AMEA, ADNSU və Strasburq Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanıb
Aprelin 21-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) və Strasburq Universiteti (UNISTRA) arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişin imzalanma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA tərəfindən Akademiyanın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, dosent Rüstəm Rüstəmov, Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, dosent Esmira Əlirzayeva, İnformasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov və AMEA-nın Rəyasət Heyətinin elmi katibi, dosent Sərxan Xavəri iştirak ediblər.
İmzalanma mərasimində, həmçinin ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı, Strasburq Universiteti tərəfindən isə müəssisənin prezidenti Mişel Deneken, Strasburq Universitetinin vitse-prezidenti Jan-Mark Planeix, ADNSU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) icraçı direktoru Vazeh Əsgərov, UFAZ-ın baş katibi Yelizaveta Boydanova, UFAZ-ın şöbə müdiri Filip Turek, həmçinin Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qros iştirak ediblər.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik A.Həşimov açaraq qonaqları AMEA-da görməkdən məmnun olduğunu deyib və onlara Akademiyanın yaranma tarixi və əldə etdiyi nailiyyətlər haqqında məlumat verib.
AMEA rəhbəri sazişin tərəflər arasında əlaqələrin genişləndirilməsinə, birgə elmi layihələrin həyata keçirilməsinə və tədqiqatların aparılmasına, eləcə də gənc kadrların hazırlanmasına təkan verəcəyini vurğulayıb.
Sonra UFAZ-ın icraçı direktoru V.Əsgərov çıxış edərək tədbirin təşkilinə görə, AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib və fransalı qonaqları təqdim edib.
Daha sonra tədbirdə çıxış edən ADNSU-nun rektoru, professor M.Babanlı UFAZ haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Professor Mustafa Babanlının sözlərinə görə, universitet 2016-cı ildə ilk qəbulunu elan edib və 2019-2020-ci illərdə iki dəfə məzun buraxılışını həyata keçirib. Ötən il UFAZ ilk magistratura qəbulunu elan edib. Bundan əlavə, UFAZ-da doktorantura pilləsi üzrə də tələbələrin hazırlanacağını və artıq bu istiqamətdə ADNSU ilə Strasburq Universiteti arasında sazişin imzalandığını söyləyib.
Son vaxtlar UFAZ-da elmi tədqiqatların həyata keçirilməsi istiqamətində işlərə başlandığını deyən professor Mustafa Babanlı bu prosesin icrasında AMEA-nın və Azərbaycan alimlərinin təcrübəsinə ehtiyacın yarandığını, ölkəmizin maraqlarına və müasir çağırışlara uyğun birgə tədqiqatların aparılmasının ümumilikdə respublikamızın və elmimizin inkişafına təkan verəcəyini vurğulayıb. Eyni zamanda bildirib ki, imzalanacaq üçtərəfli saziş Azərbaycan-Fransa elmi mərkəzləri arasında körpü yaradacaq.
Tədbirdə çıxış edən Strasburq Universitetinin prezidenti M.Deneken qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi universitet Avropanın ən köklü ali təhsil müəssisələrindən biridir. Bu gün Strasburq Universitetində 5 Nobel mükafatçısının və 30-a yaxın fransalı akademikin çalışdığını deyən M.Deneken UFAZ-ın ötən illərdə əldə etdiyi uğurların sözügedən mütəxəssislərin marağına səbəb olduğunu və onların bu prosesə töhfə verməyə hazır olduqlarını söyləyib.
2017-ci ildə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva ilə görüşdə iştirak etdiyini xatırladan Mişel Deneken bu görüşün onu Azərbaycanda yeni tədris sisteminin yaranması və təhsil sisteminin inkişaf etdirilməsi, müasir standartlara cavab verən laboratoriyaların yaradılması və gələcək tədqiqatların aparılması üçün ruhlandırdığını deyib.
M. Deneken imzalanacaq sazişin Fransa üçün də əhəmiyyət daşıdığını və Azərbaycan gəncləri üçün böyük imkanlar açacağını diqqətə çatdırıb və AMEA rəhbərliyini Strasburq Universitetinə dəvət edib.
