Aprelin 8-də “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində keçiriləcək sərgidə AMEA-nın elmi müəssisələrinin iştirakı məsələsinə həsr olunmuş növbəti onlayn müşavirə keçirilib.
“Zoom” platforması üzərindən baş tutan müşavirədə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA-nın “Teknofest Azərbaycan” festivalında iştirakı üzrə İşçi qrupunun sədri, akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın İşlər idarəsinin müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Elton Məmmədov, “Teknofest Azərbaycan” festivalı ilə bağlı yaradılmış mərkəzin texniki meneceri Nasir Məhəmmədivənd, “Expo Solutions Group”un rəhbəri Ceyhun Manafov və eləcə də sərgidə iştirak üçün təkliflər təqdim etmiş elmi müəssisələrin baş direktorları, icraçı direktorları, elmi katibləri, texnoloji-innovativ məhsulların müəllifləri, həmçinin Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsi və İnformasiya şöbəsinin müvafiq nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov müşavirənin “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində baş tutacaq sərgiyə AMEA tərəfindən təqdim olunmuş təkliflərin ilkin layihələrinin monitorinqinə və icra vəziyyətinin müzakirəsinə həsr olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, “Teknofest Azərbaycan” çərçivəsində keçiriləcək sərgidə iştirakı nəzərdə tutulan AMEA-nın elmi müəssisələrinin təqdim edəcəkləri layihələrin əhəmiyyətli texnoloji yeniliklər olduğunu bildirib, Akademiyada aparılmış uzunmüddətli tədqiqatların nəticəsi olan, rəqabətədözümlü, intellektual texnoloji məhsulların nümayişinin mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Akademik Arif Həşimov təqdim olunacaq bu layihələrin sərgi iştirakçıları arasında böyük maraq doğuracağına əmin olduğunu qeyd edib, sərgidə iştirak edəcək institut və təşkilatlara uğurlar arzulayıb.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA-nın “Teknofest Azərbaycan” festivalında iştirakı üzrə İşçi qrupunun sədri, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək sərgidə Akademiyanın elmi müəssisələrinin yüksək səviyyədə təmsil olunması üçün həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs edib, bu məqsədlə müvafiq dövlət qurumları, məsul şəxslər, ayrı-ayrı təşkilatlarla əlaqələrin qurulduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bu mötəbər tədbirdə AMEA-ya göstərilmiş böyük etimadın nəticəsi olaraq ayrılmış pavilyonda Akademiya AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 5 institutu və AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının 5 rezidentinin təklif etdiyi layihələrlə təmsil olunacaq.
Akademik Rasim Əliquliyev AMEA-da İşçi qrup tərəfindən mütəmadi olaraq, sərgidə iştirakla bağlı görülən işlərə dair müzakirələrin keçirildiyini, monitorinqlərin aparıldığını vurğulayıb. O, sərgidə yer alacaq AMEA pavilyonunun strukturunun və konsepsiyasının müəyyənləşdirilməsi, qoyulmuş tələblərə uyğunlaşdırılması, texniki parametrləri və s. ilə bağlı məsələlərin vacibliyindən danışıb, bu istiqamətdə işlərin sürətləndirilməsinin önəmini qeyd edib. Alimin sözlərinə görə, Akademiyada təqdim olunmuş məhsul və layihələrin sərgidə dörd gün ərzində nümayişi nəzərdə tutulur.
“AMEA-nın bu istiqamətdə həyata keçirilən PR siyasəti ölkədə gedən proseslərə adekvat olmalıdır”, - deyən vitse-prezident sərgidə AMEA-nın iştirakı ilə bağlı məsələlərin yüksək səviyyədə təşkilinin də əhəmiyyətli məsələlərdən olduğuna diqqət çəkib. Akademik Rasim Əliquliyev AMEA-da həyata keçirilən innovativ fəaliyyətin, böyük intellektual potensialın geniş şəkildə işıqlandırılması üçün press-relizlərin, reportaj və müsahibələrin hazırlanması və onların müxtəlif xarici dillərə tərcümə olunmasının vacib məsələlərdən olduğunu qeyd edib.
