Fevralın 25-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Xocalı faciəsinin 23-cü ildönümünə həsr olunmuş “Xocalının dünyaya çatan harayı” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Əvvəlcə Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov açıb. O, “Dünya soyqırımları faciəsi kontekstində Xocalı” mövzusunda çıxış edərək ermənilərin Azərbaycanda törətdikləri bu soyqırımın bütün dünyada ən dəhşətli cinayətlərdən olduğunu bildirib.
Akademik R.Hüseynov hər il dünyanın müxtəlif ölkələrində Xocalı soyqırımının ildönümü ilə bağlı anım mərasimlərinin keçirildiyini vurğulayaraq qeyd edib ki, əsas məqsəd Azərbaycan xalqının uzun illər ərzində məruz qaldığı təcavüz barədə dünya ictimaiyyətini dolğun məlumatlandırmaq, erməni yalanlarını ifşa etməkdir.
Xocalı faciəsinin acı gerçəkləri haqqında danışan muzeyin direktoru Xocalıda dinc əhaliyə qarşı törədilmiş cinayətə beynəlxalq səviyyədə siyasi-hüquqi qiymət verilməsinin və bəşəriyyətə qarşı bu cinayəti törədənlərin cəzalandırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı icmasının idarə heyətinin üzvü, millət vəkili Rövşən Rzayev Azərbaycanın haqq səsinin eşidiləcəyinə, ermənilərin mənfur əməllərinin beynəlxalq səviyyədə qınaq obyektinə çevriləcəyinə, Xocalı qətliamının təqsirkarlarının haqlı cəzalarına çatacağına və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunacağına əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə, həmçinin muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Xatirə Bəşirli “Xocalı faciəsi haqqında erməni etirafları”, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Kamil İbrahimov “Xocalıda törədilmiş erməni vandalizmi” və muzeyin X.Natəvan adına Qarabağ filialının kiçik elmi işçisi Məhsəti Əhmədova “Xocalı faciəsi tarixi cinayətdir” mövzusunda məruzələrlə çıxış edərək fikirlərini bölüşüblər.
Sonda Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin X.Natəvan adına Qarabağ filialının əməkdaşlarının dünya muzeylərinə müraciəti səsləndirilib. Müraciətdə Ermənistan dövlətinin Azərbaycana qarşı işğalına son qoyması, zəbt edilmiş torpaqlarımızın azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin öz yurd-yuvalarına qayıtması üçün dünya muzeylərinə çağırış əks olunub.

В Национальном музее азербайджанской литературы НАНА прошло мероприятие «Зов Ходжалы, доносящийся до мира»
25 февраля 2015 года в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА прошла научно-практическая конференция «Зов Ходжалы, доносящийся до мира», посвященная 23-летней годовщине Ходжалинской трагедии.
В начале минутой молчания была почтена память жертв Ходжалинского геноцида.
Мероприятие вступительной речью открыл директор музея, академик Рафаэль Гусейнов. В своем выступлении на тему «Ходжалы в контексте трагедий мировых геноцидов» академик отметил, что совершенный армянами геноцид в Ходжалы является одним из чудовищных преступлений во всем мире.
Академик, отметив, что ежегодно во многих странах мира проводятся памятные мероприятия в связи с годовщиной Ходжалинского геноцида, подчеркнул, что главной целью является информирование мировой общественности о реалиях агрессии, которой подвергается азербайджанский народ в течение многих лет. Рассказав о последствиях Ходжалинской трагедии, директор музея подчеркнул необходимость придания мировым сообществом политико-правовой оценки преступлению, совершенному против мирного населения в Ходжалы, и привлечения лиц, виновных в этом преступлении против человечества, к уголовной ответственности.
Затем выступил член правления Азербайджанской общины Нагорно-Карабахского региона, депутат Ровшан Рзаев, который выразил уверенность в том, что голос истины Азербайджана будет услышан, преступные акты армян превратятся в объект осуждения на международном уровне и территориальная целостность нашей страны будет восстановлена.
На мероприятии были также заслушаны доклады заместителя директора по научной работе музея, доктора филологических наук, профессора Хатиры Баширли «Признания армян о Ходжалинской трагедии», доктора исторических наук, профессора Кямиля Ибрагимова «Армянский вандализм, совершенный в Ходжалы», младшего научного сотрудника Карабахского филиала имени Х.Натаван Мехсети Ахмедовой «Ходжалинская трагедия – исторические преступление».
В заключение было озвучено обращение сотрудников Карабахского филиала имени Х.Натаван Национального музея азербайджанской литературы к музеям мира. В обращении нашел отражение призыв о прекращении Арменией агрессии против Азербайджана, освобождении оккупированных земель, возвращении беженцев и вынужденных переселенцев на свои родные земли.
В рамках мероприятия были продемонстрированы документы, свидетельствующие об этой кровавой трагедии.