İyulun 2-də Rəyasət Heyəti aparatının II Xüsusi şöbəsində AMEA Birləşmiş Veteranlar Şurasının (BVŞ) növbəti toplantısı keçirilib.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veteranlar şurasının sədrlərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan BVŞ-ın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımov gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb. AMEA-da veteranlara göstərilən qayğıdan danışan R.Qasımov bildirib ki, veteranlar akademiyanın nüfuzunun artmasında, quruculuq işlərinin inkişafında daim fəal iştirak etməlidirlər.
BVŞ sədri bu ilin noyabr ayında keçiriləcək AMEA-nın 70 illik yubileyinin yüksək səviyyədə təşkili ilə bağlı müvafiq qərarların qəbul edildiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, respublikanın ali elmi qurumu olan AMEA-nın 70 illik yubileyinin qeyd olunması ölkənin elmi-mədəni və sosial-ictimai həyatında əlamətdar hadisədir.
Sonra çıxış edən II Xüsusi şöbənin rəisi, BVŞ-in sədr müavini Eldar Quliyev artıq 1 ildir ki, fəaliyyət göstərən Şura tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Bildirib ki, Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında çalışan əməkdaşlara “Əmək veteranı” adının və vəsiqəsinin verilməsi üçün müvafiq Komissiya yaradılmışdır. Komissiyaya AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev sədrlik edir. Komissiyanın qərarı ilə 400 əməkdaşa “Əmək veteranı” adı və vəsiqəsi verilib.
E.Quliyev akademiyanın 70 illik yubileyi ərəfəsində BVŞ tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər haqqında AMEA prezidentinin 24 noyabr 2014-cü il tarixli sərəncamının yerinə yetirilməsi ilə bağlı məlumat verib. Sərəncamdan irəli gələn məsələlərin həlli istiqamətində görüləcək işləri diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor İsa Alıyev rəhbərlik etdiyi qurumun akademiyanın sosial və ictimai həyatındakı rolundan danışıb, akademiya əməkdaşlarının sosial-iqtisadi problemlərinin həllində bu birliyin yaxından iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Toplantıda AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında çalışan aztəminatlı veteranlara birdəfəlik müavinatların verilməsi, onların sanatoriyalarda müalicə almaları və istirahət etmələri, həmçinin yeməkxanada güzəştli xidmətdən istifadə etmələri istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Sonda müzakirə edilən məsələlərlə bağlı irad və təkliflər irəli sürülüb, müxtəlif fikirlər səsləndirilib.

Regular meeting of ANAS Joint Council of Veterans
2nd Special Department of ANAS Presidium held the meeting of ANAS Joint Council of Veterans (JCV) on July 2.
The event, which was attended by the chairmen of the Council of Veterans of scientific institutions and organizations of ANAS, was opened by Chairman of the Board, corresponding member of ANAS Rafig Gasimov, who informed about the issues on the agenda.
Speaking about the care and attention provided to veterans at ANAS, Gasimov noted that veterans should be actively part in rising of prestige of the academy and in the development of the construction works.
JCV Chairman reported on the adoption of relevant decisions in connection of the organization of 70th anniversary of ANAS at the high-level, which will be celebrated in November.
He stressed that, the celebration of the 70th anniversary of Academy, which is the highest scientific organization of the Republic, and it is a significant event in the scientific, cultural, social and public life.
The next speaker was head of the 2nd Special Department, Deputy Chairman of JCV Eldar Guliyev, who spoke about the activities implemented by the Council.
It was noted that, by the decision of the ANAS Presidium was established the relevant Commission for the appropriation the title of "Veteran of Labor" to individuals working at the scientific institutions and organizations of ANAS and the issuance of a certificate. Chairman of the commission is Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev.
By the decision of Commission 400 employees were awarded by the title of "Veteran of Labor" and presented a certificate.
Speaking at the event, Chairman of ANAS Free Trade Union, Professor Isa Aliyev told about the role of the organization led by him in social and public life of the academy, the active participation of trade unions in solving socio-economic problems of the Academy staff.
Within the framework of the meeting, held the discussions on the issue concerning of veterans with low-income and non-recurring benefits working in the scientific institutions and organizations of ANAS, the creation of conditions for their treatment and resting in sanatoria and health resorts, etc.