Bu gün AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının II Xüsusi şöbəsində növbəti seminar-məşğələ keçirildi.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəislərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi.
Sonra MM qərargah rəisləri noyabr ayında elmi müəssisə və təşkilatlarda Rəhbər heyətinin MM məşqlərinin keçirilməsi barədə ətraflı məlumat verdilər. Bildirildi ki, 2013-cü il üçün MM Tədbirlər planına əsasən “Fövqəladə hadisələrin nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı MM orqan və qüvvələrinin idarəedilməsinin təşkili” mövzusunda Rəhbər heyətin MM məşqləri keçirilmişdir. Məşqlərin keçirilməsi üçün tələb olunan sənədlər tərtib olunmuş, şərti siqnallar hazırlanmışdır. Məşqlər zamanı MM planının dəqiqləşdirilməsi, ümumi hazırlıq və sənədləşdirmə işlərinin aparılması məsələlərinə baxılmış, aşkar olunmuş nöqsanlar qeydə alınmış və onların təkrarlanmaması üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsinin önəmliyi vurğulanmışdır.
Məşqlərin keçirilməsində məqsəd AR “Mülki-müdafiə haqqında qanun”un və Nazirlər Kabinetinin 25 sentyabr 1998-ci il tarixli qərarının tələblərini Rəhbər heyət, Fövqəladə hallar komissiyası, MM qərargahı və hərbiləşdirilməmiş MM qüvvələrinin komandir-rəis heyəti tərəfindən mənimsənilməsi və yerinə yetirilməsi səviyyəsinin müəyyən olunması, rəhbər və komandir-rəis heyətinin fövqəladə hadisələrin nəticələrinin aradan qaldırılması, həmçinin qəza-xilasetmə işlərinin təşkili və aparılmasında MM qüvvələrinin idarəetmə bacarığı üzrə biliklərinin təkmilləşdirilməsi idi.
Tədbirdə keçirilən MM məşqlərinin vəziyyəti, illik hesabatların hazırlanması məsələləri müzakirə edildi, fikir mübadiləsi aparıldı.
Daha sonra II Xüsusi şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında qərargah rəisləri tərəfindən 2014-cü ilin illik MM Tədbirlər planının tərtib edilməsi ilə bağlı təklif və tövsiyələrini verdi.
Tədbirdə çıxış edən E.Quliyev 2 institut rəhbərinin bu il MM üzrə təcrübə kursu keçdiyini, gələn il isə 5 institut rəhbərinin bu təcrübədən faydalanacağını nəzərə çatdırdı.

Состоялся очередной семинар во II Особом отделе Центрального Аппарата Президиума НАНА
4 декабря 2013 года во II Особом отделе Центрального аппарата Президиума НАНА состоялся очередной семинар.
Мероприятие, в котором приняли участие начальники гражданской обороны (ГО) научных учреждений и организаций НАНА, вступительным словом открыл начальник Особого отдела Эльдар Гулиев, который дал информацию о вопросах повестки дня.
Затем начальники ГО дали подробную информацию о тренингах по гражданской обороне, проведенных в ноябре месяце в научных учреждениях и организациях. Было отмечено, что на основании Плана мероприятий за 2013 год Руководящим составом ГО были проведены тренинги на тему «Организация управления органами и формированиями ГО при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций». Были подготовлены документы и условные сигналы, необходимые для проведения тренингов.
Целью проведения тренингов являлось освоение командующим персоналом Руководящего состава, Комиссии по чрезвычайным ситуациям, штаб-квартиры ГО и невоенизированных формирований ГО “Закона о Гражданской Обороне” АР и требований решения Кабинета министров АР от 25-го сентября 1998-го года.
На мероприятии были обсуждены текущее состояние занятий по ГО и вопросы подготовки годовых отчетов.
Затем ведущий специалист II Особого отдела Алимардан Магамедов дал рекомендации по составлению начальниками штаб-квартир годовых Планов мероприятий по ГО за 2014 год.
Выступающий на мероприятии Э.Гулиев сообщил о 2 руководителях институтов, прошедших в этом году практический курс ГО, и отметил, что в следующем году эту подготовку предстоит пройти 5 руководителям институтов.