Aprelin 8-də “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində keçiriləcək sərgidə AMEA-nın elmi müəssisələrinin iştirakı məsələsinə həsr olunmuş növbəti onlayn müşavirə keçirilib.
“Zoom” platforması üzərindən baş tutan müşavirədə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA-nın “Teknofest Azərbaycan” festivalında iştirakı üzrə İşçi qrupunun sədri, akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın İşlər idarəsinin müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Elton Məmmədov, “Teknofest Azərbaycan” festivalı ilə bağlı yaradılmış mərkəzin texniki meneceri Nasir Məhəmmədivənd, “Expo Solutions Group”un rəhbəri Ceyhun Manafov və eləcə də sərgidə iştirak üçün təkliflər təqdim etmiş elmi müəssisələrin baş direktorları, icraçı direktorları, elmi katibləri, texnoloji-innovativ məhsulların müəllifləri, həmçinin Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsi və İnformasiya şöbəsinin müvafiq nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov müşavirənin “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində baş tutacaq sərgiyə AMEA tərəfindən təqdim olunmuş təkliflərin ilkin layihələrinin monitorinqinə və icra vəziyyətinin müzakirəsinə həsr olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, “Teknofest Azərbaycan” çərçivəsində keçiriləcək sərgidə iştirakı nəzərdə tutulan AMEA-nın elmi müəssisələrinin təqdim edəcəkləri layihələrin əhəmiyyətli texnoloji yeniliklər olduğunu bildirib, Akademiyada aparılmış uzunmüddətli tədqiqatların nəticəsi olan, rəqabətədözümlü, intellektual texnoloji məhsulların nümayişinin mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Akademik Arif Həşimov təqdim olunacaq bu layihələrin sərgi iştirakçıları arasında böyük maraq doğuracağına əmin olduğunu qeyd edib, sərgidə iştirak edəcək institut və təşkilatlara uğurlar arzulayıb.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA-nın “Teknofest Azərbaycan” festivalında iştirakı üzrə İşçi qrupunun sədri, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək sərgidə Akademiyanın elmi müəssisələrinin yüksək səviyyədə təmsil olunması üçün həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs edib, bu məqsədlə müvafiq dövlət qurumları, məsul şəxslər, ayrı-ayrı təşkilatlarla əlaqələrin qurulduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bu mötəbər tədbirdə AMEA-ya göstərilmiş böyük etimadın nəticəsi olaraq ayrılmış pavilyonda Akademiya AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 5 institutu və AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının 5 rezidentinin təklif etdiyi layihələrlə təmsil olunacaq.
Akademik Rasim Əliquliyev AMEA-da İşçi qrup tərəfindən mütəmadi olaraq, sərgidə iştirakla bağlı görülən işlərə dair müzakirələrin keçirildiyini, monitorinqlərin aparıldığını vurğulayıb. O, sərgidə yer alacaq AMEA pavilyonunun strukturunun və konsepsiyasının müəyyənləşdirilməsi, qoyulmuş tələblərə uyğunlaşdırılması, texniki parametrləri və s. ilə bağlı məsələlərin vacibliyindən danışıb, bu istiqamətdə işlərin sürətləndirilməsinin önəmini qeyd edib. Alimin sözlərinə görə, Akademiyada təqdim olunmuş məhsul və layihələrin sərgidə dörd gün ərzində nümayişi nəzərdə tutulur.
“AMEA-nın bu istiqamətdə həyata keçirilən PR siyasəti ölkədə gedən proseslərə adekvat olmalıdır”, - deyən vitse-prezident sərgidə AMEA-nın iştirakı ilə bağlı məsələlərin yüksək səviyyədə təşkilinin də əhəmiyyətli məsələlərdən olduğuna diqqət çəkib. Akademik Rasim Əliquliyev AMEA-da həyata keçirilən innovativ fəaliyyətin, böyük intellektual potensialın geniş şəkildə işıqlandırılması üçün press-relizlərin, reportaj və müsahibələrin hazırlanması və onların müxtəlif xarici dillərə tərcümə olunmasının vacib məsələlərdən olduğunu qeyd edib.
