Dekabrın 29-da AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Rəyasət Heyətinin digər üzvləri akademiklər - Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, eləcə də AMEA Rəyasət Heyətinin aparat rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Seyfəl Həsənov, İşlər idarəsinin müdiri v.i.e. Fikrət Əliyev və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev açaraq gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
Daha sonra akademik Ramiz Mehdiyev AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı və AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayevə 70 illik yubileyləri münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanını təqdim edib.
Sonra bir sıra elmi-təşkilati məsələlər müzakirə edilib, ilkin olaraq AMEA-nın vəzifə nomenklaturunun təsdiq edilməsi məsələsinə baxılıb.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik Arif Həşimov AMEA-nın vəzifə nomenklaturunun yenidən işlənilməsi zərurətinin yarandığını, bu məqsədlə onun yeni layihəsinin hazırlandığını və bütün müvafiq qurumlarla razılaşdırıldıqdan sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edildiyini bildirib.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın vəzifə nomenklaturu təsdiq edilib.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ “Elm və həyat” jurnalının əməkdaşlarının AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilməsi haqqında olub. Tədbirdə “Elm və həyat” jurnalının çoxillik fəaliyyətində xüsusi xidmətləri nəzərə alınaraq məsul redaktor, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov və jurnalın sabiq baş redaktoru Ülkər Hüseynovanın AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilmələri qərara alınıb.
İclasda, həmçinin AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun böyük elmi işçisi, fizika elmləri doktoru Elçin Hüseynovun radiasiya materialşünaslığı sahəsində mühüm nailiyyətlərini, eləcə də 35 yaşadək elmlər doktoru dissertasiyası müdafiə etdiyini nəzərə alaraq, ona 5 min manat məbləğində pul mükafatının verilməsinə dair qərar qəbul edilib.
Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə çıxarılan digər məsələ Avropa Komissiyasının dəstəyi ilə “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri üçün e-infrastrukturlar” V konfransının keçirilməsi ilə bağlı olub.
Bu barədə çıxış edən akademik Rasim Əliquliyev Avropanın Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasının (GEANT) koordinasiyası və Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini birləşdirən layihə olan EaPConnect (Eastern Partnership Connect) çərçivəsində ildə bir dəfə təşkil edilən “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri üçün e-infrastrukturlar” konfransının 2022-ci ildə ölkəmizdə keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, konfransda EaPConnect layihəsi çərçivəsində Avropa Birliyi və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində tədqiqat və təhsil ictimaiyyətinin əlaqələndirilməsi məqsədi ilə təşkil olunan e-elm və e-infrastruktur məsələlərinin müzakirəsi planlaşdırılır. Qeyd olunanlar nəzərə alınaraq, müvafiq qərar qəbul edilib.
Daha sonra tədbirdə akademik Qərib Məmmədovun 75, akademiklər Pərviz Məmmədov və Məhərrəm Babayevin 85, akademik Məmməd Salmanovun 90, AMEA-nın müxbir üzvü İsmayıl İsmayılovun 75 və AMEA-nın müxbir üzvü Təhsin Mütəllimovun 90 illik yubileylərinin keçirilməsi ilə bağlı qərarlar verilib.
Bundan başqa, akademik Lətif İmanovun 100 illiyinə həsr olunmuş “Molekulyar spektroskopiya” və akademik Məhəmmədəmin Şahtaxtınskinin 90 illiyinə həsr edilmiş “Kompozisiyalı quruluşlar fizikası” beynəlxalq konfranslarının keçirilməsi qərara alınıb.
İclasda, həmçinin bir sıra kadr məsələlərinə də baxılıb. Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Quliyev AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun elmi katibi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Əliyev AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun elmi katibi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ziyarət Paşayeva AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun elmi katibi və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sara Əliyeva AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun elmi katibi vəzifələrinə təsdiqləniblər.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarına əsasən, AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun strukturunda və N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının Elmi şurasının tərkibində qismən dəyişiklik edilib. Həmçinin AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağının Elmi şurasının və Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Elmi şurasının yeni tərkibi təsdiqlənib.
Tədbirdə AMEA-nın Fizika İnstitutuna 2020 və 2021-ci illərdə məqsədli qəbul olunmuş fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantlarının AMEA-nın Biofizika İnstitutuna keçirilməsi məsələsi də müzakirəyə çıxarılıb.
Bildirilib ki, ötən müddət ərzində AMEA-nın Biofizika İnstitutunda fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura mövcud olmadığı üçün bu sahədə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı məqsədli qəbul əsasında AMEA-nın Fizika İnstitunda həyata keçirilib. Qeyd olunub ki, hazırda AMEA-nın Biofizika İnstitutunun mövcud maddi-texniki bazası, infrastrukturu, elmi kadr potensialı orada yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasına imkan verir. Bu səbəbdən AMEA-nın Fizika İnstitutuna 2020 və 2021-ci illərdə məqsədli qəbul olunmuş fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 1 doktorant və 2 dissertantın, elmlər doktoru hazırlığı üzrə 2 doktorantın Biofizika İnstitutuna keçirilməsi məqsədəuyğun hesab edilib.
