“VIII İnformatika layihə olimpiadası”nın final mərhələsi keçirildi
Mayın 8-də AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi (RYTN), AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri və İnformasiya Texnologiyaları institutları, Qafqaz Universiteti və “İstək” liseyinin birgə təşkilatçılığı ilə məktəblilər arasında “VIII İnformatika layihə olimpiadası”nın (İLO) final mərhələsi keçirildi.
2008-ci ildən etibarən müntəzəm olaraq təşkil olunan olimpiada orta məktəb şagirdlərinin İKT sahəsində bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsinə yönəldilmiş yarışdır. Olimpiadaya “Proqramlaşdırma”, “Veb səhifə”, “Qısa film”, “Animasiya” və “Robot” kateqoriyaları üzrə ümumilikdə 70 layihə təqdim edilmişdir ki, onlardan 40-ı final mərhələsinə vəsiqə qazanmışdır. Yarışmada Bakı məktəbliləri ilə yanaşı, Gəncə, Lənkəran, Quba və digər bölgələrdən olan şagirdlər  də iştirak edirdi.
Qafqaz Universitetində keçirilən olimpiadanın açılış mərasimində çıxış edən universitetin rektoru Ahmet Saniç bildirdi ki, informasiya texnologiyaları üzrə peşəkar kadrların hazırlanmasında dəyərli töhfələrini verən universitet gənclərin yeni elmi biliklərə cəlb edilməsi, kadr hazırlığı səviyyəsinin artırılması məqsədilə müxtəlif səpkili müsabiqə və olimpiadalara ev sahibliyi edir. Bu baxımdan informatika üzrə yarışlarda iştirak edən istedadlı gənclərin seçilməsinə və onların ölkəmizi beynəlxalq yarışlarda layiqincə təmsil etməsinə təkan verən olimpiadalar xüsusi rola malikdir: “Bu il 8-ci dəfədir keçirilən İLO-nun məqsədi orta məktəb şagirdlərinin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsinə marağını artırmaq, bu sahədə malik olduqları nəzəri bilikləri praktikada tətbiq etmələrini təmin edərək təcrübə qazanmalarına təkan vermək və ölkəmizdə İKT sahəsi üzrə peşəkar kadrların yetişməsinə şərait yaratmaqdır”.
Bu gün ölkəmizdə İKT sahəsində yeni layihələrin işlənib hazırlanmasına böyük önəm verildiyini dilə gətirən AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev bu istiqamətdə innovativ təfəkkürə malik gənclərin rolundan danışdı. Onun sözlərinə görə, olimpiadada təqdim olunan yüksək səviyyəli layihələr ölkəmizdə böyük elmi potensiala malik istedadlı gənclərin yetişməsinin göstəricisidir. Alim bu kimi olimpiadaların keçirilməsinin gələcəyin peşəkar kadrlarını aşkara çıxarmaq baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayaraq İLO-nun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi. Burada təqdim olunan layihələrin gələcəkdə layihə müəllifləri tərəfindən AMEA-nın institutlarında davam etdirilməsinin mümkünlüyünü önə çəkdi.
Ölkəmizdə İKT sahəsinin inkişafının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayan AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova bu sahədə bir sıra qanunların və dövlət proqramlarının qəbul edildiyini, bütün sferalarda müasir texnologiyaların tətbiq edilməsi, şəbəkə infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi, hər kəsin informasiya və biliklərə əlyetənliyinin təmin edilməsi istiqamətində məqsədyönlü işlər görüldüyünü qeyd etdi: “Rəqabətədavamlı innovativ İKT sənayesinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə görülən işlərin səmərəliliyinin daha da artırılması üçün İKT üzrə yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi olduqca vacibdir. Şagirdlərdə kiçik yaşlarından etibarən İKT-yə marağın yaradılması baxımından bu kimi olimpiadaların keçirilməsi böyük əhəmiyyətə malikdir”. O, olimpiadada iştirak edən şagirdlərin gələcəkdə bu sahənin mütəxəssisləri kimi Azərbaycanın inkişafı naminə böyük töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
RYTN-nin İnformasiya cəmiyyətinin inkişafı şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi Vüqar Həsənov gənclərin inkişafına dəstək verən bu kimi olimpiadaların keçirilməsinin vacibliyini qeyd edərək şagirdlərə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Sonra şagirdlər hazırladıqları layihələri olimpiadanın Münsiflər Heyətinin qarşısında nümayiş etdirdilər. AMEA İTİ-də layihənin baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Şəfəqət Mahmudova “Proqramlaşdırma”,Elm TV sektorunun müdiri Xatirə Cabbarzadə “Qısa film”, proqramçı Yusif Sadıyev isə “Veb səhifə” kateqoriyası üzrə yaradılmış Münsiflər Heyətinin tərkibində iştirak edirdilər.
Təqdim olunmuş layihələr hər bir kateqoriya üzrə ayrı-ayrılıqda müəyyən olunmuş kriteriyalar üzrə qiymətləndirildi və qaliblər müəyyən olundu. Sonda qaliblərə qiymətli hədiyyələr, medallar və sertifikatlar təqdim olundu.

Final stage of the “VIII Project Olympiad in Informatics” among students was held by joint organization of Institute of Control Systems, Institute of Information Technologies of ANAS, Ministry of Communications and High Technologies of AR, University of the Gafgaz and “Istek” Lyceum on May 8.
Olympics carried out on a regular basis among students since 2008, aims to improve the knowledge and skills of middle school students in the field of ICT. In total, the competition were presented 70 projects by category "Programming", "Web page", "Short Film", "Animation" and "Robot", which only 40 projects have received a pass to the final stage of the competition.
In the competition, along with the students of Baku schools, students from Ganja, Lankaran, Guba and other regions also participated in.
At the opening ceremony of the Olympiad rector of the Caucasus University Ahmet Sanich noted that the University led by him always makes a valuable contribution to the training of professionals in information technology, organizes various competitions and the Olympiads in order to improve training in the field of IT.
The purpose of Project Olympiad in Informatics which was held for the 8th time is to grow interest of high school students to the field of information and communication technologies (ICT), underpin to gain experience, shove them to apply their outputs in practice and to create conditions for professional staff training in the sphere of ICT in the country”, he stated.
Stressing that today the country attaches great importance to the development of new projects in the field of ICT, the director of the Institute of Control Systems, academician Telman Aliyev spoke about the role of young people with innovative thinking in the development of this sector. According to him, the projects submitted for the contest shows the preparation of talented young people in a country with great scientific potential. It brought to the fore the possibility of continuing in the future of projects submitted in the institutions of ANAS.
Noting that the development of the ICT sector in the country is one of the priorities of state policy, the head of Educational Innovation Centre of the Institute of Information Technologies of ANAS Rasmiya Mahmudova reported on the adoption of laws and government programs in this area, the implementation of purposeful works towards the introduction of modern technologies in this sphere, development of the network infrastructure, providing access to information and knowledge.
Senior Consultant, Division for Development of Information Society of the Ministry of Communications and High Technologies of AR Vugar Hasanov notified the importance of such events and wished students success in their future endeavors.
Next, the students showed their projects to the jury of the Olympiad. The jury for the category "Programming" includes Chief project engineer of IIT of ANAS, PhD in engineering Shafagat Mahmudova, under the category "Short Film" – chief department of Elm TV Khatira Dzhabbarzadeh, in the category of "Web page" - programmer Yousif Sadiyev.
The submitted projects were evaluated according to the criteria established separately for each category. Finally, the winners were awarded prizes, medals and certificates.