Sonra sərgidə iştirak üçün təkliflər təqdim etmiş elmi müəssisələrin nümayəndələri çıxış ediblər.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Maye və qaz mexanikası şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Qeylani Pənahov, Radiasiya Problemləri İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutundan – şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Məsumə Məmmədova, institutun aparıcı elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayeva və institutun aparıcı elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Lyudmila Suxostat, Biofizika İnstitutunun icraçı direktoru, biologiya elmləri doktoru Kərim Qasımov, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Vaqif Abbasov, AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının baş direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Vasif Abbasov, eləcə də texnoparkın rezidentləri – “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin baş direktoru Zahir Nəsibov, “BEYT” MMC-nin icraçı direktoru Emil Əhmədov, “Proline Chemicals” MMC-nin təsisçisi və rəhbəri Vüqar Həsənov, Təcrübə-Sənaye Zavodunun direktoru Vasif Abbasov çıxış edərək AMEA üçün ayrılmış pavilyonda təqdim olunacaq layihələrin texniki tələbləri haqqında məlumat veriblər.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti xidmətinin elmi katibi, dosent Hikmət Quliyev çıxış edərək martın 11-də AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində keçiriləcək sərgidə AMEA-nın iştirakı ilə bağlı qəbul olunmuş qərar layihəsinə əsasən Tədbirlər planının hazırlandığını xatırladıb. O, sərgiyə hazırlıq işlərinin 3 istiqamətdə – sərgiyə qədər, sərgi dövründə və sərginin keçirilməsindən sonrakı mərhələlər üzrə aparıldığını qeyd edib. Elmi katib Festivalın məsul qurumları və şəxsləri ilə fəal şəkildə çalışdıqlarını bildirib, AMEA-nın pavilyonunun elektrik təchizatı sxemi və ümumi konsepsiyasının hazırlanması istiqamətində işlərin yekunlaşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Hikmət Quliyev sərgidə AMEA tərəfindən həm fiziki məhsulların, həm də monitorlar vasitəsilə virtual olaraq layihələrin nümayiş olunacağını bildirib. Əlavə edib ki, AMEA üçün ayrılmış pavilyonda Akademiyadan məsul şəxslərdən ibarət heyət iştirak edəcək və onların “Teknofest Azərbaycan” tərəfindən yaradılmış xüsusi sistemdə qeydiyyatı aparılacaq.
O, kompüter və monitor təminatı ilə bağlı həyata keçiriləcək işlərin ümumi konsepsiyada öz əksini tapdığını söyləyib. Həmçinin AMEA-nın bu mötəbər sərgidə iştirakı ilə bağlı PR işlərinin yüksək səviyyədə təşkil olunacağını, foto və video materiallardan ibarət hesabatların hazırlanacağını diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın İşlər idarəsinin müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Elton Məmmədov Akademiyanın sərgidə iştirakı ilə bağlı rəhbərlik etdiyi idarənin qarşısında da müəyyən vəzifələrin qoyulduğunu, qərar layihəsindən irəli gələn məsələlərin icrası istiqamətində İşçi qrupunun nəzdində xüsusi qrup formalaşdırıldığını, Tədbirlər planının hazırlanaraq məsul şəxslərin müəyyənləşdirildiyini bildirib. Elton Məmmədov pavilyonun quruluşu və texniki tələbləri ilə bağlı məsələlərlə əlaqədar bütün istiqamətlər üzrə idarə tərəfindən müvafiq işlərin görüldüyünü, məsləhətləşmələrin aparıldığını deyib. Qeyd edib ki, İşlər idarəsi üzərinə düşən bütün vəzifələri operativ olaraq və yüksək səviyyədə icra etməyə dəstək verəcək.
Sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının İnformasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov çıxış edərək AMEA-nın “Teknofest Azərbaycan”da iştirakı ilə bağlı foto və video çəkiliş qruplarının, müxbirlərin müəyyənləşdirildiyini, layihə rəhbərləri ilə görüşlərin təşkil olunduğunu vurğulayıb. O, sərgidən öncə və sərgi zamanı hazırlanmış press-relizlərin mətbuata yayımlanmasının təşkil olunacağını diqqətə çatdırıb.
Sonda akademik Rasim Əliquliyev müşavirədə əhəmiyyətli məsələlərə toxunulduğunu, layihələrin icra vəziyyəti ilə bağlı dəqiq mənzərənin əldə olunduğunu, eyni zamanda AMEA-nın sərgidə iştirakı ilə bağlı maddi-texniki və digər tələblərin müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdırıb.

8-го апреля состоялось очередное онлайн-совещание, посвященное вопросу об участии научных учреждений НАНА на выставке, которая пройдет в рамках Фестиваля авиации, космоса и технологий «Teknofest Азербайджан».
На совещании, которое состоялось на платформе «Zoom», приняли участие и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов, вице-президент НАНА, председатель Рабочей группы по участию НАНА на фестивале «Teknofest Азербайджан», академик Расим Алигулиев, заведующий Управлением делами НАНА, доктор технических наук, профессор Эльтон Мамедов, технический менеджер созданного в связи с фестивалем «Teknofest Азербайджан» центра Насир Мухаммедиванд, руководитель «Expo Solutions Group» Джейхун Манафов, генеральные директора, исполнительные директора, ученые секретари научных учреждений, представивших предложения для участия на фестивале, авторы технолого-инновационной продукции, а также соответствующие представители Управления делами и Отдела информации аппарата Президиума.
Открыв мероприятие вступительным словом, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что совещание посвящено мониторингу первичных проектов предложений, представленных НАНА для выставки, которая пройдет в рамках Фестиваля авиации, космоса и технологий «Teknofest Азербайджан», и обсуждению стадии их выполнения. Академик отметил, что проекты, которые научные учреждения НАНА планируют представить на выставке, являются важными технологическими новшествами, и подчеркнул, что демонстрация конкурентоспособной интеллектуальной технологической продукции, являющейся результатом исследований, которые велись в Академии на протяжении многих лет, имеет большое значение.
Академик Ариф Гашимов выразил свою уверенность в том, что представленные проекты вызовут большой интерес у посетителей выставки, и пожелал успехов институтам и организациям, которые примут участие на выставке.
Затем выступил вице-президент НАНА, председатель Рабочей группы по участию НАНА на фестивале «Teknofest Азербайджан», академик Расим Алигулиев, который рассказал о мероприятиях, реализованных с целью представления на выставке научных учреждений НАНА на самом высоком уровне, и сообщил, что для этого были налажены связи с соответствующими государственными структурами, ответственными лицами и отдельными организациями. Ученый отметил, что в павильоне, выделенном для НАНА на этомпрестижном мероприятии в знак большого доверия к организации, Академия будет представлена проектами, предложенными 5-тью институтами Отделения физико-математических и технических наук НАНА и 5-тью резидентами Парка высоких технологий НАНА.
Академик Расим Алигулиев сообщил, что Рабочей группой регулярно проводятся дискуссии и мониторинги работ, которые ведутся в связис участием НАНА на выставке. Вице-президент Академии говорил о решении вопросов, связанных с разработкой структуры и концепции павильона НАНА на выставке, приведением его в соответствие с предъявленными требованиями, техническими параметрами павильона и т.д., и отметил, что необходимо ускорить выполнение этих работ. По словам ученого, продукция и проекты, представленные Академией, будут демонстрироваться на выставке в течение четырех дней.
