AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında mühüm qərarlar qəbul edilib
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Qərbi Azərbaycan İcmasının sədri, millət vəkili Əziz Ələkbərli, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid, “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının baş direktorları, aidiyyəti şəxslər, ali təhsil müəssisələrinin və KİV-in nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin alimlərinin 2022-ci ildə əldə etdikləri mühüm nəticələri əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Müzakirəyə çıxarılan birinci məsələ Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin AMEA əməkdaşlarının, elmi işçilərin, doktorant və magistrlərin, təqaüdçü alimlərin sosial müdafiəsinin daha da yaxşılaşdırılması haqqında fərman və sərəncamları, qarşıda duran vəzifələr barədə olub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycanda elmin, ziyalılığın, təhsilin, mədəniyyətin inkişafına müstəqil Azərbaycan dövləti həmişə böyük diqqət və qayğı göstərib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin hələ Sovet hakimiyyəti illərində Azərbaycana rəhbərlik edərkən başlatdığı böyük iş dahi rəhbər tərəfindən müstəqillik dövründə daha da inkişaf etdirilib. Prezident İlham Əliyevin həmişə öz fəaliyyətində Azərbaycanda elmin, təhsilin, mədəniyyətin, ziyalılığın inkişafına dəstək verilməsini, qayğı göstərilməsini prioritet sahələrdən biri kimi meydana qoyduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu dəstəyin yeni imkanlar açdığını söyləyib: “Bu günlərdə cənab Prezidentin Azərbaycan cəmiyyətinin, o cümlədən ziyalı təbəqənin sosial müdafiəsinin daha da gücləndirilməsi ilə əlaqədar imzaladığı sərəncamlar içərisində elmə, təhsilə aid olan sahələr xüsusi yer tutur və bu, Akademiyaya göstərilən diqqət və qayğının parlaq ifadəsidir. Cənab Prezidentin 13 yanvar 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti və aparatının, Gəncə Bölməsinin aparatının və “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarının əməkhaqları 15 faiz artırılıb. Bundan başqa, ölkə başçının Fərmanı ilə elm və təhsil sahəsində 25 il çalışmış, hazırda işləməyən şəxslərin aylıq təqaüdləri artırılaraq elmlər doktoru elmi dərəcəsinə görə 500 manat, fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə görə isə 300 manat müəyyən edilib. Bu məbləğ MDB ölkələri içərisində ən yüksək göstərici sayılır və bu, alimlərimizin sosial müdafiəsi sahəsində cənab Prezidentin atdığı əhəmiyyətli bir addımdır. Eyni zamanda, fəxri adlara görə aylıq təqaüdün məbləği də artırılıb və Əməkdar elm xadiminin təqaüdü 150 manata çatdırılıb. Cənab Prezidentin digər sahələrin və o cümlədən elm adamlarının sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində atdığı addımın mahiyyəti Akademiyada daha dərindən başa düşülür, yüksək dəyərləndirilir”.
Prezident İlham Əliyevin əsas hədəflərindən birinin həm də yeni elmi nəslin inkişafı ilə əlaqədar olduğunu deyən AMEA rəhbəri ölkə başçısının elmlər və fəlsəfə doktorlarının, doktorantların, magistrlərin təqaüdlərinin artırılması haqqında Sərəncamlarının təkcə onların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə deyil, həm də Akademiyanın gəncləşməsi prosesinin sürətlənməsinə hesablanmış addım olduğunu bildirib: “Dünya akademiyalarında, o cümlədən AMEA-da qocalma prosesinin genişlənməsindən həmişə bəhs edilib. Bunun qarşısını almaq üçün gəncləşmə prosesini sürətləndirmək lazımdır. Doktorantlar üçün indiyədək mövcud olmuş təqaüdlərin azlığı nəticəsində gənclərin Akademiyaya gəlişində durğunluq vardı. Təqaüdlərin artırılması doktorantura və magistraturada rəqabət mühitini genişləndirəcək. Əgər əvvəllər doktorantura üçün bir yerə 7-10 iddiaçı var idisə, indi bir yerə çox nadir hallarda iki namizəd olur. Gələnlər isə imkan daxilində seçilir ki, nəsillərin varisliyi təmin edilsin. Beləliklə, Prezident İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycanda elmi işçilərin, alimlərin əməyinin stimullaşdırılması, onların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar elmə, alimə, Akademiyaya dövlət dəstəyinin bariz nümunəsidir. Bu dəstək elmdə qocalma prosesini azaltmaqla yeni elmi nəsillərin hazırlanmasına kömək edəcək, Akademiyada gəncləşmə prosesi sürətlənərək varislik əlaqələri daha sıx, yaxın təmaslar şəraitində həyata keçiriləcək. Varisliyin qorunub saxlanması işinə dövlətin dəstəyi bizə Akademiyanın sabahına daha inamla baxmağa şərait yaradır”.
Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamlarının mindən çox Akademiya işçisini, doktorant və magistrləri əhatə etdiyini söyləyən AMEA rəhbəri qeyd edib ki, insan kapitalına yönəlmiş bu siyasət elm və ziyalı faktorunun ölkədə inkişaf etdirilməsinə öz töhfəsini verəcəkdir.
Rəyasət Heyətinin iclasında çıxış edən AMEA əməkdaşları ölkəmizin Prezidenti İlham Əliyevə Akademiya əməkdaşlarına, alimlərimizə, elmin inkişafına göstərdiyi böyük qayğıya görə dərin minnətdarlıqlarını ifadə edib və göstərilən dövlət qayğısına əməli işləri ilə cavab verəcəklərini bildiriblər.
Daha sonra iclasda Prezident İlham Əliyevin “Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” 6 dekabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar AMEA-nın Tədbirlər planı təsdiqlənib.
Sonra ayrı-ayrı elmi-tədqiqat institutlarında paralellik təşkil edən, yaxud ayrılıqda fəaliyyət göstərməsinə zərurət olmayan elmi şöbələr və sektorların işinə yenidən baxılması məsələsi müzakirə edilib. AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bu məqsədlə elmi-tədqiqat institutlarında struktur islahatlarının aparılmasının zəruriliyindən və əhəmiyyətindən danışıb.
İclasda Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbi cərəyanlar sektorunun ləğv edilərək Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinə birləşdirilməsi barədə qərar qəbul edilib. Bundan başqa, Rəyasət Heyətinin qərarı ilə fəaliyyət istiqamətləri eyni olduğu üçün Folklor İnstitutundakı Musiqi folkloru şöbəsi ləğv edilərək, Memarlıq və İncəsənət İnstitutundakı Xalq musiqisinin tarixi və nəzəriyyəsi şöbəsinin bazasında Musiqi folkloru adlı yeni şöbə yaradılıb.
Eyni zamanda, Akademiyada Albanşünaslıq üzrə tədqiqatların vahid mərkəzdən və sistemli şəkildə tədqiq olunmasını təmin etmək məsədi ilə Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun Alban memarlığı və incəsənəti şöbəsi Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun Albanşünaslıq Elmi Mərkəzinin tərkibinə keçirilib.
İclasda AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının strukturunda bir sıra dəyişikliklər edilməsi də müzakirə olunub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərmanın icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən 19 avqust 2022-ci il tarixli qərar qəbul olunub. Qərarın 2-ci bəndinə əsasən, Rəyasət Heyəti aparatının mövcud strukturunun AMEA-nın yeni strukturuna və işçilərin yeni say həddinə uyğunlaşdırılması zərurətini nəzərə alaraq, Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturu yaradılıb. AMEA rəhbəri diqqətə çatdırılıb ki, hazırda beynəlxalq təcrübədə elmi idarəetmə sahəsi üzrə yeni innovativ idarəetmə mexanizmlərinin tətbiqinə, kadrların potensialından daha səmərəli istifadəyə imkan verən optimal struktur modellərinin təşkili təcrübəsi Rəyasət Heyəti aparatının strukturuna, onun şöbələrinin fəaliyyət istiqamətlərinə və bundan irəli gələrək həmin şöbələrin adlandırılmasına yenidən baxılması zərurətini yaradıb.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturu təsdiqlənib. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə əlavə maliyyə vəsaiti tələb etmədən daxili imkanlar hesabına aparatın Elmi, texniki və innovativ fəaliyyətin təşkili şöbəsi Elm və təhsil şöbəsi, Beynəlxalq əlaqələr və xaricdə elmi tədqiqatların (təhsilin) təşkili şöbəsi Beynəlxalq əlaqələr şöbəsi, Media və informasiya şöbəsi İctimaiyyətlə əlaqələr və informasiya şöbəsi, Kadr potensialı və təhsil şöbəsi İnsan resursları şöbəsi, Hüquqi təminat şöbəsi Hüquq şöbəsi, Ümumi şöbə Sənədlərlə iş şöbəsi, Elmi irsin və sənədlərin arxivləşdirilməsi şöbəsi isə Elmi irs şöbəsi kimi müəyyən edilib. Maliyyə şöbəsi ləğv edilərək onun bazasında Maliyyə və mühasibat şöbəsi yaradılıb.
Həmçinin iclasda AMEA-da və ölkənin digər elmi qurumlarında Qərbi Azərbaycanla bağlı aparılan elmi tədqiqatların daha sistemli və inteqrativ şəkildə təşkili məqsədilə Akademiyada Qərbi Azərbaycanla bağlı tədqiqatlar üzrə Əlaqələndirmə şurası yaradılıb. Eyni zamanda 2023-cü il üzrə AMEA-da aparılacaq elmi tədqiqat işlərinin əhatəli planı, eləcə də 2023-cü ildə AMEA-da keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfransların planı təsdiqlənib.
