Aprelin 18-də AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunda “Məmmədəli Hüseynov 100: Cənubi Qafqaz arxeologiyasının aktual problemləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsini icra edən, Şərqşünaslıq İnstitutunun baş direktoru akademik Gövhər Baxşəliyeva açaraq konfransın görkəmli arxeoloq professor Məmmədəli Hüseynovun anadan olmasının 100 illiyinə həsr edildiyini söyləyib. G.Baxşəliyeva bildirib ki, M.Hüseynov Azərbaycan arxeologiya elminin inkişafında müstəsna xidmətləri olan böyük alimdir. Onun rəhbərliyi altında 1956-1958-ci illərdə Qazax rayonu ərazisində olan Damcılı mağara düşərgəsində arxeoloji qazıntı işləri aparılıb və paleolit mədəniyyətinə aid zəngin maddi-mədəniyyət nümunələri tapılıb. 1960-1986-cı illərdə Azıx qədim insan düşərgəsində aparılan kompleks arxeoloji tədqiqatlar zamanı burada 10 arxeoloji təbəqə qeydə alınaraq tədqiq olunub. Həmçinin alimin axtarışları nəticəsində ibtidai düşərgələr, o cümlədən Quruçay mədəniyyəti müəyyən edilib. M.Hüseynov 1968-ci ildə Azıx düşərgəsinin V təbəqəsində apardığı arxeoloji qazıntılar zamanı dünya tarixşünaslığı üçün hadisə sayılacaq qədim insanın alt çənə sümüyünü aşkara çıxarır. Azərbaycan arxeologiya elmi üçün böyük tədqiqatlar aparmış alim ömrünün 20 ildən çoxunu Azıx mağarasında tədqiqatlara həsr edib. M.Hüseynov altı kitabın və yüzdən çox elmi əsərin müəllifidir.
Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru professor Abbas Seyidov “Məmmədəli Hüseynovun Azərbaycan arxeologiyasında yeri”, professor Əsədulla Cəfərov “Azərbaycan paleolit məktəbinin banisi” mövzularında çıxış edib, alimin həyatı və elmi fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat veriblər. Diqqətə çatdırılıb ki, M.Hüseynov Azərbaycan paleolit məktəbinin banisi, dünyaşöhrətli Azıx paleolit düşərgəsinin ilk tədqiqatçısıdır. Alimin apardığı arxeoloji kəşfiyyat və tədqiqat işləri nəticəsində Azərbaycan ərazisində qədim insan düşərgələrinin mövcudluğunun tarixinin 1,2 milyon ildən artıq olduğu sübuta yetirilib. Məhz buna görə də o, Azərbaycan arxeologiya elminin patriarxı hesab olunur.
M.Hüseynovun rəhbərliyi altında 1956-cı ildə Elmlər Akademiyasının Azərbaycan Tarixi Muzeyində Paleolit arxeoloji ekspedisiyası təşkil olunub. 1958-ci ildə Qazax rayonu ərazisində aparılan kəşfiyyat işləri zamanı Daşsalahlı mustye düşərgəsi aşkar edilib. Daşsalahlı düşərgəsində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı mustye mədəniyyətinə aid zəngin arxeoloji materiallar tapılıb. M.Hüseynov Azıx düşərgəsinin ən aşağı təbəqələrində apardığı arxeoloji qazıntılar zamanı mühüm elmi əhəmiyyətə malik maddi mədəniyyət nümunələri aşkar edib. Onun rəhbərliyi altında aparılan tədqiqatlar zamanı respublika ərazisində zəngin paleolit düşərgələri aşkar olunub və nəticədə Azərbaycan paleolit məktəbi yaradılıb. Azıx paleolit düşərgəsinin VII-X təbəqələrində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı Paleolit dövrünə aid yeni əmək alətləri tapılıb. Dünyanın heç bir paleolit düşərgəsindən belə əmək alətləri tapılmadığına görə aşağı təbəqələrin arxeoloji tapıntılarına Quruçay mədəniyyəti adı verilib. Hazırda Quruçay mədəniyyəti Yaxın Şərq və Qafqaz ərazisində ən qədim arxeoloji mədəniyyət hesab olunur. Azıx düşərgəsinin VII-X təbəqələrindən aşkar olunmuş Quruçay mədəniyyəti mağarada qədim insanların ilkin məskunlaşmasından xəbər verir. Məmmədəli müəllim 1968-ci ildə Azıx düşərgəsinin V təbəqəsində apardığı arxeoloji qazıntılar zamanı əmək alətləri ilə birlikdə qədim insan çənəsi tapıb. Çənə üzərində aparılan elmi-tədqiqatlar zamanı müəyyən edilib ki, həmin çənə 350 min il bundan əvvəl burada yaşamış 30-35 yaşlı qadına məxsusdur.
