Akademik İsa Həbibbəylinin iştirakı ilə Tarix İnstitutunun qarşısında duran vəzifələr və aparılan struktur islahatları müzakirə olunub
Yanvarın 6-da AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin iştirakı ilə AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun qarşısında duran vəzifələr və müəssisədə aparılan struktur islahatları müzakirə olunub.
Tədbirdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, son illərdə ölkəmizdə, regionda və dünyada baş verən proseslər Azərbaycan tarixinin müasir problemləri ilə bağlı bir sıra çağırışları meydana çıxarıb. Akademik qeyd edib ki, Vətən müharibəsindəki tarixi Zəfərdən sonra dövlət başçısının rəhbərliyi altında Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı Azərbaycan tarixinin ən parlaq səhifələrindəndir. Akademik bildirib ki, qısa müddət ərzində aparılan geniş quruculuq işləri çərçivəsində Zəngilan rayonunun Ağalı kəndinin sakinləri öz doğma yurdlarına köçüb, Füzuli və Zəngilanda beynəlxalq hava limanları istifadəyə verilib, Şuşa, Ağdam yenidən qurulur, ümumilikdə işğaldan azad edilmiş bütün rayonlarda sürətli işlər gedir və cənab Prezidentin dediyi kimi, Qarabağ dünyanın ən gözəl guşələrindən birinə çevriləcək.
Prezident İlham Əliyevin 24 dekabr 2022-ci il tarixində Qərbi Azərbaycandan olan bir qrup ziyalı ilə keçirdiyi görüşü və səsləndirdiyi fikirləri xatırladan akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının Qərbi Azərbaycana Qayıdış Konsepsiyasının hazırlanması ilə bağlı tapşırıq verdiyini diqqətə çatdırıb: “Qərbi Azərbaycan, Çuxursəəd bəylərbəyliyi bütünlüklə tarixi Azərbaycan torpağı və Azərbaycanın ən qədim aborigen ərazilərindən biridir. Son 200 ildən artıq dövrdə indiki Ermənistan adlanan ərazidən azərbaycanlılar sıxışdırılıb, dövlət səviyyəsində deportasiyaya məruz qalıb, mərhələli şəkildə öz dədə-baba yurdlarından çıxarılıb, tarixi abidələrimiz, kəndlərimiz, qəbiristanlıqlarımız dağıdılıb. Bu, tarixi genosiddir. Ermənilərin Ağdamda törətdikləri dağıntılar Xirosimadakı faciədən də dəhşətlidir. Bu fəlakətlər, faciələr bütün dünyaya çatdırılmalıdır. Akademiyada Qərbi Azərbaycanla bağlı ardıcıl, sistemli tədqiqatlar aparılmalı, elmi-tarixi nəzəri əsərlər ərsəyə gətirilməlidir. Xüsusilə indiki şəraitdə, Ermənistanın sülh müqaviləsindən yayınması məqsədilə müxtəlif bəyanatlar verməsi, məkrli planlar qurmasından dolayı Qərbi Azərbaycanın tarixi dərindən araşdırılmalı, Qərbi Azərbaycana Qayıdış Konsepsiyasının hazırlanmasında yaxından iştirak etməliyik. Bu konsepsiya cənab Prezidentin dediyi kimi, sülhsevər konsepsiyadır və beynəlxalq hüquq normalarına əsaslanmalıdır. Elm buna öz dəstəyini verməli, Akademiyanın humanitar və ictimai elmlər üzrə fəaliyyət göstərən alimləri konsepsiyanın hazırlanmasında yaxından iştirak etməlidirlər”.
AMEA rəhbəri Akademiyada bu istiqamətdə tədqiqatlar aparmaq məqsədilə Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Tarix İnstitutunda Qərbi Azərbaycan tarixi şöbəsi, Folklor İnstitutunda Qərbi Azərbaycan folkloru şöbəsi və Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda Toponimika şöbəsinin yaradıldığını söyləyib. Qeyd edib ki, Tarix İnstitutunda yeni yaradılan Qərbi Azərbaycan tarixi şöbəsi Akademiyada bu istiqamətdə aparılan tədqiqatların mərkəzi olmalıdır.
Akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən Cənubi Azərbaycan tarixinin də geniş şəkildə araşdırılmasının əhəmiyyətini bildirib.
“Müstəqil Azərbaycan Respublikasının, Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrinin tarixini, salnaməsini yaratmaq bizim qarşımızda duran əsas vəzifələrdəndir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 19 il ərzində ölkəmizdə həyata keçirilən geniş quruculuq işlərinin də salnaməsi yaradılmalıdır”, - deyə vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli hazırda Tarix İnstitutunda yeniləşmə prosesinin getdiyini və bir sıra struktur islahatlarının aparıldığını söyləyib.
