Bu gün AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının II Xüsusi şöbəsində növbəti seminar-məşğələ keçirildi.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəislərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi.
Sonra MM qərargah rəisləri noyabr ayında elmi müəssisə və təşkilatlarda Rəhbər heyətinin MM məşqlərinin keçirilməsi barədə ətraflı məlumat verdilər. Bildirildi ki, 2013-cü il üçün MM Tədbirlər planına əsasən “Fövqəladə hadisələrin nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı MM orqan və qüvvələrinin idarəedilməsinin təşkili” mövzusunda Rəhbər heyətin MM məşqləri keçirilmişdir. Məşqlərin keçirilməsi üçün tələb olunan sənədlər tərtib olunmuş, şərti siqnallar hazırlanmışdır. Məşqlər zamanı MM planının dəqiqləşdirilməsi, ümumi hazırlıq və sənədləşdirmə işlərinin aparılması məsələlərinə baxılmış, aşkar olunmuş nöqsanlar qeydə alınmış və onların təkrarlanmaması üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsinin önəmliyi vurğulanmışdır.
Məşqlərin keçirilməsində məqsəd AR “Mülki-müdafiə haqqında qanun”un və Nazirlər Kabinetinin 25 sentyabr 1998-ci il tarixli qərarının tələblərini Rəhbər heyət, Fövqəladə hallar komissiyası, MM qərargahı və hərbiləşdirilməmiş MM qüvvələrinin komandir-rəis heyəti tərəfindən mənimsənilməsi və yerinə yetirilməsi səviyyəsinin müəyyən olunması, rəhbər və komandir-rəis heyətinin fövqəladə hadisələrin nəticələrinin aradan qaldırılması, həmçinin qəza-xilasetmə işlərinin təşkili və aparılmasında MM qüvvələrinin idarəetmə bacarığı üzrə biliklərinin təkmilləşdirilməsi idi.
Tədbirdə keçirilən MM məşqlərinin vəziyyəti, illik hesabatların hazırlanması məsələləri müzakirə edildi, fikir mübadiləsi aparıldı.
Daha sonra II Xüsusi şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında qərargah rəisləri tərəfindən 2014-cü ilin illik MM Tədbirlər planının tərtib edilməsi ilə bağlı təklif və tövsiyələrini verdi.
Tədbirdə çıxış edən E.Quliyev 2 institut rəhbərinin bu il MM üzrə təcrübə kursu keçdiyini, gələn il isə 5 institut rəhbərinin bu təcrübədən faydalanacağını nəzərə çatdırdı.

On December 4, 2013 the next seminar was held in the Special Section II Central Department of the Presidium of ANAS.The event, which was attended by heads of Civil Defense (CD) research institutions and organizations of ANAS was opened by Head of the Special Department Eldar Guliyev, who gave information about the issues on the agenda.
Then chiefs of CD gave detailed information on trainings on the civil defense, provided in November in scientific institutions and the organizations.It was noted that on the basis of the Plan of measures for 2013 the Administrative board of CD provided trainings on a subject “The Organization of Management of Bodies and CD Formations at Elimination of Consequences of Emergency Situations”.Documents and the prearranged signals necessary for carrying out trainings were prepared.Documents and the prearranged signals necessary for carrying out trainings were prepared.The aim of the training is the development of staff commander of the Governing Commission emergency headquarters and non-military formations CD “Law on Civil Defense” AR requirements and decision of the Cabinet of the Republic of Azerbaijan on September 25th of 1998.On the event discussed the current state of employment on defense and issues of preparation of annual reports.
Then leading specialist of the II Special Department Alimardan Magamedov gave recommendations for the compilation chiefs headquarters annual Action Plans on CD for 2014.At the event E.Guliyev reported about two leaders of institutions that have passed this year practical course of GO, and noted that next year this training must pass five heads of institutions.