Akademik Cəlal Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən “Elm həqiqətdir” filminin təqdimat mərasimi keçirilib
İyulun 1-də “Kempinski Badamdar” otelində dünya şöhrətli Azərbaycan alimi, ictimai-siyasi xadim, ölkəmizdə biologiya və aqrar elminin görkəmli nümayəndəsi, Əməkdar elm xadimi, “Şərəf” ordenli, AMEA-nın həqiqi üzvü Cəlal Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən “Elm həqiqətdir” adlı filmin təqdimat mərasimi keçirilib.
Alimin 85 illik yubileyinə həsr olunmuş "Cəlal Əliyev. Davamlı inkişaf üçün fotosintez tədqiqatları-2013" mövzusunda beynəlxalq konfransın materialları əsasında hazırlanmış filmin təqdimatında dövlət və hökumət nümayəndələri, Milli Məclis deputatları, tanınmış elm adamları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun direktoru, görkəmli alimin tələbəsi, akademik İradə Hüseynova Cəlal Əliyevin şərəfli həyat yolundan və zəngin elmi yaradıcılığından söz açıb. Böyük elm fədaisinin Azərbaycan biologiya elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərindən danışan İ.Hüseynova elmin bu sahəsində yeni istiqamətlərin yaranmasının məhz Cəlal Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu vurğulayıb. Qeyd edilib ki, alimin uğurlu elmi yaradıcılığının əhəmiyyətli hissəsi ölkəmizdə taxılçılığın inkişafına yönəlib. Akademikin fotosintezin tədqiqi sahəsində yaratdığı məktəbin əldə etdiyi misilsiz nailiyyətlər, qazanılan uğurlar dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən yüksək dəyərləndirilib. Akademik Cəlal Əliyev elmi tədqiqatlarını 1951-ci ildən bu günədək Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunda Bitkilərin fiziologiyası və 1971-ci ildən paralel olaraq AMEA-nın Botanika İnstitutunda yaratdığı Məhsuldarlıq proseslərinin molekulyar-genetik əsasları şöbələrində aparır.
Akademikin fotosintezlə bağlı əldə etdiyi elmi nəticələrinin dünyanın bir çox ölkələrində uğurla tətbiq olunduğunu söyləyən İ.Hüseynova bildirib ki,  alim hələ ötən əsrin 70-ci illərindən başlayaraq buğdanın fotosintez fəaliyyətinin sirlərini aydınlaşdırmaqla arzu olunan istiqamətə yönəltmək üçün genetik seleksiya işləri aparıb. Cəlal Əliyev Azərbaycanda fiziki-kimyəvi biologiya, xüsusən də biokimya və biofizika sahələrində tədqiqatları genişləndirərək respublikada yeni tədqiqat istiqamətlərinin - molekulyar biologiya, molekulyar genetika, gen və hüceyrə biotexnologiyası, riyazi biologiya və bioinformatikanın bünövrəsini qoymuş və əsaslı surətdə inkişaf etdirmişdir. Onun rəhbərliyi altında aparılan molekulyar tədqiqatlar əsasında buğda bitkisinin genom kitabxanası yaradılıb, sintez olunan plazmidlərin köməyi ilə genlərin köçürülməsi nəticəsində davamlılıq geni daşıyan bitki regenerantları alınıb. Bunun əsasında gen mühəndisliyindən istifadə edilməklə kənd təsərrüfatı bitkilərinin klonal çoxalma sxemi işlənib hazırlanıb.
Qeyd edilib ki, akademik Cəlal Əliyevin təşəbbüsü ilə 300-dən çox elmi kadr hazırlanmışdır. Onlardan 85 elmlər namizədi və 11 elmlər doktoruna bilavasitə alimin özü rəhbərlik etmişdir. Qazanılmış elmi uğurlar öz əksini nüfuzlu beynəlxalq nəşrlərdə tapmışdır. Görkəmli alim respublikamızda və xaricdə nəşr edilmiş 600-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 25 monoqrafiya və kitabın müəllifidir.
