ABŞ-ın Florida Universitetinin əməkdaşı, professor Dürdanə Balakişiyeva AMEA-nın Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) olub.
Rəsədxanada aparılan elmi tədqiqatlar, fəaliyyət göstərən teleskoplar və onların işıqqəbulediciləri ilə yaxından tanış olan həmyerlimiz ŞAR-da keçirilmiş seminarda da iştirak edib. “Tünd materiya axtarışının keçmişi, bu günü və gələcəyi” mövzusunda məruzə edən D.Balakişiyevanın çıxışı seminar iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb. O, ABŞ-da tünd materiyanın öyrənilməsi istiqamətində aparılan tədqiqatlar, bunun üçün yaradılmış xüsusi yeraltı rəsədxanalar, bu sahədə qazanılan uğurlar və gələcəkdə nəzərdə tutulan işləri diqqətə çatdırıb.
D.Balakişiyeva, həmçinin rəsədxananın direktoru vəzifəsini i.e., AMEA müxbir üzvü Namiq Cəlilovla da görüşüb.Görüşdə kosmologiya sahəsində ŞAR ilə birgə işlərin aparılması, rəsədxana əməkdaşlarının (xüsusən gənc kadrların) ixtisas artırmaq üçün ABŞ elmi mərkəzlərinə göndərilməsi və s. məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

Сотрудница Университета Флориды США, профессор Дурдана Балакишиева посетила Шемахинскую астрофизическую обсерваторию.
Наша соотечественница ознакомилась с проведенными в обсерватории научными исследованиями, функционирующими здесь телескопами и прочим оборудованием. Приняв участие в конференции, прошедшей в ШАО, ученый выступила с докладом “Past Present and Future of Dark Matter Search” («Прошлое, настоящее и будущее исследований темной материи»). Выступление Д.Балакишиевой вызвало большой интерес участников конференции. В докладе говорилось о проведенных в США исследованиях, направленных на изучение темных материй, специально созданных подземных обсерваториях, достижениях в этой области и работах, планируемых реализовать в будущем.
В ходе визита Д.Балакишиева также встретилась с и.о. директора обсерватории, членом-корреспондентом НАНА Намигом Джалиловым. В ходе встречи были обсуждены вопросы организации совместно с ШАО работ в области космологии, отправки сотрудников обсерватории (в частности, молодых кадров) в научные центры США с целью повышения квалификации и др.