A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun baş direktoru, professor Kərim Şükürov isə çıxışında bildirib ki, müəyyən vaxtlarda Tarix İnstitutuna edilən çağırışlar institutun Elmi şurasının iclaslarında geniş müzakirə olunur: “Hazırda Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi üzərində çalışırıq. Ən fundamental məsələlərdən olan Azərbaycan tarixinin etnogenezi və Azərbaycanın tarixi coğrafiyası məsələləri istiqamətdə də fəaliyyətimizi davam etdiririk”.

6-го января при участии президента НАНА, академика Исы Габиббейли были обсуждены задачи, стоящие перед Институтом истории имени А.А.Бакиханова НАНА, и проводимые в учреждении структурные реформы.
В своем выступлении на мероприятии академик Иса Габиббейли сообщил, что процессы, происходящие в последние годы в нашей стране, регионе и во всем мире, привели к появлению ряда новых призывов, связанных с современными проблемами истории Азербайджана. Академик отметил, что I Государственная программа Великого возвращения, претворяемая в жизнь под руководством главы государства в Карабахе и Восточном Зангезуре после исторической Победы в Отечественной войне, является одной из самых ярких страниц в истории Азербайджана. Президент НАНА подчеркнул, что в рамках широких созидательных работ, которые были претворены в жизнь за столь короткое время, в свой родной край вернулись жители села Агалы Зангиланского района, были сданы в эксплуатацию международные аэропорты в Физули и Зангилане, заново обустраиваются Шуша и Агдам, в целом ведутся разносторонние работы во всех районах, освобожденных от оккупации, и, как сказал господин Президент, Карабах превратится в один из красивейших уголков мира.
Напомнив о встрече, которую Президент Ильхам Алиев провел 24 декабря 2022 года с группой представителей интеллигенции из Западного Азербайджана, и озвученных им мыслях, академик Иса Габиббейли сообщил, что глава государства поручил разработать Концепцию возвращения в Западный Азербайджан: «Западный Азербайджан, Чухурсаадское беглярбекство в целом – это исторические азербайджанские земли, азербайджанцы – автохтонное население этих краев. В течение последних более чем двухсот лет азербайджанцы вытеснялись с территории современной Армении, на государственном уровне подвергались депортации, поэтапно были изгнаны из своих родных краев, уничтожались наши исторические памятники, села, кладбища. Это – проявление различных форм геноцида. Разрушение армянами Агдама ужаснее трагедии в Хиросиме. Информация обо всех этих бедствиях, трагедиях должна быть донесена до всего мира. В Академии должны проводиться последовательные, системные исследования, связанные с Западным Азербайджаном, результаты которых должны найти свое отражение в научных трудах. Учитывая сегодняшнюю обстановку, когда Армения выступает с различными заявлениями и строит коварные планы, чтобы уклониться от заключения мирного договора, мы должны направить все усилия на еще более глубокое изучение истории Западного Азербайджана, а также принять непосредственное участие в разработке Концепции возвращения в Западный Азербайджан. Как отметил господин Президент, эта концепция – миролюбивая концепция, она должна опираться на нормы международного права. Наука должна поддержать этот процесс, ученые Академии, занятые в сфере гуманитарных и общественных наук, должны принять активное участие в подготовке концепции».
Руководитель НАНА сообщил, что для проведения в Академии исследований в данном направлении постановлением Президиума в Институте истории был создан Отдел истории Западного Азербайджана, в Институте фольклора – Отдел фольклора Западного Азербайджана, в Институте языкознания имени Насими – Отдел топонимики, и добавил, что Отдел истории Западного Азербайджана, созданный в Институте истории, должен стать центром исследований, которые будут вестись в НАНА в данной сфере.
Академик Иса Габиббейли также подчеркнул необходимость проведения широких исследований по истории Южного Азербайджана.
Президент НАНА отметил, что в настоящее время в Институте истории идет процесс обновления и проводятся некоторые структурные реформы, и подчеркнул: «Одной из основных задач, которые стоят перед нами, является написание истории, летописи современной Азербайджанской Республики, Первой и Второй Карабахских войн. Также должна быть создана летопись широких созидательных работ, которые проводятся в нашей стране под руководством Президента Ильхама Алиева в течение последних 19-ти лет».
Затем выступил генеральный директор Института истории имени А.А.Бакиханова, профессор Керим Шукюров. Ученый сообщил, что призывы, с которыми обращаются к Институту истории, широко обсуждаются на заседаниях Ученого совета учреждения: «В настоящее время мы работаем над периодизацией истории Азербайджана. Также мы продолжаем деятельность, направленную на изучение таких фундаментальных вопросов, как этногенез азербайджанского народа и историческая география Азербайджана».