Sonra akademik Cəlal Əliyevə həsr edilmiş filmin rejissoru, Əməkdar incəsənət xadimi Cahangir Zeynallı çıxış edərək ekran əsərinin ərsəyə gəlməsində göstərilən köməyə görə AR Rabitə və yüksək texnologiyalar naziri, akademik Əli Abbasova təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, filmdə tanınmış alimlərlə yanaşı, Cəlal Əliyevin dünyanın qabaqcıl elm mərkəzlərində fəaliyyət göstərən yetirmələrinin də dəyərli fikirləri yer alıb. Alimin 85 illik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq konfransın materialları əsasında hazırlanmış ekran əsəri Avstraliya, İngiltərə, Koreya Respublikası və ABŞ-da lentə alınıb.
Sonra film nümayiş etdirilib. Ekran əsərində Cəlal Əliyevin tükənməz enerjisindən, əbədiyaşar elmi irsindən, biologiya elminə verdiyi əvəzsiz töhfələrdən bəhs olunub.
Böyük maraqla qarşılanan filmin təqdimatından sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə görkəmli alim Cəlal Əliyevlə bağlı fikirlərini söyləyib, görkəmli alimin yüksək insani keyfiyyətlərindən geniş söhbət açıb.
Cari ilin noyabrında AMEA-nın 70 illik yubileyinin keçiriləcəyini diqqətə çatdıran A.Əlizadə vurğulayıb ki, akademiyanın bir elm məbədi kimi şöhrətlənməsində akademik Cəlal Əliyevin xidmətləri danılmazdır. O, böyük elmi məktəb yaradan alimlərdəndir. Cəlal Əliyev həm Azərbaycanda, həmçinin MDB, ABŞ, Kanada, Yaponiya, Cənubi Koreya, Avstraliya, İsrail və Avropa ölkələrinin aparıcı elmi mərkəzlərində və universitetlərində müvəffəqiyyətlə çalışan, Azərbaycan xalqına nüfuz gətirən layiqli tələbələr yetişdirmişdir. Bu xoşbəxtlik heç də hamıya nəsib olmur.
Diqqətə çatdırılıb ki, Cəlal Əliyev hələ keçmiş sovetlər dövründə nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edərək ən son yenilikləri öz elmi axtarışlarında tətbiq edib. Məhz onun səyi nəticəsində ölkəmizdə fotosintez sahəsində böyük uğurlara imza atılıb.
A.Əlizadə qeyd edib ki, 2013-cü il 5-9 iyun tarixlərində Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində Fotosintez Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Cəmiyyətin təşəbbüsü ilə akademik Cəlal Əliyevin 85 illik yubileyi ilə bağlı keçirilmiş tədbir beynəlxalq səviyyədə azərbaycanlı alimə həsr olunan ilk konfrans idi.
Daha sonra çıxış edən Rabitə və yüksək texnologiyalar naziri, akademik Əli Abbasov görkəmli alim Cəlal Əliyevin Azərbaycan elminin dünyada tanınması istiqamətində gördüyü işlərdən danışıb. Bildirib ki, o, öz dərin biliyini və zəngin təcrübəsini gələcək nəsillərə ötürməyi bacaran xoşbəxt alimlərdəndir.
Qeyd edilib ki, Cəlal Əliyevin elmi fəaliyyətinin 65 ildən çoxu kənd təsərrüfatı bitkilərinin, əsasən buğdanın fotosintetik məhsuldarlığının nəzəri əsaslarının öyrənilməsinə həsr olunmuşdur. Özünün ardıcıl və məqsədyönlü fəaliyyəti ilə Cəlal Əliyev məhsuldarlıq proseslərinin əsası kimi fotosintezin kompleks şəkildə tədqiqini həyata keçirmişdir. Alimin çoxşaxəli fəaliyyətinin müxtəlif istiqamətlərində qazandığı uğurların əsas səbəbi onun nadir istedadı və yüksək dərəcədə əməksevərliyidir.
