“VIII İnformatika layihə olimpiadası”nın final mərhələsi keçirildi
Mayın 8-də AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi (RYTN), AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri və İnformasiya Texnologiyaları institutları, Qafqaz Universiteti və “İstək” liseyinin birgə təşkilatçılığı ilə məktəblilər arasında “VIII İnformatika layihə olimpiadası”nın (İLO) final mərhələsi keçirildi.
2008-ci ildən etibarən müntəzəm olaraq təşkil olunan olimpiada orta məktəb şagirdlərinin İKT sahəsində bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsinə yönəldilmiş yarışdır. Olimpiadaya “Proqramlaşdırma”, “Veb səhifə”, “Qısa film”, “Animasiya” və “Robot” kateqoriyaları üzrə ümumilikdə 70 layihə təqdim edilmişdir ki, onlardan 40-ı final mərhələsinə vəsiqə qazanmışdır. Yarışmada Bakı məktəbliləri ilə yanaşı, Gəncə, Lənkəran, Quba və digər bölgələrdən olan şagirdlər  də iştirak edirdi.
Qafqaz Universitetində keçirilən olimpiadanın açılış mərasimində çıxış edən universitetin rektoru Ahmet Saniç bildirdi ki, informasiya texnologiyaları üzrə peşəkar kadrların hazırlanmasında dəyərli töhfələrini verən universitet gənclərin yeni elmi biliklərə cəlb edilməsi, kadr hazırlığı səviyyəsinin artırılması məqsədilə müxtəlif səpkili müsabiqə və olimpiadalara ev sahibliyi edir. Bu baxımdan informatika üzrə yarışlarda iştirak edən istedadlı gənclərin seçilməsinə və onların ölkəmizi beynəlxalq yarışlarda layiqincə təmsil etməsinə təkan verən olimpiadalar xüsusi rola malikdir: “Bu il 8-ci dəfədir keçirilən İLO-nun məqsədi orta məktəb şagirdlərinin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsinə marağını artırmaq, bu sahədə malik olduqları nəzəri bilikləri praktikada tətbiq etmələrini təmin edərək təcrübə qazanmalarına təkan vermək və ölkəmizdə İKT sahəsi üzrə peşəkar kadrların yetişməsinə şərait yaratmaqdır”.
Bu gün ölkəmizdə İKT sahəsində yeni layihələrin işlənib hazırlanmasına böyük önəm verildiyini dilə gətirən AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev bu istiqamətdə innovativ təfəkkürə malik gənclərin rolundan danışdı. Onun sözlərinə görə, olimpiadada təqdim olunan yüksək səviyyəli layihələr ölkəmizdə böyük elmi potensiala malik istedadlı gənclərin yetişməsinin göstəricisidir. Alim bu kimi olimpiadaların keçirilməsinin gələcəyin peşəkar kadrlarını aşkara çıxarmaq baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayaraq İLO-nun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi. Burada təqdim olunan layihələrin gələcəkdə layihə müəllifləri tərəfindən AMEA-nın institutlarında davam etdirilməsinin mümkünlüyünü önə çəkdi.
Ölkəmizdə İKT sahəsinin inkişafının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayan AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova bu sahədə bir sıra qanunların və dövlət proqramlarının qəbul edildiyini, bütün sferalarda müasir texnologiyaların tətbiq edilməsi, şəbəkə infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi, hər kəsin informasiya və biliklərə əlyetənliyinin təmin edilməsi istiqamətində məqsədyönlü işlər görüldüyünü qeyd etdi: “Rəqabətədavamlı innovativ İKT sənayesinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə görülən işlərin səmərəliliyinin daha da artırılması üçün İKT üzrə yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi olduqca vacibdir. Şagirdlərdə kiçik yaşlarından etibarən İKT-yə marağın yaradılması baxımından bu kimi olimpiadaların keçirilməsi böyük əhəmiyyətə malikdir”. O, olimpiadada iştirak edən şagirdlərin gələcəkdə bu sahənin mütəxəssisləri kimi Azərbaycanın inkişafı naminə böyük töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
RYTN-nin İnformasiya cəmiyyətinin inkişafı şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi Vüqar Həsənov gənclərin inkişafına dəstək verən bu kimi olimpiadaların keçirilməsinin vacibliyini qeyd edərək şagirdlərə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Sonra şagirdlər hazırladıqları layihələri olimpiadanın Münsiflər Heyətinin qarşısında nümayiş etdirdilər. AMEA İTİ-də layihənin baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Şəfəqət Mahmudova “Proqramlaşdırma”,Elm TV sektorunun müdiri Xatirə Cabbarzadə “Qısa film”, proqramçı Yusif Sadıyev isə “Veb səhifə” kateqoriyası üzrə yaradılmış Münsiflər Heyətinin tərkibində iştirak edirdilər.