Daha sonra AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik-katib, akademik Arif Həşimov bildirib ki, 2022-ci ildə Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi müəssisələri tərəfindən 8 istiqamətin 39 problemi üzrə 98 mövzu, 504 iş üzərində tədqiqat aparılıb. 98 mövzudan 27-si, 504 işdən 240-ı tamamlanıb. Bölmənin müəssisələrində 12, kənar təşkilatlarda isə 16 mühüm nəticə əldə olunub. Bu mühüm nəticələr içərisində Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Böyük Britaniyada ilk dəfə Azərbaycan dilinin rəsmi olaraq Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinin türk dili proqramının tədris yükünə daxil edilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Oksford Universitetində Azərbaycan dilinin tədrisi dilimizin və mədəniyyətimizin təbliğindən başqa, həm də tədqiqatçıların elmi araşdırmalar zamanı Azərbaycan dilində olan materialları oxuya bilməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir.
Qeyd edilib ki, ölkə başçısının “2022-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında” 5 yanvar 2022-ci il tarixli Sərəncamı AMEA alimlərinin qarşısına ciddi öhdəliklər qoyub. Ölkə Prezidentinn etimadını doğrultmaq, eləcə də 2022-ci ilin respublikamızda “Şuşa İli” elan olunmasının ictimai-siyasi, beynəlxalq-ideoloji, elmi-mədəni əhəmiyyətini təbliğ etmək məqsədilə AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi tədqiqat müəssisələri ilə birgə fəaliyyət proqramının hazırlanıb və bir sıra təqdirəlayiq işlər həyata keçirilib. Diqqətə çatdırılıb ki, bu istiqamətdə bölmənin müəssisələrinin əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminin Qarabağnaməsi” adlı tam mətnli elektron məlumat bazası yaradılıb, “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası”, “Şuşanamə. Şeirlər toplusu”, “Zəngəzur folkloru: milli-mədəni düşüncə və çağdaş elmi yanaşmalar. Elmi araşdırmalar toplusu”, “Şuşa şəhərinin şəhərsalma problemləri” və s. kitablar çap olunub, yerli və beynəlxalq səviyyəli konfranslar keçirilib.
Həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyətində “Şuşa İli”nin yekunlarına dair “Akademiyanın Şuşanaməsi: ədəbi-tarixi ənənə və gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq miqyaslı zirvə konfransı keçirilib. Tədbir çərçivəsində işğaldan azad olunmuş torpaqlarımız, xüsusən də Şuşa şəhəri ilə bağlı AMEA-nın elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətini əks etdirən “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Qarabağnaməsi (2020-2022-ci illər)” (layihənin rəhbəri akademik İsa Həbibbəyli) adlı kitab nəşr olunub, ölkənin aidiyyəti qurumları və konfrans iştirakçılarına təqdim edilib.
Bundan əlavə, Prezident İlham Əliyevin “Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında”  6 dekabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar bölmənin müəssisələri tərəfindən Şuşa şəhərinin ədəbi-mədəni mühitinə, ədəbiyyatına, mədəniyyətinə, folkloruna dair elmi tədqiqat işlərinin aparılması, kitabların nəşr olunması, genişmiqyaslı tədbirlərin keçirilməsi və s. ilə əlaqədar təkliflər hazırlanaraq müvafiq dövlət orqanlarına təqdim edilib.
Hesabat ilində, həmçinin dövlət başçısının 2022-ci ildə Azərbaycan ədəbiyyatının, ictimai fikir tarixinin formalaşmasında xidmətləri olan görkəmli xadimlərin yubileyləri ilə əlaqədar imzaladığı sərəncamlardan irəli gələrək Əhməd Cavadın 130, Hüseyn Cavidin 140, Ömər Faiq Nemanzadənin 150, Xurşidbanu Natəvanın 190 illik yubileylərinə həsr olunmuş silsilə konfransların keçirildiyi, nəşrlərin ərsəyə gətirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Qeyd olunub ki, 2022-ci ildə Humanitar Elmlər Bölməsinin müəssisələrində 122 kitab (6-sı xaricdə), 80 monoqrafiya (10-u xaricdə), 2113 məqalə (279-u xaricdə, 10-u “Web of Science” və “Scopus” bazalarında) və 190 tezis (70-i xaricdə) çap olunub, əməkdaşların əsərlərinə 96 istinadın edildiyi bildirilib. Humanitar Elmlər Bölməsinin üzvlərinin (10-u akademik, 8-i müxbir üzv) isə hesabat ilində 21 kitabı, 250-dən çox məqaləsi çap olunub.
