İyulun 28-də AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə “Sosial media və milli dəyərlər” mövzusunda təlimlərə başlanılıb.
Tədbirdə layihənin rəhbəri, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Baba Əliyev əvvəlcə layihə haqqında məlumat verib. Bildirib ki, dörd gün davam edəcək təlimlər çərçivəsində iştirakçılara sosial mediadan səmərəli və düzgün istifadə qaydaları, milli dəyərlərin qorunması istiqamətində maarifləndirmə işlərinin aparılması ilə bağlı məlumatlar veriləcək.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan gəncliyinin milli vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilməsi, dövlətimiz və onun milli maraqları üçün gəncliyin daima axtarışda olması vacib amillərdəndir. Sosial media şəbəkəsinin genişləndirilməsi, informasiyanın insanlara daha tez çatdırılması, dəqiq və qərəzsiz olması çox mühümdür.
Sonra çıxış edən MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova layihənin əhəmiyyətindən danışıb. Sosial medianın həyatımızın önəmli hissəsinə çevrildiyini söyləyən L.İmanova gəncləri internet resurslardan düzgün faydalanmağa səsləyib.
Müasir dövrdə gəncləri sosial media sahəsində milli maraqların təbliğatçısına çevirməyin, Azərbaycanın daxili və xarici uğurlarını sosial şəbəkələr vasitəsilə dünyaya çatdırmağın əhəmiyyəti qeyd olunub.
AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası idarə heyətinin üzvü, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Fəxrəndə Əlimərdanova gənclərin maarifləndirilməsi işində mühüm rolu olan bu cür tədbirlərin mütəmadi keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Təlim çərçivəsində Azərbaycan Mətbuat Şurasının Onlayn məsələlərlə iş departamentinin rəhbəri, yeni media üzrə ekspert Ellada Mustafayeva “Sosial media – ümumi anlayışlar” adlı təqdimatla çıxış edib. Sosial medianın cəmiyyətin demək olar ki, bütün sahələrinin inkişafına öz təsirini göstərdiyini deyən E.Mustafayeva son illərdə ənənəvi media və sürətlə inkişaf edən sosial media arasındakı qarşılıqlı əlaqələrdən danışıb. O, bildirib ki, yeni media bir çox üstün cəhətləri ilə diqqəti cəlb edir və müasir dövrdə sosial jurnalistika artıq sosial platformaya çevrilir. E.Mustafayeva, həmçinin sosial medianın inkişafı, bloqların yaradılması və s. ilə bağlı məlumatlar verib.

Дан старт тренингам «Социальные медиа и национальные ценности»
28 июля в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) при финансовой поддержке Фонда молодежи при Президенте Азербайджанской Республики был дан старт тренингам на тему «Социальные медиа и национальные ценности».
Сначала руководитель проекта, заведующий Отделом по связям с общественностью Управления по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА Баба Алиев дал информацию о проекте. Он сообщил, что в рамках тренингов, которые продлятся четыре дня, участники будут проинформированы о правилах эффективного и правильного использования социальных медиа, а также о проведении просветительских мероприятий, направленных на защиту национальных ценностей.
Было отмечено, что воспитание азербайджанской молодежи в духе национального патриотизма, а также активная деятельность молодежи, служащей национальным интересам страны, являются важными факторами. Также представляет большую важность расширение сетей социальных медиа и более быстрое предоставление точной и беспристрастной информации людям.
В своем выступлении директор ЦНБ, доктор философии по медицине Лейла Иманова рассказала о важности проекта. Отметив, что социальные медиа являются важной частью нашей жизни, призвала молодежь рационально пользоваться Интернет-ресурсами.
Была подчеркнута важность превращения молодежи в пропагандиста национальных интересов в области социальных медиа, донесения до мировой общественности информации о внутренних и внешних успехах Азербайджана посредством социальных сетей.
Член правления Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по физике Фахранда Алимарданова подчеркнула важность проведения подобных мероприятий, играющих важную роль в воспитании молодежи, на регулярной основе.
В рамках тренингов руководитель Департамента по работе с онлайн-вопросами Совета прессы Азербайджана, медиа-эксперт Эллада Мустафаева выступила с презентацией «Социальные медиа – общие понятия».