Sonra sərgidə iştirak üçün təkliflər təqdim etmiş elmi müəssisələrin nümayəndələri çıxış ediblər.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Maye və qaz mexanikası şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Qeylani Pənahov, Radiasiya Problemləri İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutundan – şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Məsumə Məmmədova, institutun aparıcı elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayeva və institutun aparıcı elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Lyudmila Suxostat, Biofizika İnstitutunun icraçı direktoru, biologiya elmləri doktoru Kərim Qasımov, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Vaqif Abbasov, AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının baş direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Vasif Abbasov, eləcə də texnoparkın rezidentləri – “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin baş direktoru Zahir Nəsibov, “BEYT” MMC-nin icraçı direktoru Emil Əhmədov, “Proline Chemicals” MMC-nin təsisçisi və rəhbəri Vüqar Həsənov, Təcrübə-Sənaye Zavodunun direktoru Vasif Abbasov çıxış edərək AMEA üçün ayrılmış pavilyonda təqdim olunacaq layihələrin texniki tələbləri haqqında məlumat veriblər.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti xidmətinin elmi katibi, dosent Hikmət Quliyev çıxış edərək martın 11-də AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində keçiriləcək sərgidə AMEA-nın iştirakı ilə bağlı qəbul olunmuş qərar layihəsinə əsasən Tədbirlər planının hazırlandığını xatırladıb. O, sərgiyə hazırlıq işlərinin 3 istiqamətdə – sərgiyə qədər, sərgi dövründə və sərginin keçirilməsindən sonrakı mərhələlər üzrə aparıldığını qeyd edib. Elmi katib Festivalın məsul qurumları və şəxsləri ilə fəal şəkildə çalışdıqlarını bildirib, AMEA-nın pavilyonunun elektrik təchizatı sxemi və ümumi konsepsiyasının hazırlanması istiqamətində işlərin yekunlaşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Hikmət Quliyev sərgidə AMEA tərəfindən həm fiziki məhsulların, həm də monitorlar vasitəsilə virtual olaraq layihələrin nümayiş olunacağını bildirib. Əlavə edib ki, AMEA üçün ayrılmış pavilyonda Akademiyadan məsul şəxslərdən ibarət heyət iştirak edəcək və onların “Teknofest Azərbaycan” tərəfindən yaradılmış xüsusi sistemdə qeydiyyatı aparılacaq.
O, kompüter və monitor təminatı ilə bağlı həyata keçiriləcək işlərin ümumi konsepsiyada öz əksini tapdığını söyləyib. Həmçinin AMEA-nın bu mötəbər sərgidə iştirakı ilə bağlı PR işlərinin yüksək səviyyədə təşkil olunacağını, foto və video materiallardan ibarət hesabatların hazırlanacağını diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın İşlər idarəsinin müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Elton Məmmədov Akademiyanın sərgidə iştirakı ilə bağlı rəhbərlik etdiyi idarənin qarşısında da müəyyən vəzifələrin qoyulduğunu, qərar layihəsindən irəli gələn məsələlərin icrası istiqamətində İşçi qrupunun nəzdində xüsusi qrup formalaşdırıldığını, Tədbirlər planının hazırlanaraq məsul şəxslərin müəyyənləşdirildiyini bildirib. Elton Məmmədov pavilyonun quruluşu və texniki tələbləri ilə bağlı məsələlərlə əlaqədar bütün istiqamətlər üzrə idarə tərəfindən müvafiq işlərin görüldüyünü, məsləhətləşmələrin aparıldığını deyib. Qeyd edib ki, İşlər idarəsi üzərinə düşən bütün vəzifələri operativ olaraq və yüksək səviyyədə icra etməyə dəstək verəcək.
Sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının İnformasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov çıxış edərək AMEA-nın “Teknofest Azərbaycan”da iştirakı ilə bağlı foto və video çəkiliş qruplarının, müxbirlərin müəyyənləşdirildiyini, layihə rəhbərləri ilə görüşlərin təşkil olunduğunu vurğulayıb. O, sərgidən öncə və sərgi zamanı hazırlanmış press-relizlərin mətbuata yayımlanmasının təşkil olunacağını diqqətə çatdırıb.
Sonda akademik Rasim Əliquliyev müşavirədə əhəmiyyətli məsələlərə toxunulduğunu, layihələrin icra vəziyyəti ilə bağlı dəqiq mənzərənin əldə olunduğunu, eyni zamanda AMEA-nın sərgidə iştirakı ilə bağlı maddi-texniki və digər tələblərin müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdırıb.

The next online meeting dedicated to the participation of scientific institutions of ANAS in the exhibition to be held on April 8 within the framework of “Teknofest Azerbaijan” Aviation, Space and Technology Festival was held.
Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov, vice-president of ANAS, chairman of the Working Group on participation in the “Technofest Azerbaijan” festival of ANAS, academician Rasim Aliguliyev, head of the Department of Affairs of ANAS, Doctor of Technical Sciences, professor Elton Mammadov, technical manager of the center established in connection with the festival “Teknofest Azerbaijan” Nasir Mahammadvand, head of Expo Solutions Group Jeyhun Manafov, as well as general directors, executive directors, scientific secretaries of scientific institutions who submitted proposals to participate in the exhibition. Authors of technological-innovative products, as well as relevant representatives office of Affairs Department and Information Department of the Presidium.