Qeyd edilib ki, M.Hüseynov 1971-1994-cü illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu Daş dövrü arxeologiyası şöbəsinə rəhbərlik edib. Eyni zamanda, Bakı Dövlət Universitetində dərs deyib və 1976-1993-cü illərdə Tarix fakültəsində təşkil olunmuş Arxeologiya və etnoqrafiya kafedrasının müdiri olub. Professor M.Hüseynov beynəlxalq konfranslarda dəfələrlə elmi məruzələr edərək Azərbaycan ərazisində qeydə alınmış paleolit düşərgələrinin arxeoloji mədəniyyətlərinin xarakterik xüsusiyyətlərini ətraflı şərh edib. Məmmədəli müəllim yaradıcılığının ən məhsuldar bir vaxtında 1994-cü il iyulun 5-də vəfat edib. Lakin onun yaratdığı Azərbaycan paleolit məktəbinin məzunları bu gün də mərhum alimin xatirəsini əziz tutur, arzularını həyata keçirmək yolunda uğurlu tədqiqat işləri aparırlar. Təsadüfi deyildir ki, həmin məktəbin nailiyyətləri Avropada və dünyanın digər ölkələrində yüksək qiymətləndirilir. Belə ki, 2001-ci ildən başlayaraq Azərbaycan Respublikası ərazisində paleolit problemi üzrə aparılan arxeoloji tədqiqat işləri beynəlxalq xarakter alıb. Çünki Azərbaycanın Quruçay sahillərində yerləşən Azıx paleolit düşərgəsində tapılmış maddi mədəniyyət qalıqları ibtidai insanların meydana gəlməsi, inkişaf etməsi, formalaşması və miqrasiya problemlərinin tədqiq olunmasında müstəsna elmi əhəmiyyəti vardır. Bu gün dünyanın müxtəlif ölkələrinin paleolitşünas alimləri M.Hüseynovun yaratdığı paleolit məktəbinin çap etdirdiyi əsərlərə istinad edirlər.
Konfransda Türkiyə, Rusiya, Qazaxıstan və digər ölkələrdən olan alimlərin məruzələri dinlənilib.
“Məmmədəli Hüseynov 100: Cənubi Qafqaz arxeologiyasının aktual problemləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans işini bölmə iclasları ilə aprelin 19-dək davam etdirəcək.

An international conference on “Mammadali Huseynov 100: current problems of archaeology of the South Caucasus" was held
On April 18, an international conference on “Mammadali Huseynov 100: actual problems of South Caucasus archaeology” was held at the Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology of ANAS.