Məruzədə Bölmənin kadr potensialı və elmi kadrların hazırlanması, beynəlxalq müqavilələr, keçirilmiş beynəlxalq, respublika miqyaslı konfrans, sessiya, seminar və yubileylər haqqında məlumat, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elektron elmin vəziyyəti, təltif və mükafatlar, sosial sferada fəaliyyət barədə də məlumat verib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Gövhər Baxşəliyeva AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti  haqqında hesabatını təqdim edib. Qeyd edilib ki, ötən il bölmənin müəssisələrində aparılan tədqiqatlar, əsasən “Azərbaycan 2030: sosial iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ə, Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramına, eləcə də “Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında” sərəncamların icrasına istiqamətlənib. Bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrinin əməkdaşları 8 Dövlət Proqramının icrasında iştirak ediblər.
Vurğulanıb ki, hesabat dövründə bölmənin müəssisələrində 36 problem, 94 mövzu, 316 iş, 168 mər­­hələ üzərində elmi tədqiqatlar aparılıb, bunlardan 27 mövzu, 246 iş, 93 mərhələ tamam­lanıb. Həmçinin bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrində 17, kənar təşkilatlarda isə 25 mühüm nəticə əldə olunub.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva bildirib ki, hesabat ilində bölməyə daxil olan müəssisə­lərin əməkdaşları tərəfindən araşdırılan 60-dən çox elmi tədqiqat işi Qarabağa, Şuşaya həsr edilib. Vurğulanıb ki, dövlət başçısının “Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli”nin elan edilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq, bölmənin müəssisələrində 40-dan çox tədbir həyata keçirilib ki, bunlardan 4-ü beynəlxalq, 9-u respublika  konfransı, 4-ü sərgi və 20-dən çoxu dəyirmi masa, elmi seminar olub. Sərəncam çərçivəsində bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrində 21 kitab və monoqrafiyanın nəşr edildiyi, “Qarabağ 1822-1846: sənəd və materiallar toplusu”, “Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun Alban abidələri”, “Şuşa Bəyannaməsi və Cənubi Qafqazın yeni geosiyasi reallıqları”, “Azərbaycan mühacirəti tarixində Şuşanın görkəmli şəxsiyyətləri” və s. kitabların bu qəbildən olduğu diqqətə çatdırılıb.
Qeyd olunub ki, “Şuşa İli” nin yekunlarına həsr edilmiş “Akademi­yanın Şuşanaməsi: Ədəbi-tarixi ənənə və gələcəyə baxış” mövzusunda keçirilmiş beynəlxalq elmi konfransda “Şuşa İli” ilə əlaqədar apardıqları elmi tədqiqatlara görə bölmənin 20-dən çox əməkdaşı AMEA-nın, 40-dan çox əməkdaşı isə İctimai Elmlər Bölməsinin Fəxri fərmanları ilə təltif olunublar.
Bundan əlavə, “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” ölkə başçısının Sərəncamının icrasına uyğun olaraq, bölmənin müəssisələrinin tədbirlər planının hazırlanaraq AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edildiyi bildirilib.
İctimai Elmlər Bölməsinin nəşriyyat fəaliyyətinə toxunan akademik Gövhər Baxşəliyeva hesabat ilində bölmə əməkdaşları tərəfindən 2044 əsərin işıq üzü gördüyünü, bunlardan 64-nün kitab (5-i  xaricdə), 66-nın monoqrafiya (12-si xaricdə), 1456-nin məqalə (385-i xaricdə), 447-nin tezis (172-si xaricdə) 12-nin dərslik, dərs vəsaiti və metodik vəsait, 84-nün məqalə (“Web of Science”, “Scopus” bazalarında) olduğunu diqqətə çatdırıb. Məruzəçi, o cümlədən bölmə əməkdaşlarının əsərlərinə 1316 istinadın edildiyini deyib. Bildirilib ki, bölmənin 8 akademik və 11 müxbir üzvünün il ərzində 17 kitabı (1-i xaricdə), 30 məqaləsi (25-i xaricdə) çap olunub.
Diqqətə çatdırıb ki, hesabat ilində İctimai Elmlər Bölməsinin müəssisələri tərəfindən 17 beynəlxalq konfrans, 3 beynəlxalq seminar, 1 beynəlxalq forum, 20 respublika konfransı, 44 elmi seminar, 4 elmi sessiya, 19 kitab  təqdimatı, 20-yə yaxın görüş,  47 dəyirmi masa və Elmi şuranın 71 iclası keçirilib.
