“Azərbaycanda İnternet: dünəni, bu günü və sabahı” mövzusunda Respublika elmi-praktiki konfransı keçirildi
6 dekabr 2013-cü il tarixdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Azərbaycanda İnternet: dünəni, bu günü və sabahı” mövzusunda respublika elmi-praktiki konfransı keçirildi.
XIX Azərbaycan Beynəlxalq telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları sərgi və konfransı (Bakutel-2013) çərçivəsində keçirilən tədbirin təşkilatçıları AR Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutudur.
Tədbir bəşər sivilizasiyasının unikal hadisəsi olan İnternetin aktual elmi problemlərinin müzakirəsi, həlli yollarının araşdırılması məqsədini daşıyır.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə öncə rabitə və informasiya texnologiyaları işçilərini peşə bayramları münasibətilə təbrik etdi, onlara fəaliyyətlərində uğurlar dilədi.
Tədbirin 19-cu BakuTel sərgi-konfransı çərçivəsində keçirildiyini qeyd edən A.Əlizadə tədbirdə ölkənin İKT sahəsində əldə etdiyi ən son nailiyyətlərinin nümayiş etdirildiyini bildirdi: “Bütün ölkələr, dünyanın nəhəng İKT-şirkətləri Azərbaycandakı sürətli inkişafın, İKT sferasındakı uğurların bir daha şahidi oldular”. Alim İKT ili çərçivəsində ölkəmizdə həyata keçirilən bir sıra mühüm tədbirlərdə AMEA-nın yaxından iştirak etdiyini söylədi. Azərbaycanda İnternetin formalaşması, inkişaf mərhələləri, müasir vəziyyəti və inkişaf perspektivlərinə həsr olunan konfransın yekunlaşmaqda olan “İKT ili” üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən tədbirlərdən olduğunu vurğuladı.
Ölkədə informasiya cəmiyyəti, elektron dövlət quruculuğu proseslərinin uğurla həyata keçirildiyini qeyd edən AMEA prezidenti bu tərəqqi sayəsində İnternetin dinamik inkişaf etdiyini, istifadəçilərin sayının sürətlə artdığını vurğuladı: “Hazırda Azərbaycan İnternetin, bötüvlükdə, İKT sektorunun inkişaf tempinə görə dünya ölkələri arasında ön sıralardan birini tutur. Müxtəlif nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların son hesabatları da ölkəmizin bu nailiyyətlərini təsdiq edir. Bütün bunlar ölkəmizdə dinamik sosil-iqtisadi tərəqqinin, İnternet infrastrukturunun inkişafının, İnternet azadlıqlarının yüksək səviyyədə təmin olunmasının göstəricisidir”.
“Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında İnternet infrastrukturunun davamlı inkişafı, informasiya cəmiyyəti quruculuğunun yüksək səviyyədə aparılması dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi öz əksini tapıb” – bildirən akademik Azərbaycanın İnternet şəbəkəsinin təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi, kibercinayətkarlıqla milli və beynəlxalq miqyasda daha effektli mübarizə aparılması, elektron kommersiyanın etibarlı fəaliyyəti, kiberməkanda insan hüquqlarının yüksək səviyyədə təmin edilməsi istiqmətində müvafiq beynəlxalq təşkilatlarla, dünya ölkələri ilə intensiv və səmərəli əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırdı.
Çıxışının sonunda A.Əlizadə konfransın alim və mütəxəssislərin bu sahədə elmi nailiyyətlərinin təbliği, bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılması, fikir və şərhlərinin ifadəsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi.
Tədbirdə “İnternet və dövlət siyasəti” mövzusunda məruzə ilə Rabitə və informasiya texnologiyaları naziri, akademik Əli Abbasov çıxış etdi. Ə.Abbasov Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2013-cü ilin ölkədə İnformasiya Texnologiyaları ili elan edilməsinin son illər bu sahədə yüksək tərəqqinin göstəricisi olduğunu bildirdi. Nazir İKT xidmətlərinin genişləndirilməsi, informasiya və bilik bazarının formalaşması və inkişafının dövlətin İKT siyasətinin əsas hədəflərindən olduğunu qeyd etdi. Ölkədə İKT sektorunun inkişafı, xüsusən də yüksəksürətli genişzolaqlı İnternet xidmətlərinin artırılması istiqamətində qəbul edilən dövlət proqramlarının, həyata keçirilən layihələrin əhəmiyyətindən danışdı. “Azərbaycan Respublikasının inkişafi naminə informasiya və kommunikasiya texnologiyalari üzrə Milli Strategiya”, “E-Azərbaycan”, “Azərbaycan Respublikasında kosmik sənayenin yaradılması və inkişafı üzrə” dövlət proqramlarının bu istiqamətdə atılmış əməli addımlardan olduğunu söylədi.
