İyunun 19-da AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda (GGİ) Elmi şuranın növbəti iclası keçirilib. Tədbiri institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Dadaş Hüseynov açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. O, ilk olaraq “Binəqədi dördüncü dövr fauna və flora tapıntı yeri: nailiyyətlər, problemlər və perspektivlər” mövzusunda tədqiqatlardan danışıb. Bildirib ki, H.Zərdabi adına Təbiət Tarixi Muzeyinin (TTM) mövzu üzrə gördüyü işlər ölkədə təbiətin qədim tarixinin öyrənilməsi, elmin təbliği və elmi potensiala söykənən turizmin inkişafı baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Muzeyin əməkdaşları son illər bu istiqamətlərdə mühüm nəticələr əldə ediblər.
TTM-in rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tariyel Eybatov sözügedən nəticələr barədə məruzə ilə çıxış edib. O, son 3 ildə Binəqədi fauna və flora qəbiristanlığında qazıntı işlərinin aparılması nəticəsində 30 mindən çox sümük, diş, lələk və buğumayaqlıların xitin örtüklərinin aşkar olunduğunu, bitumdan təmizləndiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, 3 yeni quş növü və xeyli yeni bitki növü də muzeyin kolleksiyasına əlavə olunub.
Tapıntılar üzərində aparılmış tədqiqatların nəticələri 2015-ci ilin martında Moskvada Rusiya Elmlər Akademiyasının Geologiya İnstitutu, apreldə isə Los Anceles şəhərinin George C. Page və Təbiət Tarixi muzeylərinin rəhbərlikləri ilə müzakirə edilib. Görüşlərdə hər 3 təşkilat ilə əməkdaşlıq imkanlarından da bəhs olunub.
T.Eybatov vurğulayıb ki, Binəqədi fauna və flora qəbiristanlığından tapılmış kərgədanın mütləq yaşı 190 min deyil, məhz 45 min, ardıcınkı isə 55 min il müəyyən edilib.
Sonra, tədqiqatların nəticələri geniş müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Məruzə Elmi şuranın qərarı ilə qəbul edilib.
İclas elmi-təşkilati məsələlərin müzakirəsi ilə davam edib. AMEA prezidentinin sərəncamları və Rəyasət Heyətinin qərarlarından bəhs edən D.Hüseynov bildirib ki, yeni qərara əsasən, bu ildən etibarən doktoranturaya qəbul imtahanları test üsulu ilə aparılacaq və bununla əlaqədar olaraq, GGİ-nin aparıcı alimləri oktyabrın 1-ə qədər 15 elmi istiqamət üzrə test sualları hazırlamalıdır.
Daha sonra, müxtəlif proqram və qrant layihələrinin icrasından bəhs olunub. “Azərbaycan ərazisinin dərinlik quruluşu və paleomaqnetizmi”, “Gədəbəy filiz rayonunun gec yura-erkən təbaşir yaşlı intruziv maqmatizminin kristallaşmasının fiziki-kimyəvi şəraiti və filizəmələgətirən elementlərin təkamül prosesində paylanma qanunauyğunluqları” və “Azərbaycan ərazisinin müasir geodinamikası, geofiziki sahələri və dərinlik quruluşu” mövzularında aparılan tədqiqatlar, həmçinin “Azərbaycan Respublikasında radon təhlükəsinin tədqiqi və azaldılması üzrə 2014-2018-ci illər üçün Tədbirlər Proqramı”nın icrası və “Qarabağın geoloji-coğrafi Atlası”nın tərtibi istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.

19 июня в Институте геологии и геофизики НАНА прошло очередное заседание Ученого совета. Открыв мероприятие вступительным словом, заместитель директора по научной работе института, доктор геолого-минералогических наук Дадаш Гусейнов проинформировал присутствующих о вопросах повестки дня. В первую очередь ученый дал информацию об исследованиях на тему «Место находок Бинагадинской фауны и флоры четвертичного периода: достижения, проблемы и перспективы». Было отмечено, что работы, проделанные Музеем естественной истории им. Г.Зардаби по данной теме, имеют большое значение с точки зрения изучения естественной истории страны, пропаганды науки и развития туризма, опирающегося на научный потенциал. В последние годы сотрудниками музея были получены важные результаты в этом направлении.
Руководитель Музея естественной истории, доктор философии по биологии Тариэль Эйбатов выступил с широким докладом, посвященным упомянутым результатам. Он отметил, что за последние 3 года в Бинагадинском захоронении остатков фауны и флоры в результате проведенных раскопок были обнаружены более 30 тыс. костей, зубы, перья и хитиновые покровы членистоногих. Было сообщено, что в коллекцию музея были включены 3 новых вида птиц и множество новых видов растений.
Результаты исследований, проведенных в связи с находками, были вынесены на обсуждение руководителей Института геологии Российской академии наук – в марте 2015 года в Москве, и Музея Георга Пейджа и Музея естественной истории – в апреле текущего года в Лос-Анджелесе. Стороны также обсудили возможности сотрудничества.
Т.Эйбатов отметил, что абсолютный возраст носорога, найденного в Бинагадинском захоронении флоры и фауны, составляет не 190 тыс. лет, а именно 45 тыс. лет, можжевельника же – 55 тыс. лет.
Далее, после обсуждения результатов исследований, доклад был принят постановлением Ученого совета.
Заседание продолжило свою работу обсуждением научно-организационных вопросов. Сообщив о распоряжениях президента НАНА и постановлениях президиума НАНА, Д.Гусейнов отметил, что согласно новому указу, начиная с этого года приемные экзамены в докторантуру будут проводиться в тестовой форме, и в этой связи ведущие ученые Института геологии и геофизики до 1 октября должны подготовить тестовые вопросы по 15 научным направлениям.