации деятельности научных учреждений на более современном уровне в институтах и организациях отделения были проведены структурные изменения, назначены новые руководители, изменены названия некоторых институтов, созданы Институты истории науки, мировой политики и кавказоведения.
В отчетном году сотрудники отделения успешно выполнили задачи, предусмотренные в подписанных Президентом Азербайджанской Республики 25-ти указах и распоряжениях, а также различных государственных программах. Академик Т.Керимов дал общую информацию о выполнении планов научно-исследовательских работ в 2014 году и рассказал о достигнутых результатах: «В отчетном году были проведены исследования по 19 научным направлениям, охватывающим 202 темы по 57 проблемам. Были изданы 19 книг, монография и сборник статей».
Докладчик отметил, что Институтом экономики были отправлены и получен положительных отзыв о 15 работах с целью их применения в государственных органах и высших учебных заведениях.
Академик-секретарь отделения также рассказал об участии в конкурсе научно-исследовательских программ, взаимосвязи фундаментальной науки с образованием, грантовых проектах, в которых участвовали сотрудники отделения, развитии связей международного сотрудничества и т.д. Было отмечено, что в научно-исследовательских учреждениях ОГОН работают 2233 сотрудника. Общее количество научных сотрудников – 1069 человек, из которых 121 являются докторами наук, 412 – докторами философии. В отчетном году были защищены 69 диссертаций на соискание ученой степени доктора философии, 7 диссертаций на соискание ученой степени доктора наук. В настоящее время в отделении получают образование 174 очных, 202 заочных докторанта и 479 диссертантов.
В заключение согласно решению Президиума НАНА отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения гуманитарных и общественных наук НАНА в 2014 году был утвержден. Контроль за выполнением указов, связанных с деятельностью отделения, был поручен вице-президенту НАНА, академику И.Габиббейли.