Hesabat məruzəsində, o cümlədən AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərar və sərəncamlarının icrası ilə əlaqədar görülmüş işlər, kadr hazırlığı, elmlə təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr və qrantlar, müqavilələr, elektron elmin vəziyyəti, təltiflər və mükafatlar, elmin populyarlaşdırılması sahəsindəki fəaliyyət iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Hesabatlar dinlənildikdən sonra məruzələr ətrafında akademik Rasim Əliquliyev, akademik İbrahim Quliyev, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid, akademik Muxtar İmanov, müxbir üzv Ərtegin Salamzadə, “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov və İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, professor Nazim İmanov çıxış edib, fikir və mülahizələrini bildirərək təkliflərini səsləndiriblər.
Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarları ilə AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin 2022-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabatlar qənaətbəxş hesab edilib və bir sıra tapşırıqlar verilib.
Sonda çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Humanitar və İctimai Elmlər bölmələri üzrə mühüm nəticələrin ötən illə müqayisədə yüksək olduğunu deyib, bölmə əməkdaşlarının ideoloji işlərlə yanaşı, cəmiyyət quruculuğu prosesində də yaxından iştirakının vacibliyini bildirib. Bölmə əməkdaşlarının impakt faktorlu jurnallarda məqalələrinin çapının artırılması işinə diqqətin gücləndirilməsi, respublika səviyyəli elmi-nəzəri seminarların keçirilməsi, həmçinin Akademiyada işıq üzü görən nəşrlərin elektron variantlarının Vikipediyada yerləşdirilməsi istiqamətində tapşırıqlarını verib.
Qısa müddət ərzində aparılan bir sıra köklü islahatlardan sonra Akademiyanın yeniləşmə mərhələsində olduğunu deyən AMEA rəhbəri milli dövlətçilik, milli maraqlar, azərbaycançılıq, vətənpərvərlik sahəsində dövlətimiz tərəfindən müəyyən edilmiş istiqamətlərin həyata keçirilməsində Azərbaycan elminin bundan sonra da öz əməli töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə edib.

На заседании приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, председатель Общины Западного Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Азиз Алекперли, председатель Совета прессы Азербайджана, главный редактор «525-й газеты» Рашад Меджид, главный редактор «Эдебийят газети» Азер Туран, генеральные директора научных учреждений и организаций НАНА, представители высших учебных заведений, СМИ и другие соответствующие лица.
До начала мероприятия участники ознакомились с выставкой, на которой демонстрировались важные результаты, полученные учеными отделений гуманитарных и общественных наук НАНА в 2022 году.
Открыв заседание, президент НАНА, академик Иса Габиббейли ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос об указе и распоряжениях Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, нацеленных на улучшение социальной защиты сотрудников НАНА, научных сотрудников, докторантов и магистрантов, вышедших на пенсию ученых, а также о предстоящих задачах.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что независимое Азербайджанское государство всегда уделяло большое внимание и заботилось о развитии науки, просвещения, образования и культуры в Азербайджане, большая работа, начатая общенациональным лидером Гейдаром Алиевым еще в советские годы, была продолжена гениальным руководителем уже в период независимости. Сказав, что в своей деятельности Президент Ильхам Алиев всегда считал одним из приоритетов оказание поддержки развитию науки, образования и культуры в Азербайджане, президент НАНА отметил, что эта поддержка создает новые возможности для развития: «На днях господин Президент подписал несколько распоряжений, связанных с еще большим усилением социальной защиты азербайджанского общества, в том числе представителей интеллигенции. Среди них особое место занимают распоряжения, относящиеся к науке и образованию, что является блестящим отражением заботы и внимания по отношению к Академии. По Распоряжению господина Президента от 13 января 2023 года, заработные платы сотрудников Президиума и аппарата Президиума НАНА, аппарата Гянджинского отделения и Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» были повышены на 15 процентов. Помимо этого, Указом главы государства повышен размер пенсии Президента Азербайджанской Республики, выплачиваемой лицам, не менее 25-ти лет проработавшим в сфере науки и образования, имеющим ученую степень и не работающим в настоящее время. Ежемесячная сумма установлена в размере 500 манатов – за ученую степень доктора наук и 300 манатов – за ученую степень доктора философии, что считается самым высоким показателем среди стран СНГ. Это – важный шаг в сфере социальной защиты ученых. В то же время, была повышена сумма ежемесячной стипендии за почетные звания, стипендия за звание Заслуженного деятеля науки установлена в размере 150 манатов. Суть мероприятий, реализованных господином Президентом с целью усиления социальной защиты ученых (наряду с прочими сферами), глубже осознается и высоко ценится в Академии наук».