Sonda akademik Arif Həşimov Rusiya EA-nın prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin respublika elmi ictimaiyyəti ilə AMEA-da görüşü və “Elm, innovasiya və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Yol Xəritəsi”nin imzalanma mərasiminin yekunları haqqında məlumat verib. Akademik A.Həşimov REA nümayəndələrinin Azərbaycana səfərinin iki qurum arasında elmi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi, birgə tədqiqat işlərinin həyata keçirilməsi baxımından yeni imkanlar yaratdığını diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin həftəlik mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin REA prezidentinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin 25-27 noyabr tarixlərində ölkəmizə səfərinə həsr edilmiş xüsusi buraxılışı işıq üzü görüb. Müzakirələr nəticəsində REA prezidentinin rəsmi səfərinin nəticələri ilə bağlı müvafiq qərar qəbul edilib.
Tədbirə yekun vuran akademik Ramiz Mehdiyev AMEA Rəyasət Heyətinin üzvlərini Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə təbrik edib, onlara gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

A regular meeting of the Presidium of ANAS was held on December 29.
The meeting was attended by the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, other members of the Presidium - academicians Arif Hashimov, Ibrahim Guliyev, Dilgam Tagiyev, Irada Huseynova, Rasim Aliguliyev, Govhar Bakhshalieva, Fikret Aliyev, Adil Garibov, as well as the head of the Presidium of ANAS, Doctor of philosophy in philology, associate professor Seyfal Hasanov, Acting Head of the Department of Affairs Fikret Aliyev and relevant persons.
Opening the meeting with an introductory speech, the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev brought to attention the issues on the agenda.
Then academician Ramiz Mehdiyev presented Certificates of Honor of ANAS on the occasion of the 70th anniversary of corresponding members of ANAS Mahammad Babanly and Islam Mustafayev.
Then a number of scientific and organizational issues were discussed, first of all, the issue of approving the nomenclature of ANAS positions was considered.
Academician Arif Hashimov, who spoke on this issue, noted that there was a need to revise the nomenclature of ANAS positions, for this a new draft was prepared, which, after coordination with all relevant structures, was submitted to the Presidium of ANAS.
After discussions the nomenclature of positions was approved.
The next question put up for discussion was about awarding the employees of the journal “Science and life” with an Honorary Decree of ANAS. Taking into account the special merits in the long-term activities of the journal "Science and life", it was decided to award the Honorary Decree of the ANAS to the editor-in-charge, doctor of philosophy in philology Agagusein Shukurov and the former editor-in-chief of the journal Ulker Huseynova.
Another issue put up for discussion by the Presidium was related to the holding of the V Conference "Electronic Infrastructures for the Eastern Partnership countries" with the support of the European Commission.
Academician Rasim Aliguliyev noted that the conference will discuss issues of electronic science and electronic infrastructure organized within the framework of the EaPConnect project in order to coordinate research and educational communities in the countries of the European Union and the Eastern Partnership. Considering the above, an appropriate decision was made.
Then, at the event, decisions were made to hold the 75th anniversary of academician Garib Mammadov, the 85th anniversary of academicians Parviz Mammadov and Maharram Babayev, the 90th anniversary of academician Mammad Salmanov, the 75th anniversary of corresponding member of ANAS Ismayil Ismayilov and the 90th anniversary of corresponding member of ANAS Tahsin Mutallimov.
In addition, it was decided to hold international conferences “Molecular spectroscopy” dedicated to the 100th anniversary of academician Latif Imanov and “Physics of composite structures” dedicated to the 90th anniversary of academician Muhhammadamin Shakhtakhtinsky.
A number of personnel issues were also considered at the meeting. Doctor of philosophy in history Akif Guliyev was approved by the scientific secretary of the Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology of ANAS, doctor of philosophy in political sciences Zaur Aliyev was approved by the scientific secretary of the Institute of the History of Science ANAS, doctor of philosophy in chemistry Ziyaret Pashayeva was approved by the scientific secretary of the Institute of Petrochemical Processes named after academician Yusif Mammadaliyev of ANAS, doctor of philosophy in biology Sara Aliyeva was approved by the scientific secretary of the Institute of Zoology of ANAS.
In conclusion, academician Arif Hashimov informed about the results of the meeting of the delegation headed by the President of the Russian Academy of Sciences, academician Alexander Sergeev, with the scientific community of the republic in ANAS and the signing ceremony of the “Azerbaijani-Russian Roadmap for Cooperation in science, innovation and education”. Academician A.Hashimov noted that the visit of RAS representatives to Azerbaijan creates new opportunities in terms of further expansion of scientific ties between the two structures and the implementation of joint research. He added that a special issue of the weekly publication of the Presidium of ANAS-the newspaper "Elm" ("Science"), dedicated to the visit of the delegation headed by the President of the Russian Academy of Sciences to our country on November 25-27, was published. As a result of the discussions, an appropriate decision was made following the results of the official visit of the President of the Russian Academy of Sciences.
Summing up the results of the event, academician Ramiz Mehdiyev congratulated the members of the Presidium of ANAS on the Day of Solidarity of Azerbaijanis of the World and the New Year, wished them success in their further scientific activities.