Məlumdur ki, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə 9 iyun 2015-ci il tarixdə “AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında keçirilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. Sərəncamın icrası ilə əlaqədar olaraq, iyulun 3-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda işgüzar seminar-müşavirə keçirildi.
Akademiyanın elmi müəssisələrinin direktorları, elmi işlər üzrə direktor müavinləri, elmi katibləri, test suallarının hazırlanmasına bilavasitə məsul olan şəxslər, AMEA bölmələrinin elmi katibləri və KİV nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirin təşkilatçıları AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsi və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu idi.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev açdı. O, AMEA Rəyasət Heyətinin 4 mart 2015-ci il tarixli qərarını xatırladaraq, AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları zamanı xarici dil biliklərinin qiymətləndirilməsi üçün yeni tələblərin müəyyən edildiyini bildirdi.
AMEA-nın akademik-katibi imtahanların test texnologiyaları əsasında həyata keçirilməsilə əlaqədar olaraq akademiyanın elmi müəssisələri, elmi bölmələri, o cümlədən alim və mütəxəssislərinin qarşısında AMEA prezidenti tərəfindən xüsusi vəzifələrin qoyulduğunu diqqətə çatdırdı. Alimin sözlərinə görə, oktyabrın 1-dək ixtisas imtahanları üzrə test tapşırıqları tərtib olunmalı, eyni zamanda fəlsəfə və xarici dillər üzrə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının köməyi ilə xüsusi proqramlar hazırlanmalıdır. O, qarşıya qoyulan vəzifələrin tez bir zamanda həyata keçirilməsi baxımından bu görüşün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini dilə gətirdi.
R.Əliquliyev 2013-cü ildən etibarən İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda informatika üzrə elektron-test sisteminin fəaliyyət göstərdiyini vurğulayaraq doktorant və dissertantların qısa bir müddət ərzində şəffaf şəkildə imtahan verdiklərini, onların biliklərinin obyektiv olaraq qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşı, proqramçı Raqif İsmayılov “Test texnologiyaları: cari vəziyyət, yanaşmalar və mövcud təcrübə” adlı məruzə ilə çıxış etdi. Bu gün ölkənin təhsil sistemində test texnologiyalarından geniş istifadə olunduğunu bildirən məruzəçi bu texnologiyaların bilik səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsində mühüm rol oynadığını söylədi. Test üsulunun dünyada ilk dəfə 1969-cu, Azərbaycanda isə 1992-ci ildən tətbiq olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Daha sonra hazırda geniş tətbiq olunan test sistemi ilə bağlı videoçarx nümayiş olundu.
Tədbirdə çıxış edən “GRBS” MMC-nin nümayəndəsi Pərvanə Əliyeva TOEFL (Test of English as a Foreign Language) və IELTS (International English Language Testing System) proqramları üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, IELTS proqramı ingilis dilinin istifadə olunduğu ölkələrdə təhsil almaq və işləmək istəyən namizədlərin ingilis dili biliyinin 4 meyar – “dinləmək”, “oxumaq”, “yazmaq” və “danışmaq” üzrə qiymətləndirilməsi üçün müəyyənləşdirilmiş imtahandır.
P.Əliyeva bildirdi ki, dünyanın 500 test mərkəzində həyata keçirilən IELTS imtahanlarında iştirakçılar 9 ballıq sistemlə qiymətləndirilir. IELTS imtahanının 2 formada – “Akademik” (bakalavriat, yaxud magistratura pilləsində ingilis dilində bilik qabiliyyətinin yoxlanılması üçün) və “Ümumi təlim” (bakalavriat pilləsindən aşağı səviyyədə öyrənmək, yaxud işləmək məqsədi ilə ingilisdilli ölkələrə getmək üçün) təşkil edildiyini qeyd edən məruzəçi IELTS-in “British Council”, Başqa Dildə Danışanlar üçün İngilis Kembric Univeristeti (ESOL) və Avstraliya Universitetlərinin Beynəlxalq İnkişaf Proqramı Təşkilatı (IDP) kimi 3 böyük qurum tərəfindən yaradılmış dil imtahan proqramı olduğunu diqqətə çatdırdı.