Сказав, что PR-политика НАНА в данной сфере должна проводиться адекватно происходящим в стране процессам, вице-президент добавил, что организация участия НАНА на выставке на высоком уровне является одной из важнейших задач. Также, по словам академика Расима Алигулиева, для широкого освещения инновационной деятельности НАНА и ее интеллектуального потенциала большое значение имеет подготовка пресс-релизов, репортажей и интервью и их перевод на различные иностранные языки.
Далее выступили представители научных учреждений, выдвинувших предложения для участия на выставке.
О технических требованиях проектов, которые будут представлены в павильоне НАНА, рассказали генеральный директор Института систем управления, академик Али Аббасов, заведующий Отделом механики жидкости и газа Института математики и механики, член-корреспондент НАНА Гейлани Панахов, генеральный директор Института радиационных проблем, член-корреспондент НАНА Ислам Мустафаев, от Института информационных технологий – заведующая отделом, член-корреспондент НАНА Масума Мамедова, ведущие научные сотрудники института, доктора философии по технике, доценты Фаргана Абдуллаева и Людмила Сухостат, исполнительный директор Института биофизики, доктор биологических наук Керим Гасымов, генеральный директор Института нефтехимических процессов, академик Вагиф Аббасов, генеральный директор Парка высоких технологий НАНА, доктор философии по экономике Васиф Аббасов, а также резиденты технопарка – генеральный директор ООО «Парк науки и технологий» Захир Насибов, исполнительный директор ООО «BEYT» Эмиль Ахмедов, учредитель и руководитель ООО «Proline Chemicals» Вугар Гасанов и директор Опытно-промышленного завода Васиф Аббасов.
Затем выступил ученый секретарь службы вице-президента НАНА, доктор философии по филологии, доцент Хикмет Гулиев, который напомнил, что подготовлен План мероприятий, основывающийся на проект постановления Президиума Академии, принятого 11 марта в связи с участием НАНА на выставке, которая пройдет в рамках Фестиваля авиации, космоса и технологий «Teknofest Azərbaycan». Он сообщил, что работы по участию на выставке ведутся по трем этапам –до выставки, во время выставки и после выставки. Ученый секретарь отметил, что налажено сотрудничество с ответственными организациями и лицами фестиваля, завершены работы по разработке схемы электрического оснащения и общей концепции павильона НАНА. Хикмет Гулиев также сообщил, что на выставке будет демонстрироваться наглядная продукция НАНА, а также посредством мониторов будут виртуально представлены различные проекты, и добавил, что в павильоне Академии будет находиться делегация, регистрация которой будет произведена в специальной системе, созданной «Teknofest Азербайджан».
Ученый секретарь отметил, что в общей концепции нашли свое отражение работы, которые будут реализовываться в связи с техническим обеспечением. Он добавил, что в связи с участием НАНА на этой престижной выставке на высоком уровне будет организована PR-деятельность, будут подготовлены отчеты, состоящие из фото- и видеоматериалов.
В своем выступлении заведующий Управлением делами НАНА, доктор технических наук, профессор Эльтон Мамедов сообщил, что в связи с участием Академии на выставке определенные задачи стоят и перед руководимым им управлением, при Рабочей группе сформирована специальная группа по выполнению задач, поставленных в проекте постановления, подготовлен План мероприятий и назначены ответственные лица. Эльтон Мамедов отметил, что управлением проделаны соответствующие работы и проведены консультации, связанные с вопросами разработки структуры и технического оснащения павильона, и добавил, что Управление делами и впредь продолжит оперативно и на высоком уровне выполнять возложенные на него задачи.
Далее выступил заведующий Отделом информации аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров, который подчеркнул, что в связи с участием НАНА на фестивале «Teknofest Азербайджан» выделены группы фото- и видеосъемок, корреспонденты, прошли встречи с руководителями проектов. Он сообщил, что будет организовано распространениев печати пресс-релизов, подготовленных до и в ходе выставки.
В заключение академик Расим Алигулиев отметил, что на совещании были рассмотрены важные вопросы, получена точная картина, связанная со стадией выполнения проектов, а также определены материально-технические и другие требования, связанные с участием НАНА на выставке.