Öz növbəsində akademik Arif Həşimov dəvətə görə minnətdarlığını bildirib və aprelin 27-də AMEA-nın Ümumi yığıncağının keçiriləcəyini, tədbir çərçivəsində Akademiyanın elmi nailiyyətlərinin sərgisinin təşkil olunacağını söyləyərək qonaqları sərgiyə baxmağa dəvət edib.
Mərasimdə çıxış edən Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qros sazişin əhəmiyyətinə toxunub və səfirliyin bu işdə maraqlı olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, sözügedən sənəd birgə elmi işlərin aparılmasında, intellektual interaktiv görüşlərin keçirilməsində, elm-araşdırma mühitinin yaradılmasında mühüm rol oynayacaq. Həmçinin diqqətə çatdırıb ki, bu günlərdə UFAZ-ın fondu yaradılıb və bu fondun maliyyə dəstəyi ilə birgə layihələr həyata keçirilə bilər.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova və Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək bildiriblər ki, imzalanacaq saziş iki ölkə arasında intellektual körpü olmaqla, elm və təhsil arasında inteqrasiyanın həyata keçirilməsində, eləcə də kadr hazırlığında mühüm rol oynayacaq.
Daha sonra AMEA, ADNSU və Strasburq Universiteti arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanıb. Sazişi AMEA tərəfdən akademik Arif Həşimov, ADNSU tərəfdən professor Mustafa Babanlı, Strasburq Universiteti tərəfdən isə Mişel Deneken imzalayıblar.
Tərəflər saziş çərçivəsində yer və ətraf mühit elmləri, neft, qaz və digər enerji mənbələri, kimya və kimya mühəndisliyi, materialşünaslıq, kompüter elmləri, informasiya texnologiyaları və süni intellekt sahələrində təhsilə, elmi-texniki inkişafa, tədqiqat və kəşfiyyata dəstək vermək, birgə simpoziumlar, konfranslar və seminarlar təşkil etmək, bakalavrların, magistrantların, doktorantların və ya gənc tədqiqatçıların birgə elmi layihə və fəaliyyətlərində iştirakını dəstəkləmək, AMEA, ADNSU və UFAZ-ın elmi kadrlarının və tələbələrinin təlimi üçün birgə proqramlar yaratmaq, digər tərəflərin elmi işçi və professorlarının, bakalavr, magistrant və doktorantlarının elmi avadanlıqlardan, laboratoriyalardan birgə tədqiqatların aparılması üçün istifadə etmələrinə şərait yaratmaq və s. barədə razılığa gəliblər.

21-го апреля в Президиуме НАНА состоялась церемония подписания соглашения о сотрудничестве между Национальной академией наук Азербайджана, Азербайджанским государственным университетом нефти и промышленности (АГУНП) и Страсбургским университетом в области науки и образования.
На мероприятии со стороны Академии наук приняли участие и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов, вице-президенты НАНА, академики Дильгам Тагиев, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, начальник Научно-организационного управления аппарата Президиума НАНА, доцент Рустам Рустамов, заведующая Отделом международного научного сотрудничества, доцент Эсмира Алирзаева, заведующий Отделом информации, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров и ученый секретарь Президиума НАНА, доцент Сархан Хавери.
Также на церемонии подписания приняли участие ректор АГУНП, профессор Мустафа Бабанлы, президент Страсбургского университета Мишель Денекен, вице-президент Страсбургского университета Жан-Марк Планекс, исполнительный директор функционирующего при АГУНП Французско-азербайджанского университета (UFAZ) Вазех Аскеров, генеральный секретарь UFAZ Елизавета Быданова, заведующий отделом UFAZ Филипп Турек, а также чрезвычайный и полномочный посол Франции в Азербайджане Закари Гросс.
Открыв мероприятие вступительным словом, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов отметил, что рад видеть гостей в НАНА, а также рассказал им об истории основания Академии и полученных ею достижениях.
Академик Ариф Гашимов подчеркнул, что соглашение будет способствовать расширению связей между сторонами, реализации совместных научных проектов и проведению совместных исследований, а также подготовке молодых кадров.
Затем выступил исполнительный директор UFAZ Вазех Аскеров, который поблагодарил руководство НАНА за организацию мероприятия и представил гостей из Франции.