Sonda məruzələr ətrafında müzakirələr aparıldı, bir sıra suallar cavablandırıldı, rəy və təkliflər səsləndirildi.

Вступительные экзамены в докторантуру и докторские экзамены в НАНА пройдут на основе тестовых технологий
Известно, что президентом НАНА, академиком Акифом Ализаде 9 июня 2015 г. было подписано Распоряжение «О проведении вступительных экзаменов в докторантуру и докторских экзаменов в Национальной академии наук Азербайджана на основе тестовых технологий». В связи с исполнением Распоряжения, 3 июля 2015 года в Институте информационных технологий прошел деловой семинар-совещание.
Мероприятие, в котором приняли участие директора научных учреждений Академии, заместители директоров по научной работе, ученые секретари, лица, ответственные за подготовку тестовых вопросов, ученые секретари отделений НАНА и представители СМИ, было организовано Управлением науки и образования Президиума НАНА и Институтом информационных технологий НАНА.
Мероприятие вступительным словом открыл академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев. Он, напомнив постановление Президиума НАНА от 4 марта 2015 года, сообщил об определении новых критерий для оценки знаний иностранного языка при приеме в докторантуру и во время докторских экзаменов в НАНА.
Академик-секретарь НАНА отметил, что в связи с проведением экзаменов на основе тестовых технологий президентом НАНА были поставлены особые задачи перед научными учреждениями, научными отделениями, в том числе учеными и специалистами Академии. По словам ученого, до 1 октября должны быть составлены тестовые задания для экзаменов по специальностям, в то же время с помощью информационных и коммуникационных технологий должны быть разработаны специальные программы по философии и иностранным языкам. Он также отметил значимость проведенной встречи с точки зрения осуществления поставленных задач в короткие сроки.
Р. Алгулиев, отметив применение электронной тестовой системы начиная с 2013 года в Институте информационных технологий, довел до внимания присутствующих, что благодаря внедрению данной системы экзаменационный процесс проходит полностью в прозрачной форме и знания докторантов и диссертантов оцениваются объективно.
Затем сотрудник Института информационных технологий, программист Рафик Исмаилов представил свой доклад «Тестовые технологии: текущее состояние, подходы и существующая практика». Говоря о широком применении тестовых технологий в системе образования страны, докладчик отметил, что эти технологии играют важную роль в объективном определении уровня знаний. Было отмечено, что данный метод впервые был применен в 1969 году, в Азербайджане - с 1992 года.
Далее был продемонстрирован видеоролик, связанный с широко применяемой в настоящее время тестовой системой.
Выступая на мероприятии, представительница ООО “GRBS” Парвана Алиева проинформировала о вступительных экзаменах в докторантуру и докторских экзаменах в НАНА по программам TOEFL (Test of English as a Foreign Language) и IELTS (International English Language Testing System). Было отмечено, что программа IELTS предназначена для проверки уровня знаний английского языка по 4 критериям – Listening (Аудирование), Reading (Чтение), Writing (Письмо), Speaking (Устная часть). Этот экзамен необходим для поступления во многие зарубежные университеты, а также для профессиональной деятельности.
П.Алиева сообщила, что проводимые в 500 тестовых центрах мира экзамены IELTS оцениваются по девятибалльной системе. Академический модуль сдается кандидатами, желающими учиться в высших учебных заведениях Канады, Австралии, Великобритании и США. Общий модуль сдается кандидатами для эмиграции и последующей профессиональной подготовки. IELTS администрируется совместно экзаменационным Синдикатом Кембриджского Университета, Британским советом и организацией IDP: IELTS Australiа.