Сказав, что одна из основных целей Президента Ильхама Алиева связана также с развитием нового поколения ученых, академик Иса Габиббейли отметил, что распоряжения главы государства о повышении пенсий докторов наук и докторов философии, стипендий докторантов и магистрантов направлены не только на усиление их социальной защиты, но и на ускорение процесса омоложения Академии: «О расширении процесса старения в академиях наук мира, в том числе и в НАНА, говорилось всегда. Для предотвращения этого необходимо ускорить процесс омоложения. Небольшие размеры стипендий, которые выплачивались докторантам до сих пор, были причиной того, что в процессе прихода молодежи в Академию наблюдался застой. Повышение стипендий расширит конкурентную среду в докторантуре и магистратуре. Если раньше на одно место в докторантуре было по 7-10 претендентов, сегодня очень редко на одно место претендуют два человека. Молодежь отбирается по мере возможностей, чтобы обеспечить преемственность поколений. Таким образом, шаги, предпринимаемые Президентом Ильхамом Алиевым для стимулирования труда научных сотрудников, ученых и усиления их социальной защиты, являются наглядным примером поддержки, оказываемой государством науке, ученым, Академии. Эта поддержка будет способствовать замедлению процесса старения в науке, подготовке новых поколений ученых, ускорению процесса омоложения в Академии и налаживанию более тесных связей преемственности. Забота государства о сохранении преемственности позволяет нам более уверенно смотреть в будущее Академии».
Отметив, что соответствующие распоряжения Президента Ильхама Алиева коснулись более тысячи сотрудников, докторантов и магистрантов Академии, руководитель НАНА подчеркнул, что эта политика, направленная на формирование человеческого капитала, внесет свою лепту в развитие науки в стране.
В своих выступлениях на заседании Президиума сотрудники НАНА выразили свою глубокую благодарность Президенту Ильхаму Алиеву за большую заботу о сотрудниках Академии, ученых, развитии науки и отметили, что ответят на эту заботу государства своей практической деятельностью.
Затем на заседании был утвержден План мероприятий НАНА в связи с выполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей Тюркского мира» на 2023 год» от 6 декабря 2022 года.
Далее был рассмотрен вопрос о функционировании научных отделов и секторов, осуществляющих параллельную деятельность в отдельных научно-исследовательских институтах или же в отдельной деятельности которых нет необходимости. Президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о необходимости и важности проведения в научно-исследовательских институтах структурных реформ.
На заседании было принято постановление об упразднении Сектора литературных течений Института литературы имени Низами Гянджеви и присоединении его к Отделу теории литературы. Помимо этого, по причине того, что сферы деятельности структур одинаковы, по постановлению Президиума был упразднен Отдел музыкального фольклора Института фольклора, на базе Отдела истории и теории народной музыки Института архитектуры и искусств был создан новый Отдел музыкального фольклора.
В то же время, для более централизованного и системного управления исследованиями в области албановедения Отдел архитектуры и искусства Кавказской Албании Института архитектуры и искусств был переведен в состав Научного центра албановедения Института археологии, этнографии и антропологии.
На мероприятии также был рассмотрен вопрос о внесении ряда изменений в структуру аппарата Президиума НАНА. Академик Иса Габиббейли сообщил, что 19 августа 2022 года было принято постановление Президиума НАНА, нацеленное на выполнение задач, поставленных в Указе главы государства «О некоторых мерах по совершенствованию управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике» от 28 июля 2022 года. Согласно 2-му пункту этого постановления, в связи с возникшей необходимостью приведения в соответствие с новой структурой НАНА и новым пределом численности сотрудников Академии была создана новая структура аппарата Президиума НАНА. Руководитель Академии отметил, что, учитывая международный опыт в организации оптимальных структурных моделей, позволяющих применять инновационные механизмы управления в сфере управления научной деятельностью и более рационально использовать кадровый потенциал, возникла необходимость в пересмотре структуры аппарата Президиума, сфер деятельности его отделов и наименований этих отделов.
Учитывая все вышеизложенное, была утверждена новая структура аппарата Президиума НАНА. По постановлению Президиума, за счет внутренних ресурсов и без дополнительных затрат Отдел организации научной, технической и инновационной деятельности был преобразован в Отдел науки и образования, Отдел международных связей и организации научных исследований (обучения) за рубежом – в Отдел международных связей, Отдел медиа и информации – в Отдел по связям с общественностью и информации, Отдел кадрового потенциала и образования – в Отдел человеческих ресурсов, Отдел правового обеспечения – в Отдел права, Общий отдел – в Отдел по работе с документами, Отдел архивирования научного наследия и документов – в Отдел научного наследия. Отдел финансов был упразднен, на его базе был создан Отдел финансов и бухгалтерии.
Затем на заседании было принято постановление о создании в Академии Координационного совета по исследованиям, связанным с Западным Азербайджаном, деятельность которого будет нацелена на более системную и интегративную организацию научных исследований, проводимых в НАНА и других научных структурах республики в связи с Западным Азербайджаном. В то же время, были утверждены план научно-исследовательских работ, которые будут вестись в НАНА в 2023 году, и план международных и республиканских научных конференций, которые пройдут в НАНА в 2023 году.
