AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin 31 dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə Akademiya əməkdaşlarına təbriki
31.12.2021 09:00
Hörmətli həmkarlar!
31 dekabr tarixinin Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü elan olunması bu gün müstəqil Azərbaycan Respublikasının güclü, qüdrətli dövlətə çevrilməsində, milli birliyimizin təmin edilməsində, xalqımızın ölkə rəhbərliyinin ətrafında sıx birləşməsində mühüm rol oynamışdır. Məhz bu əlamətdar günün aşıladığı dəyərlərin həmvətənlərimizin və soydaşlarımızın dünyanın harasında yaşamasından asılı olmayaraq milli mənsubiyyətini qorumasında, onların azərbaycançılıq ideologiyasından çıxış etməsində, daim Vətənini düşünməsində və onun çətin günündə köməyinə çatmasında, dövlətimizin iqtisadi cəhətdən güclənməsində önəmli rolu vardır.
70 il SSRİ-nin tərkibində yaşayan xalqımız dünyanın başqa bölgələrindəki soydaşlarımız ilə əlaqə qurmaq imkanlarından məhrum olmuş, nəhayət 1980-ci illərin sonlarında bu arzularını həyata keçirməyə başlamış, dövlət müstəqilliyimizi əldə etdikdən sonra isə bu istək reallığa çevrilmişdir.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinin 1991-ci il 16 dekabr tarixli qərarı ilə dekabrın 31-i Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü elan olunmuş, daha sonra bütün respublikada bayram günü kimi qəbul edilmişdir.
Daim xalqımızı “yumruq” kimi birləşdirməyə çalışan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 23 may 2001-ci il tarixli Sərəncamı ilə xaricdə yaşayan soydaşlarımızın və həmvətənlərimizin müstəqil Azərbaycan Respublikası ilə əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsi, dünya azərbaycanlıları arasında birliyin və həmrəyliyin təmin olunması məqsədilə həmin ilin 9-10 noyabr tarixlərində Bakıda Dünya Azərbaycanlılarının I Qurultayı keçirilmişdir.
Qurultayda Ulu Öndər Heydər Əliyev bu gün də dillər əzbəri olan tarixi nitqində qeyd edirdi: “Biz istəyirik ki, müxtəlif ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılar həmin ölkələrin vətəndaşı kimi, istədikləri kimi yaşasınlar. Ancaq heç vaxt öz milli köklərini, milli mənsubiyyətlərini itirməsinlər. …Bizim hamımızı birləşdirən, həmrəy edən azərbaycançılıq ideyasıdır, azərbaycançılıqdır. …Hər bir insan üçün milli mənsubiyyəti onun qürur mənbəyidir. Həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam”.
Görkəmli dövlət xadimi bununla yetinməmiş, soydaşlarımızın təşkilatlanması, onlarla əlaqələrin genişləndirilməsi, o cümlədən Azərbaycan barədə həqiqətlərin dünyada təbliği məqsədilə 2002-ci ildə “Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması haqqında” Fərman imzalamışdır.
Dahi liderin bu istiqamətdə atdığı addımların mahiyyətini dərk edən cənab Prezident İlham Əliyev Ulu Öndərin azərbaycançılıq, milli birlik və həmrəylik siyasətini uğurla davam etdirərək 2006-cı il martın 16-da Bakıda Dünya Azərbaycanlılarının II Qurultayının keçirilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır.
Məhz Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününün qeyd olunduğu ötən 30 il ərzində qəbul edilmiş sənədlərin, həyata keçirilmiş çoxşaxəli silsilə tədbirlərin nəticəsi idi ki, 44 günlük Vətən müharibəsində həmvətənlərimiz və xaricdə yaşayan hər bir soydaşımız bütün imkanları ilə Ali Baş Komandan İlham Əliyevin, ordumuzun, dövlətimizin yanında olaraq Azərbaycanın haqq səsinin dünyaya çatdırılmasında və qəbul olunmasında mühüm rol oynadı, düşmənin informasiya təxribatlarının qarşısını aldı, milli birliyimizi tarixdə misli görünməmiş həddə çatdıraraq Qələbəmizi şərtləndirdi.
Cənab Prezident İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının II Qurultayında dediyi kimi, “Bizim hamımızın bir Vətəni var - Azərbaycan. Çalışmalıyıq ki, doğma Vətənimizi möhkəmləndirək, zənginləşdirək, qüdrətli dövlətə çevirək”.
Dəyərli Akademiya əməkdaşları, Sizi bir daha əlamətdar günlər münasibətilə təbrik edir, Azərbaycanımızın inkişafı yolunda daim həmrəyliyə səsləyir, Yeni ildə xoş günlər arzulayır, elmi yaradıcılığınızda uğurlar diləyirəm.

Congratulations of the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev on December 31 - the Day of Solidarity of Azerbaijanis of the World and the New Year
31.12.2021 09:00
The announcement of December 31 as the Day of Solidarity of Azerbaijanis of the World has played an important role today in turning the independent Republic of Azerbaijan into a strong, powerful state, ensuring our national unity, rallying our people around the country's leadership. It is the values instilled on this significant day that play an important role in protecting the nationality of our compatriots and fellow tribesmen, regardless of where they live, in their statement from the ideology of Azerbaijanism, in constant contemplation of the Motherland and helping it in difficult times, as well as in the economic strengthening of our state.
Our people, who lived 70 years as part of the USSR, were deprived of the opportunity to communicate with compatriots in other countries of the world, finally, in the late 1980s, began to realize these dreams, and after gaining our state independence, this desire became a reality.
On December 16, 1991, at the initiative of great geader Heydar Aliyev and by the decision of the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic, december 31 was declared the Day of Solidarity of Azerbaijanis of the World, and then was adopted as a holiday throughout the republic.
By order of National Leader Heydar Aliyev on May 23, 2001, in order to further strengthen the ties with the independent Republic of Azerbaijan of our compatriots and fellow tribesmen living abroad, as well as to ensure unity and solidarity among the Azerbaijanis of the world, the First Congress of the Azerbaijanis of the World was held in Baku on November 9-10 of the same year.
At the Congress, the great leader Heydar Aliyev noted in his historic speech: “...Nationality is a source of pride for every person. ...I have always been proud and today I am proud that I am an Azerbaijani.”
The prominent statesman did not limit himself to this, and in order to organize our compatriots, expand ties with them, including propaganda of the truth about Azerbaijan in the world, in 2002 he signed a decree “About establishment of the State Committee on the Affairs with Azerbaijanis living in foreign countries”
Mr. President Ilham Aliyev, having successfully continued the policy of Azerbaijanism, national unity and solidarity of the Great Leader, signed an order on March 16, 2006 to hold the II Congress of Azerbaijanis of the World in Baku.
As Mr. President Ilham Aliyev said at the II Congress of Azerbaijanis of the World, “We all have one Motherland - Azerbaijan. We must strive to strengthen, enrich and turn our Motherland into a mighty state.”
Dear staff of the Academy, I once again congratulate you on significant days, constantly call for solidarity on the path of development of Azerbaijan, I wish you good days in the new year, as well as success in scientific creativity.