Təqdimat mərasimində çıxış edən Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, Respublika Ağsaqqallar Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Fəttah Heydərov, Milli Məclisin Aqrar siyasət komitəsinin sədri Eldar İbrahimov, Cəlal Əliyevin tələbəsi, Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev görkəmli alimin Azərbaycan elminin inkişafı naminə yorulmaz fəaliyyətindən, elmi yeniliklərinin dünyada maraqla qarşılanmasından söz açıblar.
Tədbir çərçivəsində Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvi Validə Əlizadə elmi redaktoru olduğu “Azərbaycanda yayılan fitoplazmaların genetik müxtəlifliyi” adlı kitabı ictimaiyyətə təqdim edib, akademikə həsr olunmuş yeni nəşrin elmi əhəmiyyətindən danışıb.
Tədbirə yekun vuran akademik Akif Əlizadə görkəmli alim Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinin daha geniş şəkildə qeyd olunacağını vurğulayıb.

Прошла церемония презентации фильма «Наука - истина», рассказывающего о жизни и деятельности академика Джалала Алиева
1 июня 2015 года в отеле «Кемпински Бадамдар» состоялась церемония презентации фильма «Наука - истина», рассказывающего о жизни и деятельности всемирно известного азербайджанского ученого, общественно-политического деятеля, видного представителя биологической и аграрной науки в нашей стране, Заслуженного научного деятеля, обладателя ордена «Шохрат», действительного члена НАНА Джалала Алиева.
В церемонии презентации фильма, подготовленного на основе материалов международной конференции на тему «Джалал Алиев. Исследования фотосинтеза для устойчивого развития - 2013», посвященной 85-лнтнему юбилею ученого, приняли участие представители государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, известные ученые.
Мероприятие вступительным словом открыла директор Института молекулярной биологии и биотехнологии НАНА, последователь видного ученого, академик Ирада Гусейнова, которая рассказала о славном жизненном пути и богатом научном творчестве Джалала Алиева. Говоря об исключительных заслугах видного деятеля науки в развитии биологической науки в Азербайджане, И.Гусейнова подчеркнула, что создание новых направлений в этой области науки непосредственно связано с именем Джалала Алиева. Было отмечено, что значительная часть его успешной научной деятельности ориентирована на развитие зерноводства в стране. Уникальные достижения академика в области исследования фотосинтеза были высоко оценены мировым научным сообществом. Академик Джалал Алиев свои научные исследования с 1951 года проводит в Отделе физиологии растений Азербайджанского научно-исследовательского института сельского хозяйства и с 1971 года - параллельно в Отделе молекулярно-генетических основ процессов производительности Института ботаники НАНА.
Отметив успешное применение в ряде стран мира научных результатов, полученных академиком в области фотосинтеза, И.Гусейнова сообщила, что ученый еще с 70-х годов прошлого столетия в целях сосредоточения на нужном направлении проводил генетические селекционные работы путем выяснения тайн фотосинтеза пшеницы. Джалал Алиев, расширяя исследования в области физико-химической биологии, в частности, биохимии и биофизики, заложил основу и существенно улучшил новые направления исследований в республике - молекулярная биология, молекулярная генетика, генные и клеточные биотехнологии, биоинформатика и математическая биология. На основе проведенных под его руководством молекулярных исследований была создана геномная библиотека пшеницы, с помощью синтезированных плазмидов в результате переноса генов были созданы растительные регенераты, носящие в себе ген устойчивости. На основании этого с использованием возможностей генной инженерии была разработана схема клонального микроразмножения сельскохозяйственных культур.
Было отмечено, что по инициативе академика Джалала Алиева были подготовлены более чем 300 научных кадров, из которых 85 являются кандидатами и 11 докторами наук, подготовленными непосредственно под его руководством. Полученные научные результаты нашли свое отражение в престижных международных изданиях. Видный ученый является автором более 600 научных публикаций, в том числе 25 монографий и книг, изданных как в стране, так и за ее пределами.