Cəmiyyətin daha şəffaf, daha asan idarə olunmasında “Elektron hökumət” xidmətlərinin həm keyfiyyət, həm də kəmiyyət baxımından artırılmasının vacibliyini vurğulayan Ə.Abbasov xüsusən də RİTN yanında Elektron Hökumət üzrə Dövlət Agentliyinin yaradılmasının əhəmiyyətini vurğuladı. Elektron xidmətlərin təşkili prosesinin sürətləndirilməsi, bu sahədə idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi, dövlət nəzarətinin gücləndirilməsi və görülən işlərin səmərəliliyinin artırılması baxımından agentliyin strateji qurum olduğunu bildirdi. Ölkəmizin İKT sahəsində əldə olunan nailiyyətlər, inkişaf tempinin yüksəlməsi ilə dünya miqyasında artan nüfuzunu da önə çəkən nazir 2020-ci ildə Azərbaycanda kosmik sənaye, yerüstü və simsiz rabitə şəbəkəsinin inkişafı, elektron hökumət və kibercinayətkarlıqla mübarizənin yüksək səviyyəyə çatacağını bildirdi. “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasının hədəflərinə çatmaq üçün İKT mütəxəssislərinin üzərinə yeni və məsuliyyətli vəzifələrin qoyulduğunu qeyd etdi.
“Azərbaycanda İnternetin formalaşması mərhələləri və inkişaf perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi və müxbir üzvü, professor Rasim Əliquliyev çıxış etdi. R.Əliquliyev İnternetin 44 ildə keçdiyi sürətli inkişaf yolunun bir çox təzadlarla, siyasi-ideoloji qarşıdurmalarla, mental dəyərlərin itirilmə qorxusundan irəli gələn təzyiqlərlə müşayiət olunduğunu bildirdi. “Lakin, bütün bunlara baxmayaraq İnternet dünyada vüsət almaqla, müxtəlif fəaliyyət sahələrinə getdikcə daha dərindən nüfuz edir, insanların həyat tərzinin ayrılmaz bir hissəsinə çevrilir”.
Yüksək texnoloji məhsul və xidmətlərin yaradılması, texnoloji tərəqqinin nailiyyətlərinin mənimsənilməsinin ölkənin gələcək inkişafını səciyyələndirən mühüm amillərdən olduğunu qeyd edən institut direktoru bu gün İnternetin aktual elmi problemlərinin həllinin alim və mütəxəssislərin qarşısında mühüm vəzifələr qoyduğunu söylədi. O, institutda İnternetin gələcək inkişaf istiqamətləri və perspektivlərinin araşdırıldığını bildirdi. Qlobal şəbəkənin “Əşyaların İnterneti”, “Kosmik İnternet”, “Tibbi İnternet”, “Biometrik İnternet” kimi yeni istiqamətlərinin xüsusiyyətləri, cəmiyyət üçün üstünlüklərinin reallaşdırılması imkanlarının öyrənildiyini bildirdi.
Azərbaycanda İnternetin inkişaf dinamikasından söhbət açan natiq bu sahədə həyata keçirilən dövlət siyasətinin uğurlarını qeyd edərək müxtəlif nüfuzlu beynəlxalq reytinq agentliklərinin son hesabatlarının ölkəmizin bu sahədə nailiyyətlərini təsdiq etdiyini bildirdi. Alim qeyd etdi ki, qabaqcıl informasiya texnologiyaları sahəsində innovativ ideyaların tətbiqi, yeni proqram təminatlarının yaradılması yaxın gələcəkdə insanların həyat tərzində yeni, əhəmiyyətli dəyişiklərə səbəb olacaq.
Tədbirdə həmçinin İT üzrə aparıcı mütəxəssislərin, alimlərin məruzələri dinlənildi. Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov, AR RİTN yanında Elektron Təhlükəsizlik Mərkəzinin direktoru Faiq Fərmanov, Azərbaycan İnternet Cəmiyyətinin sədri Qalib Qurbanov, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidentiOsman Gündüz və başqaları çıxış etdilər. Azərbaycanda İnternetin yaranma tarixi, inkişaf dinamikası, vətəndaş hüquq və azadlıqlarının təmin olunmasında İnternetin imkanları, sosial media problemləri, İnternetin inkişafı naminə dövlət-biznes-vətəndaş cəmiyyəti, İnternet və informasiya texnologiyalarının hüquq elmi və təhsilinin inkişafına təsiri, Azərbaycanda İnternetskopiya problemlərinə dair səsləndirilən fikirlər böyük maraqla qarşılandı, qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılaraq verilən suallar cavablandırıldı.
Konfrans öz işini “İnternetşünasliq: problemlər, konseptual baxışlar, perspektivlər” mövzusunda bölmə iclası ilə davam etdirdi.

