İyunun 10-da AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Azərbaycanın xalq şairi, ədəbiyyatşünas və ictimai xadim, akademik Bəxtiyar Vahabzadənin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr olunmuş “Bəxtiyar Vahabzadə Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin fenomeni kimi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Konfransda bu elmi müəssisə ilə yanaşı, Dilçilik, Memarlıq və İncəsənət institutlarının da əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli B.Vahabzadənin həyat və yaradıcılığından, onun XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatına verdiyi töhfələrdən danışıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, milli ədəbi fikrin inkişafına dəyərli töhfələr bəxş edən xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Prezident İlham Əliyevin 2015-ci il 14 yanvar tarixli Sərəncamı ədəbiyyatşünas və ictimai xadimin əməyinə verilən yüksək qiymətin bariz nümunəsidir.
Azərbaycan fəlsəfəsini, dilini, poeziyasını dünyaya çatdırmaq üçün söz daşıyıcısı Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığını öyrənmək zərurətindən danışan AMEA-nın vitse-prezidenti azərbaycançılıq fəlsəfəsinin mövcud olduğu təqdirdə bu fəlsəfənin tərkib hissəsinə çevrilmiş dahi Bəxtiyar Vahabzadənin də daim yaşayacağını qeyd edib.
Sonra professor Şirindil Alışanlı “Bəxtiyar Vahabzadə XX əsr ədəbiyyatının fenomeni kimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə bildirilib ki, XX əsrdə Azərbaycan xalqının dünya poeziyasına bəxş etdiyi korifey sənətkarlar arasında Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadə önəmli yer tutur. B.Vahabzadə təkcə milli Azərbaycan bədii təfəkkürünün fenomeni deyil, ümumtürk bədii-fəlsəfi hadisəsidir.
Zamanı qabaqlayan idrak, tarixi həzm edən fəlsəfi düşüncə, milli əxlaq, ali türkçülük qayəsi, ideala sədaqət bir şair-mütəfəkkir kimi onu səciyyələndirən, ona nüfuz gətirən başlıca xüsusiyyətlərdir. Kökləri dahi Füzulidən qaynaqlanan fəlsəfi-intellektual poeziya təmayülünü XX əsrdə yekunlaşdırmaq səadəti ona nəsib olmuşdur.
Tədbirdə professor Sevil Mehdiyevanın “İstiqlal şairi Bəxtiyar Vahabzadə”, filologiya üzrə elmlər doktoru Sara Osmanlının “Bəxtiyar Vahabzadənin ədəbi-estetik görüşləri”, filologiya üzrə elmlər doktoru Əlizadə Əsgərlinin “Bəxtiyar Vahabzadə poeziyasında vəzn və janr müəyyənliyi” və sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Məlahət Ağayevanın “Bəxtiyar Vahabzadə pyeslərinin səhnə təcəssümü” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Scientific conference on "Bakhtiyar Vahabzadeh as a phenomenon of literature and culture of Azerbaijan" held
At the electronic assembly hall of ANAS Institute of Literature held the scientific conference on "Bakhtiyar Vahabzadeh as a phenomenon of literature and culture of Azerbaijan" dedicated to the 90th anniversary of the Azerbaijani national poet, literary critic and public figure, academician Bakhtiyar Vahabzadeh, on June 10.
Along with the staff of this scientific institution, conference also was attended by representatives of the Institute of Linguistics, Architecture and Art.
The event was opened by the vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbeyli who gave information about the life and creativy of B.Vahabzadeh and his invaluable contribution to the development of Azerbaijani literature of the XX centure.
It was noted that by the Decree of the President Ilham Aliyev deted from January 14, 2015 "On celebrating the 90th anniversary of national poet Bakhtiyar Vahabzadeh, contributed to the development of national literary thought" is a prime example of high evaluation of creative literary and public figure.
Further Professor Shirindil Alishanli spoke on "Bakhtiyar Vahabzadeh literature as a phenomenon of the XX century." In the report noted that the national poet Bakhtiyar Vahabzadeh has an important place among the luminaries of world poetry of the XX century.
At the event also were listened the reports of Professors Sevil Mehdiyeva on "Bakhtiyar Vahabzadeh- poet of independence", Doctor of Philology Sara Osmanli on "Literary and aesthetic views of Bakhtiyar Vahabzadeh", Doctor of philology Alizadeh Askerli on "Determining the size and poetic genre in the poetry of Bakhtiyar Vahabzadeh" and PhD in Art Malahat Agayeva on "Incarnation of Bakhtiar Vahabzade’ stage plays".