Acting vice-president of ANAS, general director of the Institute of Oriental Studies academician Govhar Bakhshaliyeva opened the event and said that the conference was dedicated to the 100th anniversary of the prominent archaeologist professor Mammadali Huseynov. G. Bakhshaliyeva said that M.Huseynov is a great scientist who has exceptional merits in the development of archeology in Azerbaijan. In 1956-1958, archaeological excavations were carried out in the Damcili cave camp of Gazakh region and rich material and cultural samples of Paleolithic culture were found under his leadership. In 1960-1986, during the complex archaeological research carried out in the ancient human camp Azikh, 10 archaeological layers were recorded and studied here. As a result of the research of the scientist, primary camps, including Guruchay culture, were identified. In 1968, during archeological excavations in the fifth layer of the Azikh camp, M.Huseynov discovered the lower jaw bone of an ancient man, which is considered an event for world historiography. The scientist, who has done great research for the science of archeology in Azerbaijan, devoted more than 20 years of his life to research in the Azikh cave. M.Huseynov is the author of six books and more than a hundred scientific works.
General director of the Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology, professor Abbas Seyidov made a speech on “Mammadali Huseynov's place in Azerbaijan archeology”, professor Asadulla Jafarov on “Founder of Azerbaijan Paleolithic school” and gave detailed information about the scientist's life and scientific activity. It was noted that M.Huseynov is the founder of the Azerbaijani Paleolithic school and the first researcher of the world-famous Azikh Paleolithic camp. As a result of archaeological research and research carried out by the scientist, the history of the existence of ancient human camps in the territory of Azerbaijan was proved to be more than 1.2 million years. That is why he is considered the patriarch of archaeological science of Azerbaijan.
In 1956, Paleolithic archaeological expedition was organized at the Museum of Azerbaijan History of the Academy of Sciences under the leadership of M.Huseynov. In 1958, during the exploration works carried out in Gazakh region, the Dashsalahli Mousterian camp was discovered. During the archeological excavations carried out in the Dashsalahli camp, rich archaeological materials related to Mousterian culture were found. M.Huseynov discovered samples of material culture of great scientific importance during archeological excavations in the lower strata of the Azikh camp. During the researches carried out under his leadership, rich Paleolithic camps were discovered in the territory of the Republic and as a result, the Azerbaijani Paleolithic school was created. During archeological excavations carried out in the VII-X layers of the Azikh Paleolithic Camp, new tools of the Paleolithic period were found. Since no Paleolithic camps in the world could find such tools, archaeological finds of the lower strata were named after Guruchay culture. At present, Guruchay culture is considered the most ancient archaeological culture in the territory of the Middle East and Caucasus. Guruchay culture, discovered from VII-X strata of Azikh camp, tells about the initial settlement of ancient people in the cave. In 1968, during archeological excavations in the fifth layer of the Azikh camp, he found an ancient human jaw with labor tools. During the scientific researches on the jaw, it was established that this jaw belongs to 350-30-year-old woman who lived here 35 thousand years ago.
It was noted that in 1971-1994 M.Huseynov headed the Department of Stone Age archaeology of the Institute of Archeology and Ethnography of the Azerbaijan National Academy of Sciences. At the same time, he taught at Baku State University and in 1976-1993 he was the head of the Department of Archeology and Ethnography at the Faculty of history. Professor M.Huseynov repeatedly made scientific reports at international conferences and commented in detail the characteristic features of the archaeological cultures of the paleolithic camps recorded in the territory of Azerbaijan. Mammadali Huseynov died on July 1994, 5 at the most productive time of his creativity. However, today the graduates of the Paleolithic School of Azerbaijan, which he created, cherish the memory of the late scientist, carry out successful research works in the way of realization of his dreams. It is no coincidence that the achievements of this school are highly appreciated in Europe and other countries of the world. Since 2001, archaeological research on the paleolithic problem in the territory of the Republic of Azerbaijan has acquired an international character. Because the remains of material culture found in the Azikh paleolithic camp on the Guruchay coast of Azerbaijan have an exceptional scientific significance in the study of the problems of formation, development and migration of primitive people. Today, paleolithic scientists of different countries of the world refer to the works published by the paleolithic school created by M.Huseynov.
Reports of scientists from Turkey, Russia, Kazakhstan and other countries were heard at the conference.
The International Conference on “Mammadali Huseynov 100: actual problems of South Caucasus archaeology will continue until April 19.