İyunun 19-da AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda (GGİ) Elmi şuranın növbəti iclası keçirilib. Tədbiri institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Dadaş Hüseynov açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. O, ilk olaraq “Binəqədi dördüncü dövr fauna və flora tapıntı yeri: nailiyyətlər, problemlər və perspektivlər” mövzusunda tədqiqatlardan danışıb. Bildirib ki, H.Zərdabi adına Təbiət Tarixi Muzeyinin (TTM) mövzu üzrə gördüyü işlər ölkədə təbiətin qədim tarixinin öyrənilməsi, elmin təbliği və elmi potensiala söykənən turizmin inkişafı baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Muzeyin əməkdaşları son illər bu istiqamətlərdə mühüm nəticələr əldə ediblər.
TTM-in rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tariyel Eybatov sözügedən nəticələr barədə məruzə ilə çıxış edib. O, son 3 ildə Binəqədi fauna və flora qəbiristanlığında qazıntı işlərinin aparılması nəticəsində 30 mindən çox sümük, diş, lələk və buğumayaqlıların xitin örtüklərinin aşkar olunduğunu, bitumdan təmizləndiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, 3 yeni quş növü və xeyli yeni bitki növü də muzeyin kolleksiyasına əlavə olunub.
Tapıntılar üzərində aparılmış tədqiqatların nəticələri 2015-ci ilin martında Moskvada Rusiya Elmlər Akademiyasının Geologiya İnstitutu, apreldə isə Los Anceles şəhərinin George C. Page və Təbiət Tarixi muzeylərinin rəhbərlikləri ilə müzakirə edilib. Görüşlərdə hər 3 təşkilat ilə əməkdaşlıq imkanlarından da bəhs olunub.
T.Eybatov vurğulayıb ki, Binəqədi fauna və flora qəbiristanlığından tapılmış kərgədanın mütləq yaşı 190 min deyil, məhz 45 min, ardıcınkı isə 55 min il müəyyən edilib.
Sonra, tədqiqatların nəticələri geniş müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Məruzə Elmi şuranın qərarı ilə qəbul edilib.
İclas elmi-təşkilati məsələlərin müzakirəsi ilə davam edib. AMEA prezidentinin sərəncamları və Rəyasət Heyətinin qərarlarından bəhs edən D.Hüseynov bildirib ki, yeni qərara əsasən, bu ildən etibarən doktoranturaya qəbul imtahanları test üsulu ilə aparılacaq və bununla əlaqədar olaraq, GGİ-nin aparıcı alimləri oktyabrın 1-ə qədər 15 elmi istiqamət üzrə test sualları hazırlamalıdır.
Daha sonra, müxtəlif proqram və qrant layihələrinin icrasından bəhs olunub. “Azərbaycan ərazisinin dərinlik quruluşu və paleomaqnetizmi”, “Gədəbəy filiz rayonunun gec yura-erkən təbaşir yaşlı intruziv maqmatizminin kristallaşmasının fiziki-kimyəvi şəraiti və filizəmələgətirən elementlərin təkamül prosesində paylanma qanunauyğunluqları” və “Azərbaycan ərazisinin müasir geodinamikası, geofiziki sahələri və dərinlik quruluşu” mövzularında aparılan tədqiqatlar, həmçinin “Azərbaycan Respublikasında radon təhlükəsinin tədqiqi və azaldılması üzrə 2014-2018-ci illər üçün Tədbirlər Proqramı”nın icrası və “Qarabağın geoloji-coğrafi Atlası”nın tərtibi istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.

Academic Council of the Institute of Geology and Geophysics held next assembly
Academic Council of the Institute of Geology and Geophysics (IGG) held next assembly on June 19. Opening the event deputy director of the institute for academic affairs, Dr. geology-mineralogy Dadash Huseynov informed on the issues of agenda. In advance, he spoke about researches on topic “Binagadi finding location of fourth quarter fauna and flora: achievements, problems and prospects". Deeds done by Museum of Nature History on behalf of H. Zardabi (MNH) over current topic are of importance in terms of studying ancient history, science promotion and development of tourism leaning to academic capacity. Museum employees achieved vital successes in this direction latest years.
Head of MNH, PhD in Biology Tariyel Eybatov delivered lecture on current outputs. As a result of excavations carried out in the fauna and flora cemetery of Binagadi, more than 30 thousand bones, teeth, feathers and arthropod chitin covers have been found and bitumen refining carried out. 3 new bird species and many new plant species were added to the museum's collection, he added.
Outputs of researches held on findings were discussed via directories of the Geology Institute of the Russian Academy of Sciences (March 2015) and George C. Page and Natural History Museums in Los Angeles in April 2015. Meeting dealt with cooperation opportunities of per 3 organizations.
The old rhinoceros found at fauna and flora cemetery of Binagadi is 45 thousand years rather than 190 thousand, juniper is 55 thousand as well, T.Eybatov stressed out.
Then, outputs of the researches widely discussed and questions responded.
Assembly continued with discussion of academic-organizing issues. D. Huseynov who spoke on orders of the head of ANAS and decisions of the Presidium, stated that, since this year doctoral exams will be carried out on a test method and so, leading scientists of IGG should conduct test questions over 15 scientific directions until October 1.
Afterwards, was told about execution of various program and grant projects. Detailed information were given on the researches carried out on topics "Paleomagnetism and depth structure of the Azerbaijani territory”, "Physical-chemical conditions of Late Jurassic-Early Cretaceous intrusive magmatism crystallization of Gadabay ore region and objectives of distribution process of ore forming elements during evolution process” and "Modern geodynamics, geophysical areas and depth structure of Azerbaijan Republic", including done fulfillments in execution of "Action Plan on researching and reducing radon danger in Azerbaijan Republic in 2014-2018” and conduction of " Geological-geographical atlas of Karabakh”.