Məlumdur ki, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə 9 iyun 2015-ci il tarixdə “AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında keçirilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. Sərəncamın icrası ilə əlaqədar olaraq, iyulun 3-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda işgüzar seminar-müşavirə keçirildi.
Akademiyanın elmi müəssisələrinin direktorları, elmi işlər üzrə direktor müavinləri, elmi katibləri, test suallarının hazırlanmasına bilavasitə məsul olan şəxslər, AMEA bölmələrinin elmi katibləri və KİV nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirin təşkilatçıları AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsi və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu idi.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev açdı. O, AMEA Rəyasət Heyətinin 4 mart 2015-ci il tarixli qərarını xatırladaraq, AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları zamanı xarici dil biliklərinin qiymətləndirilməsi üçün yeni tələblərin müəyyən edildiyini bildirdi.
AMEA-nın akademik-katibi imtahanların test texnologiyaları əsasında həyata keçirilməsilə əlaqədar olaraq akademiyanın elmi müəssisələri, elmi bölmələri, o cümlədən alim və mütəxəssislərinin qarşısında AMEA prezidenti tərəfindən xüsusi vəzifələrin qoyulduğunu diqqətə çatdırdı. Alimin sözlərinə görə, oktyabrın 1-dək ixtisas imtahanları üzrə test tapşırıqları tərtib olunmalı, eyni zamanda fəlsəfə və xarici dillər üzrə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının köməyi ilə xüsusi proqramlar hazırlanmalıdır. O, qarşıya qoyulan vəzifələrin tez bir zamanda həyata keçirilməsi baxımından bu görüşün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini dilə gətirdi.
R.Əliquliyev 2013-cü ildən etibarən İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda informatika üzrə elektron-test sisteminin fəaliyyət göstərdiyini vurğulayaraq doktorant və dissertantların qısa bir müddət ərzində şəffaf şəkildə imtahan verdiklərini, onların biliklərinin obyektiv olaraq qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşı, proqramçı Raqif İsmayılov “Test texnologiyaları: cari vəziyyət, yanaşmalar və mövcud təcrübə” adlı məruzə ilə çıxış etdi. Bu gün ölkənin təhsil sistemində test texnologiyalarından geniş istifadə olunduğunu bildirən məruzəçi bu texnologiyaların bilik səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsində mühüm rol oynadığını söylədi. Test üsulunun dünyada ilk dəfə 1969-cu, Azərbaycanda isə 1992-ci ildən tətbiq olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Daha sonra hazırda geniş tətbiq olunan test sistemi ilə bağlı videoçarx nümayiş olundu.
Tədbirdə çıxış edən “GRBS” MMC-nin nümayəndəsi Pərvanə Əliyeva TOEFL (Test of English as a Foreign Language) və IELTS (International English Language Testing System) proqramları üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, IELTS proqramı ingilis dilinin istifadə olunduğu ölkələrdə təhsil almaq və işləmək istəyən namizədlərin ingilis dili biliyinin 4 meyar – “dinləmək”, “oxumaq”, “yazmaq” və “danışmaq” üzrə qiymətləndirilməsi üçün müəyyənləşdirilmiş imtahandır.
P.Əliyeva bildirdi ki, dünyanın 500 test mərkəzində həyata keçirilən IELTS imtahanlarında iştirakçılar 9 ballıq sistemlə qiymətləndirilir. IELTS imtahanının 2 formada – “Akademik” (bakalavriat, yaxud magistratura pilləsində ingilis dilində bilik qabiliyyətinin yoxlanılması üçün) və “Ümumi təlim” (bakalavriat pilləsindən aşağı səviyyədə öyrənmək, yaxud işləmək məqsədi ilə ingilisdilli ölkələrə getmək üçün) təşkil edildiyini qeyd edən məruzəçi IELTS-in “British Council”, Başqa Dildə Danışanlar üçün İngilis Kembric Univeristeti (ESOL) və Avstraliya Universitetlərinin Beynəlxalq İnkişaf Proqramı Təşkilatı (IDP) kimi 3 böyük qurum tərəfindən yaradılmış dil imtahan proqramı olduğunu diqqətə çatdırdı.
Sonda məruzələr ətrafında müzakirələr aparıldı, bir sıra suallar cavablandırıldı, rəy və təkliflər səsləndirildi.

It is known that, by the president of ANAS, Academician Akif Alizadeh was signed decree on "Entrance exams for doctoral studies and doctoral exams on the basis of test technologies in ANAS” June 9, 2015.
The event, which was attended by directors of scientific institutions of the Academy, deputies director for scientific work, scientific secretaries, responsible persons for the preparation of test questions, scientific secretary of Departments of ANAS and representatives of mass media, was organized by the Department of Science and Education of ANAS Presidium and Institute of Information Technology.
The event was opened by academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev. He reminded the decision of ANAS Presidium dated from March 4, 2015 and reported on the definition of new criteria for the assessment of knowledge of the foreign language for admission to doctoral studies and during doctoral examinations in ANAS.
Academician-secretary of ANAS noted that, were set the special tasks for scientific institutions, scientific offices, including scientists and specialists of Academy in connection with the carrying out examination on the basis of test technologies by President of ANAS.
According to the scientist, until October 1st should be drawn up test items for examination on specialties, while at the same time by usage of information and communication technologies should be developed special programs on philosophy and foreign languages.
Bringing to the attention of the audience application of electronic test system since 2013 at the Institute of Information Technology R. Alguliyev noted that, due to the introduction of the system the examination process is completely in a transparent manner and knowledge of doctoral students and candidates are estimated objectively.
Then employee of the Institute of information Technologies, programmer Rafik Ismailov delivered the report on "Test technologies: state-of-the-art, approaches and current practice".
Speaking about wide application of test technologies in a country’s education system, the speaker noted that these technologies play an important role in objective determination of level of knowledge. It was noted that, this method was for the first time applied in 1969, in Azerbaijan - since 1992.
Further was shown the video connected with the test system which is widely applied right now.
Speaking at the event, the representative of "GRBS" CJSC Parvana Aliyeva informed about the entrance exams for doctoral studies and doctoral exams at ANAS on TOEFL program (Test of English as a Foreign Language) and IELTS (International English Language Testing System).
It was noted that the program IELTS is designed to test the level of knowledge of the English language by 4 criteria - Listening (Listening), Reading (Reading), Writing (Letter), Speaking (oral). This exam is required for admission to many foreign universities, as well as for professional activities.
P. Aliyeva reported that the examinations of IELTS which are carried out in 500 test centers of the world are estimated on nine-mark system. The academic module is given to the candidates wishing to study in higher educational institutions of Canada, Australia, Great Britain and the USA. The general module is given candidates for emigration and the subsequent vocational training.
IELTS is administered by in common examination Syndicate of the Cambridge University, the British Council and the IDP organization: IELTS Australia.