Далее выступил режиссер фильма, посвященного академику Джалалу Алиеву, Заслуженный деятель искусства Джахангир Зейналлы, который выразил благодарность министру связи и высоких технологий, академику Али Аббасову за оказанную поддержку. Он отметил, что в фильме прозвучали ценные мысли, как известных ученых страны, так и учеников Джалала Алиева, которые работают в ведущих научных центрах мира. Отдельные кадры из этого экранного труда, подготовленного на основе материалов международной конференции, посвященной 85-летнему юбилею ученого, были сняты в Австралии, Англии, Корейской Республике и США.
Затем был продемонстрирован фильм, в котором рассказывается о неиссякаемой энергии Джалала Алиева, его ценном научном наследии и неоценимых вкладах в биологическую науку.
После презентации вызвавшего большой интерес фильма президент НАНА, академик Акиф Ализаде поделился своими мыслями о видном ученом Джалале Алиеве и рассказал о высоких человеческих качествах видного ученого.
А.Ализаде, отметив, что в ноябре текущего года будет праздноваться 70-летний юбилей НАНА, сказал, что неоспоримы заслуги академика Дж.Алиева в прославлении академии как храма науки. Он является одним из ученых, заложивших основу фундаментальной научной школы. Джалал Алиев подготовил научные кадры, которые сегодня занимаются научной деятельностью в ведущих научных центрах и университетах, как Азербайджана, так и стран СНГ, США, Канады, Японии, Южной Кореи, Австралии, Израиля и др.
Было отмечено, что Джалал Алиев еще в советский период, принимая активное участие в престижных международных мероприятиях, применял последние научные достижения в своих научных исследованиях. Именно в результате активной деятельности этого видного ученого были достигнуты большие успехи в области фотосинтеза в стране.
А.Ализаде отметил, что прошедшее 5-9 июня 2013 года в столице Азербайджана Баку по инициативе Международного общества исследований фотосинтеза мероприятие, приуроченное 85-летнему юбилею академика Джалала Алиева, было первой конференцией посвященной азербайджанскому ученому на международном уровне.
Далее выступил министр связи и высоких технологий, академик Али Аббасов, который рассказал о проделанных Джалалом Алиевым работах в направлении признания отечественной науки во всем мире. Было отмечено, что он является одним из счастливых ученых, сумевших передать будущим поколениям свой богатый опыт и глубокие знания.
Было также отмечено, что 65-летний период научной деятельности Джалала Алиева был посвящен изучению сельскохозяйственных растений, а также теоретических основ фотосинтетической продуктивности пшеницы. Своей последовательной и целенаправленной деятельностью Джалал Алиев осуществил комплексное исследование фотосинтеза, являющегося основой процесса продуктивности. Основным фактором научных достижений ученого в различных направлениях его многогранной деятельности является его редкий талант и высокая степень трудолюбия.
Выступившие на церемонии презентации ректор Азербайджанского Медицинского Университета, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук, академик Ахлиман Амирасланов, председатель Совета старейшин, депутат Фаттах Гейдаров, председатель Парламентского комитета по аграрной политике Эльдар Ибрагимов, студент Джалала Алиева, заместитель министра экологии и природных ресурсов, член-корреспондент НАНА Новруз Гулиев рассказали о неустанной деятельности ученого во имя развития отечественной науки.
В ходе мероприятия, директор Института ботаники, член-корреспондент НАНА Валида Ализаде представила научной общественности написанную под собственной редакцией книгу «Генетическое разнообразие фитоплазм, распространенных в Азербайджане», и рассказала о научном значении нового издания посвященного академику.
Подводя итоги мероприятия, академик Акиф Ализаде отметил, что 90-летний юбилей выдающегося ученого, академика Джалала Алиева будет еще более масштабным.