Fevralın 25-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Xocalı faciəsinin 23-cü ildönümünə həsr olunmuş “Xocalının dünyaya çatan harayı” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Əvvəlcə Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov açıb. O, “Dünya soyqırımları faciəsi kontekstində Xocalı” mövzusunda çıxış edərək ermənilərin Azərbaycanda törətdikləri bu soyqırımın bütün dünyada ən dəhşətli cinayətlərdən olduğunu bildirib.
Akademik R.Hüseynov hər il dünyanın müxtəlif ölkələrində Xocalı soyqırımının ildönümü ilə bağlı anım mərasimlərinin keçirildiyini vurğulayaraq qeyd edib ki, əsas məqsəd Azərbaycan xalqının uzun illər ərzində məruz qaldığı təcavüz barədə dünya ictimaiyyətini dolğun məlumatlandırmaq, erməni yalanlarını ifşa etməkdir.
Xocalı faciəsinin acı gerçəkləri haqqında danışan muzeyin direktoru Xocalıda dinc əhaliyə qarşı törədilmiş cinayətə beynəlxalq səviyyədə siyasi-hüquqi qiymət verilməsinin və bəşəriyyətə qarşı bu cinayəti törədənlərin cəzalandırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı icmasının idarə heyətinin üzvü, millət vəkili Rövşən Rzayev Azərbaycanın haqq səsinin eşidiləcəyinə, ermənilərin mənfur əməllərinin beynəlxalq səviyyədə qınaq obyektinə çevriləcəyinə, Xocalı qətliamının təqsirkarlarının haqlı cəzalarına çatacağına və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunacağına əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə, həmçinin muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Xatirə Bəşirli “Xocalı faciəsi haqqında erməni etirafları”, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Kamil İbrahimov “Xocalıda törədilmiş erməni vandalizmi” və muzeyin X.Natəvan adına Qarabağ filialının kiçik elmi işçisi Məhsəti Əhmədova “Xocalı faciəsi tarixi cinayətdir” mövzusunda məruzələrlə çıxış edərək fikirlərini bölüşüblər.
Sonda Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin X.Natəvan adına Qarabağ filialının əməkdaşlarının dünya muzeylərinə müraciəti səsləndirilib. Müraciətdə Ermənistan dövlətinin Azərbaycana qarşı işğalına son qoyması, zəbt edilmiş torpaqlarımızın azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin öz yurd-yuvalarına qayıtması üçün dünya muzeylərinə çağırış əks olunub.

ANAS National Museum of Azerbaijan Literature hosted for “Cry of Khojaly reaches the world” event
On February 25, 2015 National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi hosted for scientific-practical conference “Cry of Khojaly reaches the world” dedicated to the 23rd anniversary of the Khojaly tragedy.
At first, victims of tragedy were remembered for a minute of silence.
Event was opened by museum's director, academician Rafael Huseynov.
In his speech on “Khojaly tragedy in the context of global genocide” academician said that, Khojaly genocide committed by Armenians is one of the terrible crimes in the world.
Notifying about holding the commemorative events in connection with the anniversary of the Khojaly genocide each year, academician stressed that the main purpose is to inform the world community about the realities of aggression, which exposed to the Azerbaijani people for many years.
Speaking about the consequences of the Khojaly tragedy, the museum's director emphasized the need of the political and legal appreciating Khojaly genocide, committed against civilians by the world community and involving guilty persons to criminal liability.
Then board member of Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh, MP Rovshan Rzayev, expressed confidence that the voice of truth of Azerbaijan will be listened, criminal acts of Armenians will turn into condemnation object at the international level and territorial integrity of our country will be restored.
At the event also presented reports of the deputy director of the museum for scientific affairs Dr. Philology, Professor Khatira Bashirli on “Armenians’ confessions about Khojaly tragedy”, Dr. History, Professor Kamil Ibrahimov on “Armenian vandalism committed in Khojaly”, junior researcher of Karabakh branch named after H.Natavan, Mehseti Ahmadova on “Khojaly tragedy - historical crime.”
Finally, it was announced appeal of employees of the Karabakh branch named H.Natavan of Azerbaijan National Museum of Literature to the world museums. The appeal reflected the challenge for the termination of aggression against Azerbaijan by Armenia, the liberation of the occupied lands, return of refugees and internally displaced persons to their native lands.