Далее на церемонии подписания соглашения выступил ректор АГУНП, профессор Мустафа Бабанлы, который подробно рассказал присутствующим об UFAZ. Ректор сообщил, что первый прием в университет был объявлен в 2016 году, а первые два выпуска состоялись в 2019-2020 гг. В прошлом году в UFAZ впервые был объявлен прием в магистратуру. Помимо этого, как отметил профессор Мустафа Бабанлы, UFAZ планирует проводить прием и в докторантуру, о чем уже подписано соглашение между АГУНП и Страсбургским университетом.
Сказав, что в последнее время в UFAZ осуществляются работы по проведению научных исследований, ректор АГУНП подчеркнул, что в ходе этого процесса чувствуется необходимость в опыте НАНА и азербайджанских ученых, и добавил, что проведение совместных исследований, отвечающих интересам Азербайджана и современным вызовам, будет способствовать развитию науки и республики в целом. В то же время он отметил, что трехстороннее соглашение, которое будет подписано, создаст мост между научными центрами Азербайджана и Франции.
В своем выступлении на мероприятии президент Страсбургского университета Мишель Денекен сообщил, что руководимый им университет является одним из старейших высших учебных заведений Европы. Сказав, что сегодня в Страсбургском университете работают 5 Нобелевских лауреатов и около 30-ти академиков, Мишель Денекен добавил, что успехи, достигнутые UFAZ за последние годы, привлекли внимание вышеуказанных специалистов, которые готовы внести свой вклад в данный процесс.
Напомнив, что в 2017 году он участвовал на встрече с Первой леди Азербайджана, президентом Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой, Мишель Денекен подчеркнул, что та встреча вдохновила его на участие в дальнейшем процессе развития системы образования в Азербайджане, создании новой системы обучения и соответствующих современным стандартам лабораторий, а также на проведение новых исследований.
Мишель Денекен отметил, что соглашение, которое будет подписано, имеет для Франции большое значение; помимо этого, документ откроет широкие возможности для азербайджанской молодежи. Он пригласил руководство НАНА посетить Страсбургский университет.
Поблагодарив ректора за приглашение, академик Ариф Гашимов сообщил, что 27-го апреля состоится Общее собрание НАНА, в рамках которого пройдет выставка научных достижений Академии, и пригласил гостей посетить эту выставку.
Выступив на церемонии подписания соглашения, посол Франции в Азербайджане Закари Гросс рассказал о значении документа и выразил заинтересованность посольства в участии в данном процессе. Он отметил, что соглашение сыграет важную роль в проведении совместных исследований, организации интеллектуальных интерактивных встреч и формировании научно-исследовательской среды. Также посол добавил, что в эти дни был создан фонд UFAZ, при финансовой поддержке которого могут претворяться в жизнь совместные проекты.
Затем на мероприятии выступили вице-президенты НАНА, академики Дильгам Тагиев, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова и Говхар Бахшалиева. Ученые подчеркнули, что соглашение, которое будет подписано, станет интеллектуальным мостом между двумя странами и сыграет важную роль в реализации мероприятий по интеграции науки и образования, а также в подготовке кадров.
Далее было подписано соглашение о сотрудничестве между НАНА, АГУНП и Страсбургским университетом в области науки и образования. Документ подписали академик Ариф Гашимов, профессор Мустафа Бабанлы и Мишель Денекен.
В соглашении нашли свое отражение такие вопросы, как оказание поддержки обучению, научно-техническому развитию, исследовательским и разведывательным работам в области наук о Земле и окружающей среде, нефти, газа и других источников энергии, химии и химической инженерии, материаловедения, компьютерных наук, информационных технологий и искусственного интеллекта, проведение совместных симпозиумов, конференций и семинаров, поддержка участия бакалавров, магистрантов, докторантов и молодых исследователей в совместных научных проектах, разработка совместных программ для обучения научных кадров и студентов НАНА, АГУНП и UFAZ, создание условий для использования научными сотрудниками и профессорами, бакалаврами, магистрантами и докторантами других сторон существующего научного оборудования и лабораторий для проведения совместных исследований и т.д.