Opening the event, Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov noted that the meeting was dedicated to the monitoring of initial drafts of proposals submitted by ANAS and discussion of the implementation status of the exhibition to be held within the “Technofest Azerbaijan” Aviation, Space and Technology Festival. He noted that the projects to be presented by the scientific institutions of ANAS, which will take part in the exhibition within the “Technofest Azerbaijan”, are important technological innovations, emphasizing the importance of demonstrating competitive, intellectual technological products as a result of long-term research at the Academy.
Academician Arif Hashimov expressed confidence that these projects will be of great interest to the participants of the exhibition and wished success to the institutes and organizations participating in the exhibition.
Then, the vice-president of ANAS, chairman of the Working Group on participation in the festival “Teknofest Azerbaijan” of ANAS, academician Rasim Aliguliyev spoke about the measures taken to represent the scientific institutions of the Academy at a high level. He noted that relations have been established with various organizations. He noted that the Academy will be represented by projects proposed by 5 institutes of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS and 5 residents of the High Technology Park of ANAS in the pavilion allocated as a result of the great trust shown to ANAS at this prestigious event.
Academician Rasim Aliguliyev noted that the working group of ANAS regularly held discussions and monitored the work done in connection with participation in the exhibition. He defined the structure and concept of the pavilion of ANAS, which will take part in the exhibition, its adaptation to the set requirements, technical parameters, etc. He stressed the importance of accelerating work in this direction. According to the scientist, the products and projects presented at the Academy will be displayed at the exhibition for four days.
“The PR policy of ANAS in this direction should be adequate to the ongoing processes in the country”, he said, noting that the organization of issues related to the participation of ANAS at the exhibition at a high level is also important. Academician Rasim Aliguliyev noted that the preparation of press releases, reports and interviews and their translation into various foreign languages is one of the important issues for the wide coverage of the innovative activities carried out at ANAS, the great intellectual potential.
Then, representatives of scientific institutions, presented proposals for participation in the exhibition.
General director of the Institute of Control Systems, academician Ali Abbasov, head of the Department of Liquid and Gas Mechanics of the Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of ANAS Geylani Panahov, General director of the Institute of Radiation Problems, corresponding member of ANAS Islam Mustafayev, head of the Department from the Institute of Information Technology, Corresponding member of ANAS Masuma Mammadova, leading researcher of the institute, Phd in engineering, associate professor Fargana Abdullayeva and leading researcher of the institute, Phd in engineering, associate professor Lyudmila Sukhostat, executive director of the Institute of Biophysics, doctor of biological sciences Karim Gasimov, Petrochemistry general director of the Institute of Processes, academician Vagif Abbasov, general director of the High Technology Park of ANAS, Phd in economics Vasif Abbasov, as well as residents of the Technopark - general director of the Science and Technology Park LLC Zahir Nasibov, BEYT LLC executive director Emil Ahmadov, founder and head of Proline Chemicals LLC Vugar Hasanov, director of the Experimental-Industrial Plant Vasif Abbasov spoke about the technical requirements of the projects to be presented in the pavilion dedicated to ANAS.
Then the scientific secretary of the service of the vice-president of ANAS, associate professor Hikmet Guliyev spoke about the draft decision made by the Presidium of ANAS on the participation of ANAS in the exhibition to be held on March 11, within the "Technofest Azerbaijan" Aviation, Space and Technology Festival. He reminded that an Action Plan has been prepared. He noted that the preparations for the exhibition were carried out in three directions - before, during and after the exhibition. The scientific secretary said that they were actively working with the responsible bodies and persons of the Festival, noting that the work on the development of the power supply scheme and general concept of the pavilion of ANAS was completed. Hikmet Guliyev said that both physical products and virtual projects will be demonstrated by ANAS at the exhibition. He added that a staff of officials from the Academy will take part in the pavilion dedicated to ANAS and they will be registered in a special system created by “Teknofest Azerbaijan”.
He said that the work to be done on the provision of computers and monitors is reflected in the overall concept. He also noted that the PR work related to the participation of ANAS in this prestigious exhibition will be organized at a high level, reports consisting of photo and video materials will be prepared.
The head of the Office of Affairs of ANAS, Doctor of Technical Sciences, professor Elton Mammadov said that certain tasks were set before the department headed by the Academy for participation in the exhibition, a special group was formed under the working group to implement the issues arising from the draft decision. Elton Mammadov said that the department is working on all issues related to the construction and technical requirements of the pavilion and consultations are being held. He noted that the Office of Affairs will support the implementation of all tasks assigned to it promptly and at a high level.
Then the head of the Information Department of the Presidium of ANAS, Phd on philology Agahuseyn Shukurov said that photo and video shooting groups, correspondents were identified and meetings with project managers were organized in connection with the participation of ANAS in “Technofest Azerbaijan”. He noted that press releases prepared before and during the exhibition will be distributed to the press.
In conclusion, academician Rasim Aliguliyev noted that important issues were touched upon at the meeting, a clear picture of the implementation status of projects was obtained, as well as material and technical and other requirements for the participation of ANAS in the exhibition were identified.