Təqdim olunmuş layihələr hər bir kateqoriya üzrə ayrı-ayrılıqda müəyyən olunmuş kriteriyalar üzrə qiymətləndirildi və qaliblər müəyyən olundu. Sonda qaliblərə qiymətli hədiyyələr, medallar və sertifikatlar təqdim olundu.

Состоялся заключительный этап VIII Проектной олимпиады по информатике
8 мая состоялся заключительный этап VIII Проектной олимпиады по информатике (ПОИ) среди школьников, прошедшей в Университете Кавказ при совместной организации Министерства связи и высоких технологий АР, Института систем управления, Института информационных технологий НАНА, Университета Кавказ и лицея «İstək».
Олимпиада, проводимая на регулярной основе среди школьников с 2008 года, направлена на улучшение знаний и навыков учащихся средних школ в области ИКТ. В общей сложности в конкурс были представлены 70 проектов по категориям «Программирование», «Веб-страница», «Короткометражный фильм», «Анимация» и «Робот», из которых только 40 проектов получили пропуск на финальный этап конкурса.
В конкурсе наряду с учащимися бакинских школ, также участвовали учащиеся из Гянджи, Лянкярана, Губы и других регионов.
В церемонии открытия олимпиады выступил ректор Университета Кавказ Ахмет Саныч, который отметил, что руководимый им университет, который всегда вносит ценный вклад в подготовку профессиональных кадров по информационным технологиям, организует различные конкурсы и олимпиады в целях повышения уровня подготовки кадров в области ИТ.
Целью проводимой в 8-й раз Проектной олимпиады по информатике является повышения интереса учащихся средних школ к области информационных и коммуникационных технологий (ИКТ), оказание поддержки для получения опыта, обеспечив применение полученных ими теоретических знаний на практике, и создание условий для подготовки в стране профессиональных кадров в области ИКТ.
Подчеркнув, что сегодня в стране придается большое значение развитию новых проектов в области ИКТ, директор Института систем управления, академик Тельман Алиев рассказал о роли молодежи с инновационным мышлением в развитии этого сектора. По его словам, представленные на конкурс проекты свидетельствует о подготовке талантливой молодежи в стране, обладающей большим научным потенциалом. Он выдвинул на передний план возможность продолжения в дальнейшем представленных проектов в институтах НАНА.
Подчеркнув, что развитие сектора ИКТ в стране является одним из приоритетов государственной политики, руководитель Учебно-инновационного центра Института информационных технологий НАНА Расмия Махмудова сообщила о принятии ряда законов и государственных программ в этой области, реализации целенаправленных работ в направлении внедрения современных технологий в эту сферу, развитии сетевой инфраструктуры, обеспечении доступности информации и знаний.
Ведущий консультант Отдела по развитию информационного общества Министерства связи и высоких технологий АР Вугар Гасанов, отметив важность проведения таких соревнований, пожелал школьникам успехов в их будущих начинаниях.
Далее учащиеся продемонстрировали свои проекты перед жюри олимпиады. В состав жюри по категории «Программирование» входили Главный инженер проекта ИИТ НАНА, доктор философии по технике Шафагат Махмудова, по категории «Короткометражный фильм» - зав.сектором Elm TV Хатира Джаббарзаде , по категории «Веб-страница» - программист Юсиф Садыев.
Представленные проекты были оценены по критериям, установленным отдельно для каждой категории. В заключение победители были награждены ценными призами, медалями и сертификатами.