Далее был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения гуманитарных наук НАНА в 2022 году.
Представив отчет, и.о. первого вице-президента НАНА, академик-секретарь, академик Ариф Гашимов сообщил, что в 2022 году в научных учреждениях Отделения гуманитарных наук велись исследования по 8-ми направлениям, охватывающим 39 проблем, 98 тем и 504 работы, были завершены 27 тем и 240 работ. В учреждениях отделения получены 12, в организациях вне отделения – 16 важных результатов. Среди этих результатов особое значение имеет официальное включение азербайджанского языка впервые в Великобритании по инициативе Центра азербайджановедения и кавказоведения имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете в учебную программу по изучению тюркских языков Факультета востоковедения Оксфордского университета. Наряду с пропагандой нашего языка и культуры, преподавание азербайджанского языка в Оксфордском университете имеет большое значение с точки зрения применения исследователями материалов на азербайджанском языке во время научных изысканий.
Докладчик отметил, что Распоряжение главы государства об объявлении 2022 года в Азербайджанской Республике «Годом города Шуша» от 5 января 2022 года поставило перед учеными НАНА серьезные задачи, и добавил, что для того, чтобы оправдать доверие Президента страны, а также для пропаганды общественно-политического, международного, идеологического, научного и культурного значения объявления прошлого года в республике «Годом города Шуша» была разработана совместная с научно-исследовательскими учреждениями Отделения гуманитарных наук НАНА программа действий и реализованы важные мероприятия в данном направлении. Академик сообщил, что сотрудниками учреждений отделения была создана полнотекстовая электронная база данных «Карабахнаме азербайджанского литературоведения», изданы «Карабахский и Восточно-Зангезурский диалектологический атлас азербайджанского языка», книги «Шушанаме. Сборник стихов», «Зангезурский фольклор: национально-культурное сознание и современные научные подходы. Сборник научных исследований», «Проблемы градостроительства: город Шуша» и т.д., проведены республиканские и международные конференции.
Также в НАНА состоялась международная конференция на тему «Шушанаме Академии: литературно-историческая традиция и взгляд в будущее», посвященная итогам «Года города Шуша». В рамках мероприятия была издана и представлена в соответствующие структуры страны и участникам конференции книга «Карабахнаме Национальной академии наук Азербайджана (2020-2022)» (руководитель проекта – академик Иса Габиббейли), в которой отражена научная и научно-организационная деятельность НАНА, связанная с освобожденными от оккупации территориями, особенно с городом Шуша.
Помимо этого, для выполнения задач, поставленных в Распоряжении Президента Ильхама Алиева «О мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей Тюркского мира» на 2023 год» от 6 декабря 2022 года, учреждениями отделения были подготовлены и представлены в соответствующие государственные органы предложения, связанные с проведением научно-исследовательских работ, посвященных литературной и культурной среде, искусству, фольклору города Шуша, изданием книг, организацией широкомасштабных мероприятий т.д.
Сообщалось, что для выполнения распоряжений главы государства, связанных с юбилеями выдающихся личностей, имеющих большие заслуги в развитии литературы и общественной мысли Азербайджана, в отчетном году были проведены многочисленные конференции и подготовлены издания, посвященные 130-летнему юбилею Ахмеда Джавада, 140-летнему юбилею Гусейна Джавида, 150-летнему юбилею Омара Фаига Неманзаде и 190-летнему юбилею Хуршидбану Натаван.
Говоря об издательской деятельности отделения, академик отметил, что в 2022 году сотрудниками научных учреждений Отделения гуманитарных наук были изданы 122 книги (6 – за рубежом), 80 монографий (10 – за рубежом), 2113 статей (279 – за рубежом, 10 – в журналах, которые включены в базы «Web of Science» и «Scopus»), 190 тезисов (70 – за рубежом), на труды сотрудников ссылались 96 раз. Членами Отделения гуманитарных наук (10 академиков и 8 членов-корреспондентов) были изданы 21 книга и опубликованы более 250-ти статей.
В докладе также говорилось о кадровом потенциале отделения и подготовке научных кадров, международных договорах, республиканских и международных конференциях, сессиях, семинарах и юбилеях, интеграции науки и образования, состоянии электронной науки, наградах и премиях, деятельности в социальной сфере.
Затем отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения общественных наук в 2022 году представила и.о. вице-президента НАНА. Академик Говхар Бахшалиева. Академик сообщила, что исследования, которые проводились в учреждениях отделения в прошлом году, были направлены, в основном, на выполнение задач, поставленных в документе «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития», I Государственной программе Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики, а также в Распоряжении главы государства об объявлении 2022 года в Азербайджанской Республике «Годом города Шуша». Сотрудники научно-исследовательских учреждений отделения приняли участие в выполнении 8-ми государственных программ.