The Republican Scientific and Practical Conference “Internet in Azerbaijan: yesterday, today and tomorrow”
December 6, 2013 Institute of Information Technologies of ANAS hosted the republican scientific and practical conference “Internet in Azerbaijan: yesterday, today and tomorrow” within the frame of XIX Azerbaijan International Exhibition and Conference “Telecommunications and Information Technology» (Bakutel-2013).
December 6, 2013 at the Institute of Information Technology ( IIT) of ANAS the republican scientific-practical conference on " Internet in Azerbaijan : yesterday, today and tomorrow" was held.
The event held under the XIX Azerbaijan International Telecommunications and Information Technologies «BakuTel- 2013 ", organized by the Ministry of Communications and Information Technology ( MCIT ) and the Institute of Information Technologies of ANAS.
Opened the conference with keynote President of ANAS, academician Akif Alizadeh congratulated the workers of communication and information technologies with their professional holiday and wished them success in their activities.
Informing that the event is part of "BakuTel- 2013" Alizadeh noted the latest achievements in the field of information and communication technologies in Azerbaijan.
The scientist noted that ANAS is directly involved in a number of important works carried out in our country in the framework of the "Year of ICT ", stressed that the conference dedicated to the formation , stages of development , current situation and prospects of the Internet in Azerbaijan is one of the activities of great importance for ending the "Year of the information and communication technologies."
Noting that the country has successfully implemented processes the information society, e-government construction , ANAS President stressed that due to this progress rapidly developing Internet is rapidly increasing number of users. "At present, Azerbaijan is in the forefront of countries in terms of development of the Internet and the ICT sector as a whole. Achievements of our country and confirm recent reports of various international organizations. All this is indicative of rapid socio - economic progress and development of the infrastructure of the Internet , freedom of the Internet at a high level in our country " , - said A. Alizadeh .
Academician brought to attention that in the Concept of "Azerbaijan 2020 : vision for the future " as one of the priorities of the state policy affected the sustainable development of the Internet infrastructure and the creation of the information society at a high level . Azerbaijan intensively and effectively with relevant international organizations and countries of the world in the areas of strengthening the security of the information society, more effective fight against cybercrime in the national and international scale, reliable operation of e-commerce , providing a high level of human rights in cyberspace.
At the end of performances Alizadeh said that, the conference is important for promoting scientific achievements of scientists and experts in the field, sharing knowledge and experience, expression and comments.
Minister of Communications and Information Technologies academicianAli Abbasov  spoke on "The Internet and Public Policy." Abbasov brought to attention that the announcement by President Ilham Aliyev, in 2013 the "Year of ICT " in our country is an indicator of high progress in this area in recent years. The Minister noted that the main objectives of public policy are to enhance ICT services ICT market formation and development of information and knowledge . He spoke about the importance of government programs and projects adopted for the development of the ICT sector , and especially in the field of high-speed and increasing broadband Internet in the country.
Stressing the importance of the qualitative and quantitative improve services "Electronic Government" in a more transparent and simplified management of the company , Abbasov noted the importance of establishing the State Agency for eGovernment at MCIT. The Minister noted that the agency is a strategic framework to accelerate the organization of electronic services, improve governance in the sector, strengthening of state control and efficiency of the work. Abbasov said that in 2020, the aerospace industry , the development of land-based and wireless communication systems, cybercrime achieved a high level. He noted that to achieve the objectives of the Concept Development "Azerbaijan 2020 : vision for the future " on ICT specialists assigned new and important tasks .
Director of IIT, corresponding member of ANAS Rasim Aliguliyev spoke on "Stages of formation and prospects of development of the Internet in Azerbaijan." R.Aliguliev noted that the 44 -year-old way of the Internet was accompanied by numerous obstacles, political and ideological confrontation, the pressures emanating from the fear of loss of mental values. Despite all this Internet got span in the world, deepening impact on various sectors of activity , becomes an integral part of the lifestyle of the people ," - he said.
Director of the Institute noted that the creation of high-tech products and services, technological advances are important factors that characterize the country's further development . Decision today topical scientific issues of the Internet poses are  essential task of sscientists and specialists.
Reporting that the institute investigates the prospects of development of the Internet , the professor said the study of such new areas as " Subject Internet", " Space Internet", " Health Internet", " Biometric Internet ." He noted the success of public policy in this area, brought to attention that in recent reports by various influential rating agencies reflects the achievements of our country. The scientist noted that the use of innovative ideas in the field of advanced information technology, software engineering in the near future will create significant changes in society.
Chairman of the Press Council of Azerbaijan Aflatun Amashov spoke about the possibilities of the Internet to ensure the rights and freedoms of citizens.
The conference presentations by leading experts and scholars in the field of information technology , held discussions and exchange of views on the history of the Internet, the dynamics of development opportunities to ensure the rights and freedoms of citizens in our country , the problems of social media, the joint efforts of society, the state - business citizen , impact of the Internet and information technology on the development of law and education problems in Azerbaijan.