“Heydər Əliyevin siyasi irsi və yeni geosiyasi çağırışlar” mövzusunda respublika konfransı keçirilib
Ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” Sərəncamından irəli gələrək AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda “Heydər Əliyevin siyasi irsi və yeni geosiyasi çağırışlar” mövzusunda respublika konfransı keçirilib.
Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun baş direktoru, f.e.d., professor İlham Məmmədzadə giriş nitqində müasir ideologiyamızın əsaslarının Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən həyata keçirilməsindən söz açıb: “Geosiyasətin müasirliyinin və çağdaş fəlsəfəsinin mahiyyəti bundan ibarətdir ki, inkişaf başqalarının hesabına deyil, onlarla əməkdaşlıqda həyata keçirilməli, ölkədən bölgəyə, qonşu regionlara və daha uzaqlara yönəlməlidir. Bu konsepsiya və onun gerçəkləşdirilməsi təcrübəsi Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən ərsəyə gətirilib, onun ideoloji irsinin əsas hissəsini təşkil edir. Bu əsaslar ilk növbədə tarixi yaddaşın bir qismi kimi Ulu Öndər Heydər Əliyevin irsində, vətənpərvərliyində və həm də onun ideyalarının artıq yeni şəraitdə rasional təfsir və inkişaf etdirilməsində öz əksini tapıb. Yeni şərait məsələsi əsla sadə məsələ deyil. Dünya dəyişir və getdikcə daha sürətlə başqalaşacaq. Heydər Əliyevin ideyaları keçmişlə indini birləşdirən ideologiyamızın mahiyyəti və mənasını təşkil edir və vətəndaşların biliyə, elmə və həyata şövqlülüyünün dərin səbəblərini aydınlaşdırır”.
AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Gövhər Baxşəliyeva Heydər Əliyevin ictimai-siyasi fəaliyyətindən, müstəqil müasir Azərbaycanın inkişafı naminə gördüyü işlərdən, alimlərə verdiyi dəyərdən danışıb.
Sonra çıxış edən Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun icraçı direktoru, t.e.d. Eynulla Mədətli “Heydər Əliyevin Türkiyə siyasətində “Bir millət, iki dövlət” düsturu tarixin sınaqlarında” mövzusunda çıxış edərək qeyd edib ki, dünyaşöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin çoxəsrlik tariximizdə yeni parlaq səhifə açan nadir, bənzərsiz şəxsiyyət olduğunu vurğulayıb. Ulu Öndərin qətiyyətli mövqeyi, zəngin irsinin öyrənilməsində hər bir tədqiqatçının, alimin ən önəmli vəzifəsi olduğunu qeyd edib. E.Mədətli vurğulayıb ki, Ulu Öndər nəinki güclü rəhbər, həm də dərin fəlsəfi düşüncəyə malik şəxsiyyət idi.
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin prorektoru, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, prof. Asəf Zamanov “Heydər Əliyev və Azərbaycanda intellektual potensialın inkişaf dinamikası”, Atatürk Universitetinin professoru, f.e.d. Kərəm Karabulud “Azərbaycanın Atatürkü Heydər Əliyev”, f.e.d. Füzuli Qurbanov “Heydər Əliyevin enerji strategiyası: regional liderliyə aparan yol”, f.e.d., prof. Adil Əsədov “Etnogenez personalist fəlsəfə nöqteyi-nəzərindən və Heydər Əliyev”, s.e.ü.f.d. Sənan Həsənov “Ulu Öndər Heydər Əliyevin ideyalarını reallığa çevirən Böyük Qayıdış”, f.ü.f.d. Hüseyn İbrahimov “Ulu Öndər Heydər Əliyev siyasi plüralizmin və çoxpartiyalı demokratiyanın banisidir”, institutun elmi işçiləri Xanımağa İsmayılova “Heydər Əliyev dövründə Azərbaycan qadınlarının ictimai həyatı” və Nailə Əlicanova “Heydər Əliyev və gənclər siyasəti” mövzusunda çıxış edərək fikir və mülahizələrini konfrans iştirakçıları ilə bölüşüblər.

Состоялась республиканская конференция «Политическое наследие Гейдара Алиева и новые геополитические вызовы»
В соответствии с Распоряжением главы государства об объявлении 2023 года в Азербайджанской Республике «Годом Гейдара Алиева» в Институте философии и социологии НАНА прошла республиканская конференция «Политическое наследие Гейдара Алиева и новые геополитические вызовы».
В своей вступительной речи генеральный директор Института философии и социологии, доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде сообщил, что основы современной государственной идеологии Азербайджана были заложены общенациональным лидером Гейдаром Алиевым: «Суть современности геополитики и современной философии геополитики заключается в том, что развитие одной страны должно идти не за счет других стран, а достигаться в ходе сотрудничества с ними, развитие должно идти от страны к региону, затем – в сторону соседних регионов и еще дальше. Данная концепция, ее реализация была претворена в жизнь общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, это – важнейшая часть идеологического наследия великого лидера. Будучи частью исторической памяти, основы идеологии, в первую очередь, нашли свое отражение в наследии, патриотизме общенационального лидера Гейдара Алиева, а также в рациональной интерпретации и развитии этих идей уже в новых реалиях. Вопрос о новых реалиях отнюдь непрост. Мир меняется, и в дальнейшем будет меняться еще быстрее. Идеи Гейдара Алиева составляют суть и смысл нашей идеологии, объединяющей прошлое с настоящим, благодаря им проясняются глубокие причины стремления граждан к знаниям, науке, причины их жизнелюбия».
В своем выступлении и.о. вице-президента НАНА, академик Говхар Бахшалиева рассказала об общественно-политической деятельности Гейдара Алиева, реализованных им мероприятиях во имя развития независимого современного Азербайджана, заботе Общенационального лидера об ученых.
Затем выступил исполнительный директор Института философии и социологии, доктор исторических наук Эйнулла Мадатли. Говоря о формуле Гейдара Алиева «Одна нация – два государства», ученый подчеркнул, что всемирно известный политический деятель Гейдар Алиев является редкой, незаменимой личностью в многовековой истории Азербайджана, сильным руководителем, благодаря которому была начата новая яркая страница в истории развития нашего государства.
Далее с докладом «Гейдар Алиев и динамика развития интеллектуального потенциала в Азербайджане» выступил проректор Азербайджанского государственного педагогического университета, доктор физико-математических наук, профессор Асаф Заманов, с докладом «Ататюрк Азербайджана – Гейдар Алиев» – профессор Университета Ататюрка, доктор философских наук Кярям Карабулут, с докладом «Энергетическая стратегия Гейдара Алиева: дорога, ведущая к региональному лидерству» – доктор философских наук Физули Гурбанов, с докладом «Этногенез с точки зрения философии персонализма и Гейдар Алиев» – доктор философских наук, профессор Адиль Асадов,  с докладом «Великое возвращение, превратившее идеи великого лидера Гейдара Алиева в реальность» – доктор философии по политическим наукам Санан Гасанов, с докладом «Великий лидер Гейдар Алиев – основоположник  политического плюрализма и многопартийной демократии в Азербайджане» – доктор философии по философии Гусейн Ибрагимов, с докладом «Общественная жизнь азербайджанок в период руководства Гейдара Алиева» – научный сотрудник института Ханымага Исмайлова и с докладом «Гейдар Алиев и молодежная политика» – научный сотрудник института Наиля Алиджанова.