Академик подчеркнула, что в отчетном году в учреждениях отделения велись исследования, охватывающие 36 проблем, 94 темы, 316 работ и 168 этапов, из них завершены 27 тем, 246 работ и 93 этапа. Также в научно-исследовательских учреждениях отделения были получены 17, а в организациях вне отделения – 25 важных результатов.
Академик Говхар Бахшалиева сообщила, в 2022 году более 60-ти научно-исследовательских работ, выполненных сотрудниками входящих в состав отделения учреждений, были посвящены Карабаху, Шуше. Подчеркивалось, что в соответствии с Распоряжением главы государства об объявлении 2022 года в Азербайджанской Республике «Годом города Шуша» в учреждениях отделения были проведены более 40-а мероприятий, в их числе – 4 международные, 9 республиканских конференций, 4 выставки и более 20-ти круглых столов и научных семинаров. Отмечалось, что в рамках указанного распоряжения в научно-исследовательских учреждениях отделения была издана 21 книга и монография, среди них такие труды, как «Карабах. 1822-1846: сборник документов и материалов», «Албанские памятники Карабаха и Восточного Зангезура», «Шушинская декларация и новые геополитические реалии Южного Кавказа», «Выдающиеся личности города Шуша в истории азербайджанской эмиграции» и т.д.
Сообщалось, что в ходе международной научной конференции «Шушанаме Академии: литературно-историческая традиция и взгляд в будущее», посвященной итогам «Года города Шуша», за свою научную деятельность в рамках указанного года более 20-ти сотрудников отделения были награждены Почетной грамотой НАНА, а более 40-а – Почетной грамотой Отделения общественных наук.
Помимо этого, отмечалось, что в соответствии с Распоряжением главы государства об объявлении 2023 года в Азербайджанской Республике «Годом Гейдара Алиева» был разработан и представлен Президиуму НАНА план мероприятий учреждений отделения.
Говоря об издательской деятельности Отделения общественных наук, академик Говхар Бахшалиева сообщила, что сотрудниками отделения были изданы 2044 научных труда, в том числе 64 книги (5 – за рубежом), 66 монографий (12 – за рубежом), 1456 статей (385 – за рубежом, 84 – в журналах, которые входят в базы «Web of Scinece» и «Scopus»), 447 тезисов (172 – за рубежом), 12 учебников, учебных и методических пособий, на труды сотрудников ссылались 1316 раз. Докладчик добавила, что членами отделения (8 академиков и 11 членов-корреспондентов) в отчетном году были изданы 17 книг (1 – за рубежом) и 30 статей (25 – за рубежом).
Отмечалось, что в прошлом году в учреждениях Отделения общественных наук прошли 17 международных конференций, 3 международных семинара, 1 международный форум, 20 республиканских конференций, 44 научных семинара, 4 научные сессии, 19 презентаций книг, около 20-ти встреч, 47 круглых столов и 71 заседание Ученых советов.
В отчетном докладе также говорилось о мероприятиях, связанных с выполнением постановлений и распоряжений Президиума НАНА, подготовкой кадров, интеграцией науки и образования, а также о международных связях и грантах, договорах, состоянии электронной науки, наградах и премиях, работе по популяризации науки и т.д.
После прослушивания отчетов выступили академик Расим Алигулиев, академик Ибрагим Гулиев, председатель Совета прессы Азербайджана, главный редактор «525-й газеты» Рашад Меджид, академик Мухтар Иманов, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде, главный редактор «Эдебийят газети» Азер Туран, доктор юридических наук, профессор Габиль Гурбанов и доктор экономических наук, профессор Назим Иманов, которые поделились своими мыслями и озвучили предложения.
Соответствующими постановлениями Президиума отчеты о деятельности отделений гуманитарных и общественных наук НАНА в 2022 году были признаны удовлетворительными. Также был дан ряд поручений.
В заключение выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который сообщил, что важные результаты, полученные в отделениях гуманитарных и общественных наук, превышают прошлогодние показатели, и отметил, что, наряду с идеологической работой, сотрудники отделений должны принимать активное участие в процессе общественного строительства. Руководитель НАНА дал поручения, связанные с ростом числа статей сотрудников отделений в журналах с импакт-фактором, проведением научно-теоретических семинаров республиканского уровня, а также размещением электронных версий изданий Академии в Википедии.
Сказав, что после ряда проведенных за короткое время коренных реформ НАНА находится на стадии обновления, академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что отечественная наука и в дальнейшем будет вносить весомую лепту в реализацию мероприятий, осуществляемых нашим государством в сфере национальной государственности, национальных интересов, азербайджанства, патриотизма.